Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από Giorgos torrio Παρ Δεκ 08, 2023 7:13 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Μιας και ειναι το πρώτο μου ποστ να συστηθώ..
Ονομάζομαι Γιωργος και μένω Κρήτη, ειμαι πληροφορικάριος στο hardware τομέα αλλα μου αρέσει να ασχολουμαι με πολλα και διάφορα.
Φαντάζομαι οπως οι περισσότεροι εδω μέσα.

Το θεμα λοιπον που μου εχει παρουσιαστεί τις τελευταιες μέρες ειναι...
Εχω ενα μικρο μικρο καλυβάκι στο βουνό (που μαλλον θα μου ειναι πολυ χρησιμο τα επομενα χρονια) και εχω εγκαταστήσει ενα φωτοβολταικό
στα 24 βολτ. Το βουνο ομως το χειμώνα εχει πολυ συννεφια και οι ρημαδες μπαταριες αδειάζουν..
Σκεφτηκα λοιπον αφου εχω τα πιο πολλα υλικα να φτιαξω μια γεννητρια να φορτιζω τις μπαταρίες στα δυσκολα.
Αυτα που εχω ηδη στην κατοχή μου ειναι, ενας βενζινοκινητηρας gx160 honda και ενα δυναμο αυτοκινητου 12v 200a.

Επειδη ομως οι μπαταριες ειναι σε παραλληλη συνδεση στα 24v, πρεπει να βρω ενα τροπο να μου δινει το δυναμο 28,29v για να γινει η φορτιση.
Εχω σκεφτει τους δυο παρακατω τροπους...

1. Να βγαλω τον ενσωματομενο ρυθμιστη απο το δυναμο και να κουμπωσω ενα ρυθμιστη για ελαιοραβδιστικα (υπαρχουν στη αγορα ρυθμιστες που δινουν 28, ακομα και 30v)

2. Να συνδεσω στην στην εξοδο του δυναμο ενα step up (οπως αυτο https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/buck-and-boost-converters/boost-converter-step-up-dc-dc/1200w-20a-dc-dc-boost-step-up-converter-power-supply-module-in-10-60v-out-12-83v/)
και συνδεση απ ευθειας στις μπαταριες.

Τα ερωτηματα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι:

1. Αφου και με τους δυο αυτου τροπους θα παιρνω λιγα αμπερ (το λεω αυτο λογω τον κυκλωματων που θα προστεθουν για ρυθμιση τασης) με αποτελεσμα να χρειαζονται πολλες ωρες λειτουργείας του κινητηρα...
  υπαρχει αλλος τροπος να πετυχω αυτο που θελω, παιρνωντας τα μεγιστα απο το δυναμο?

2. Εαν οι μπαταριες ειναι αδειες ζητανε οσο μπορουν να ρουφηξουν ενεργεια απο τη πηγη.
   Μηπως αυτο καταστρεψει τα κυκλωματα? Ειτε ειναι ο ρυθμιστης απο ελαιοραβδιστικο ειτε ειναι το step up module?
π.χ. Αν ζηταει η μπαταρια 100a, 150a και ο ρυθμιστης ελαιοραβδιστικου δινει παραδειγμα 3 εξοδους απο 350w, τα κουκια δε βγαινουν.

Ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω να μη κουρασα με το κατεβατο.

Giorgos torrio

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Δεκ 09, 2023 9:03 am

Καλως ήρθες στο φορουμ Γιωργο  Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό 3934792085
ειχα έρθει στην κρητη 
πριν ενα χρόνο για ενα γάμο στο Ηρακλειο,, μου αρεσε το μερος και περισσότερο μου αρεσε το ποσο φρέσκο ηταν το κρεας στο φαγητο..
Στο 
θεμα μας τωρα..
το να αντικαταστησεις τον ρυθμιστη απο 12ν δυναμο με 24ν ειναι η καλυτερη λυση..
θα βρεις εναν ρυθμιστη 
24ν ή μπορεις να ''πειραξεις'' τον 12ν [14,5ν βγαζει] και να παρεις αυτο που θελεις..
το 
πρόβλημα αν μπορούμε να το πούμε πρόβλημα ειναι στην μηχανή που είναι 5,5 άλογα γιατι αν οι μπαταριες ειναι εντελως αδειες δεν θα μπορει η μηχανη να αντεπεξέλθει,,

δηλ,, για να εχεις οικονομια καυσιμων και πληρη φορτιση σε ενα τεταρτο ή μιση ωρα θα πρεπει να μπορει να αποδοσει ο δυναμο τουλαχιστον 100 αμπερ και αυτο σημενει οτι ο δυναμο θα ζητησει τα 4 αλογα απο τα 5,5 αμεσα..

εγω σε αυτη την κατασκευη = https://doityourself123.forumgreek.com/t121-topic που με εχει σωσει 10αδες φορες που εμεινα απο μπαταρια στο αυτοκινητο γιατι ειχα ξεχασει πχ ενα φως αναμμενο ή ειχε χαλασει η μπαταρια το βραδυ,, πρωτα το βαζω σε εκκινηση και μετα βαζω τα κροκοδειλακια διακεκομμένα για μερικα δευτερολεπτα ωστε να ''παρει'' λιγα αμπερ η μπαταρια χωρις να σβυσει η μηχανη,, αν το συνδεσω κατευθηαν σε αδεια 80αμπερ μπαταρια σβυνει ο βενζινοκινητηρας,,,

και οπως θα δεις σε αυτη την κατασκευη = https://doityourself123.forumgreek.com/t478-topic η ιδια γεννητρια των 3,5kw που δεν δουλευε ηλεκτροκοληση 
με τα 5,5 αλογα μηχανη,, με τα 12 αλογα δεν εχει κανενα προβλημα..


τον 12ν ρυθμιστη μπορεις να τον πειραξεις με αντισταση στο d+ ωστε να βγαλει 26,5ν ομως οπως σωστα λες τα αμπερ που θα βγαλει 
θα ειναι λιγοτερα,, θα δουλεψει ομως σιγουρα με τα 5,5hp μηχανη... αν παρεις 24ν ρυθμιστη [νταλικας-φορτηγου] θα βγαλει ολα τα αμπερ αλλα θα ''κωλώνει'' η μηχανη.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από Giorgos torrio Σαβ Δεκ 09, 2023 9:49 am

Καλημερα Νίκο, για αρχη τα σημαντικά Very Happy , το φαγητό στους γάμους οταν γινονται παραδοσιακά ειναι φοβερο, ο λογος ειναι οτι εδω υπαρχουν πολλοι βοσκοι και άπλετα βουνα που βοσκουν τα προβατα, οταν λοιπον κανονιζουν γαμο τα σφαζουν την προηγουμενη μερα. Το κρεας ειναι φρεσκο και τις πιο πολλες φορες πεντακαθαρο απο τροφες και τα λοιπα. Αυτο το γαμοπιλαφο απο βρασμενη κατσικα  ειναι τρομερο...
Τωρα οσο αφορα τα δευτερευοντα, για να τα ξεκαθαρισω και εγω στο μυαλο μου.
Η πρωτη λυση με το ρυθμιστη ελαιο ραβδιστικου προφανως δε το προτεινεις γιατι δε θα μου δινει τα αμπερ που μπορει ο δυναμος, σωστα? Υπαρχει περιπτωση να μου τον καψει κιολας εαν η μπαταρια ζητησει πιο πολλα? Ή θα δωσει οτι μπορει ο ρυθμιστης?

Τη δευτερη λυση με το module δε το προτεινεις
, φανταζομαι για τον ιδιο λογο, σωστα?

Εν κατακλείδι ή αγοραζω αυτοματο με ρυθμιστη για δυναμο που να ειναι 28v ή βαζω αντισταση.

Κανουν ολοι οι ρυθμιστες ομως στο αγνωστου προελευσεως δυναμο μου?
Και... εαν βαλω αντισταση στο 12v ρυθμιστη μου, τι αντισταση να βαλω? Εχεις καποιο λινκ-παραδειγμα? Θα τη συνδεσω στην θετικη εξοδο του δυναμο σε σειρα ή ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΤΟΥ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΟΥΡΤΣΑ. Εκει λίγο το χάνω.

Ευχαριστω και παλι, βροχή αποριών..
Μάλλον την επόμενη φορά που θα κατέβεις Κρήτη θα σου κάνω το τραπέζι με γαμοπίλαφο!

Giorgos torrio

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Δεκ 09, 2023 10:17 am

Και στις ταβέρνες και στα σουβλαντζιδικα ηταν φρεσκότατα και ο γύρος και το αντικριστό..
νομίζω οτι αν κάποιος βάλει λίγο σιτεμένο κρέας εκει θα το κλεισει το μαγαζί πολυ σύντομα,,, 
εκει ειναι ή φρεσκο ή χεστο.. 
εδω στον Βολο αντιθετως εχω τυχει σε πολυ χαλια ποιοτητα πολλες φορες και παρολα αυτα δεν πτοούνται.


το module ειναι ακυρο στα σιγουρα,,
με τον ρυθμιστη ελαιοραβδιστικου θα βγαλει οτι μπορεί.. δεν ειναι κακή ιδέα και θα ειναι και ευκολο..
αν 
βρεις αλλον ρυθμιστη που δεν ταιριαζει στις βιδες απλα συνδεεις τα καρβουνακια απο τον original ρυθμιστη στα καρβουνακια του εξωτερικα προσθετου ρυθμιστη,, και το d+ και την γειωση.. 4 καλωδια ή 3 αν τον βιδωσεις καπου στο σωμα

εγω ειμαι της αποψης να φτιαξεις αρχικα την κατασκευη και μετα να πειραματιστεις με την αντισταση,, ειναι ευκολο με την αντισταση..
αν 
δεν σε ικανοποιουν τα αμπερ τοτε αγοραζεις ρυθμιστη.. ομως πρεπει να εχεις το εργαλειο στημένο για να πειραματιζεσαι με την ταση εξόδου... 
αν 
ειδες το βιντεο με το δικο μου θα προσεξες οτι βγαζει 15 βολτ και οχι 14,5ν γιατι εβαλα μια διοδο και το μισο βολτ που κοβει η διοδος το βγαζει περισσοτερο ο δυναμο, 
δηλ, το ζητημα ειναι 
να προκαλεσουμε πτωση τασης μεταξυ του d+ και του ρυθμιστη,, ο ρυθμιστης κοβει στα 14,5ν οταν εσθανθει 14,5ν
ετσι 
οταν βαζουμε αντισταση που κοβει 12ν ο ρυθμιστης θα κανει τον δυναμο να βγαλει 26,5ν προκειμενου να αισθανθεί 14,5  Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό 580558925 ετσι τους φτιαχνουν τους ρυθμιστες ελαιοραβδιστικου.. περνουν εναν ρυθμιστη 14,5ν με 3,5 ευρο χοντρικη και του βαζουν και μια μεταβλητη αντισταση και αν θες σου τον φτιαχνουν και 200ν να βγαζει..

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από Giorgos torrio Σαβ Δεκ 09, 2023 10:33 am

Αυτο θα κάνω. Ξεκιναω μονταρισμα της γεννητριας και μετα αρχιζω πειραματα με κατι ζενερ που εχω πεταμενες.
Ομολογώ ομως οτι τα 15 ευρω που κανει ο ρυθμιστης ελαιοραβδιστικου ειναι δελεαστικη προταση δεδομενου της ευκολιας εγκαταστασης, και των διαφορετικων τασεων που μπορω να παρω.

Ετσι λοιπον, εαν καταλαβα σωστα μπορω και σε ενα ρυθμιστη ελαιο ραβδιστικου να συνδεσω στο καλωδιο του, που παει στο d+ ,4 διοδους ζενερ σε σειρα και απο 28v να το παω 30.

Θα ενημερωσω συντομα για τη πορεια και ισως τραβηξω και καμια φωτο.

Giorgos torrio

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Δεκ 09, 2023 10:46 am

ωραια ιδεα με τις ζενερ. Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό 2734654361 . και ειναι ωραια διοτι 
αν παρεις 12v 5w ζενερ θα βγαλεις κατευθηαν 26,5ν και βαζοντας παραλληλα 2-3 ζενερ θα βγαλεις ολα τα αμπερ απο τον δυναμο !!!!

μην ξεχασεις να βαλεις και μια κανονικη διοδο ωστε αν συνδεσεις ποτε αναποδα τις μπαταριες να μην σου καει ο ρυθμιστης.. οποτε αν θες 26,5ν  οι ζενερ ας ειναι 11,5ν γιατι με 12ν θα βγαλει 27ν

Τέλεια.. αφου καταληξαμε στο σχεδιασμο .. περιμενω φωτο απο το εργαλειο

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από Giorgos torrio Σαβ Δεκ 09, 2023 11:02 am

Νικο, 
1ον. γιατί με τον παραλληλισμο 3 ζενερ (3χ5=15w) των 5w θα μου δωσει πιο πολλα αμπερ?
2ον. Να αγορασω ζενερ 15v, ωστε να παω 29,5 χωρις την πτωση τασης φορτισης, ωστε να φορτιζω στα 18,19v καλυτερα?

Giorgos torrio

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Δεκ 09, 2023 11:24 am

η ταση φόρτισης ειναι σχετικη με την ταση αναφορας d+ 
το ρευμα φόρτισης ειναι σχετικο με το ρευμα που μπορει να δωσει ο ρυθμιστής μεσω του d+ δηλ,, 

για να βγαλει 100 αμπερ ο δυναμο πρεπει να μπορει να βαλει στο πηνιο του ροτορα μεσω του ρυθμιστη ακομη και 10-15 αμπερ..δηλ. για να γινει 
ικανοποιητικος μαγνητης ο ροτορας μπορει να τραβηξει εως 15 αμπερ απο το παραγόμενο ρευμα..
15watt στα 12ν ζενερ θα δωσει 1,5 αμπερ στον ροτορα..αναλογος των στροφων 
του κινητηρα 1,5 αμπερ ειναι ικανοποιητικο για την χρηση σου.


το ρευμα ειναι η ποσοτητα των ηλεκτρονιων και η ταση ειναι η ταχυτητα των ηλεκτρονιων.

νομιζω οτι 26,5-27ν ειναι υπερ αρκετα για φορτιση...περισσοτερο θα ''βραζει'' εντονα τις μπαταριες και θα τις χαλαει.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Αρέσει στον χρήστη Giorgos torrio

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από Giorgos torrio Σαβ Δεκ 09, 2023 11:47 am

Να σαι καλα, προχωραω

Giorgos torrio

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από Giorgos torrio Δευ Δεκ 11, 2023 10:56 am

Πήγα τη Κυριακη στο καλυβι, δυστυχώς δεν ειχα πολυ χρονο στη διαθεση μου και δεν εκανα πολλα, εκανα ομως την αρχη που ειναι το ημιση του παντός.

Τοποθετησα το κινητήρα πανω σε ενα χοντρό κοντρα πλακέ με μια τροχαλία, δίπλα εβαλα το δυναμό με τροχαλια και ιμαντα και αρχισα τις δοκιμές.
Το ευχαριστο ειναι οτι το δυναμό λειτουργει (δεν ημουν σίγουρος).
Δινει 15.4v απο τις χαμηλές στροφές, δεν εβαλα επανω φορτιο, τη διεγερση την εκανα με μια 9 βολτη μπαταρία. Ειχα και μια διοδο προχειρη... Με τη διοδο ανεβαζει 16.2v.
Το επόμενο ΣΚ θα εχω και τις ζενερ και περισσότερο χρόνο και θα βγάλω δουλίτσα.
Οταν ξανα πάω θα ανεβάσω και φωτογραφίες απο το εγο και να δείξω πως λειτουργώ τον honda με προπάνιο για εξοικονόμηση ενέργειας Very Happy.

Giorgos torrio

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2023

Αρέσει στον χρήστη -nikos-

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Δεκ 11, 2023 1:42 pm

βρες εναν διακοπτη ωστε να επιλεγεις 
ταση μεταξυ 14,5 - 26,5 ... γιατι μπορει να χρειαστεις να φορτισεις 
την μπαταρια του αυτοκινητου σου 
να μην χρειαζεται ιδιαίτερη προσπαθεια... ενας διακοπτης που παρακαμπτει τις ζενερ θα αλαζει την ταση εξοδου με ενα κουμπι.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Αρέσει στον χρήστη Giorgos torrio

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από Giorgos torrio Παρ Δεκ 15, 2023 8:16 pm

Νίκο καλησπέρα, αυριο θα συνεχίσω τις δοκιμές μου και ήθελα να σε ρωτήσω.
Για να μπορέσω να κάνω διέγερση του δυναμό χωρίς να χρησιμοποιώ καθε φορά μπαταρία,
πως θα το κανω?
Μήπως  συνδέωντας ενα καλώδιο απο το start switch του κινητήρα στο καλωδιο ανίχνευσης τασης του δυναμό και αλλο ενα καλωδιο απο το σωμα του δυναμο στο σωμα του κινητήρα?
Με ενδιάμεσο button?

Giorgos torrio

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό Empty Απ: Φόρτιση τράπεζας μπαταριών 24v με δυναμό

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Δεκ 16, 2023 9:14 am

Καλημερα Γιωργο , 

αρχικα αν εχει ικανοποιητικες στροφες πχ 3000το λεπτο κανει αυτοδιεγερση αρκει να μην εχει φορτιο συνδεδεμενο.

μετα αν βαλεις εναν ισχυρο μαγνητη μεσα στην τροχαλια παλι θα κανει αυτοδιεγερση σε χαμηλοτερες στροφες απο 3000 το λεπτο

με το start switch το εχω κανει σε αυτη την κατασκευη = https://doityourself123.forumgreek.com/t144-topic#1838

με πηνίο στο βολαν εχω κανει σε αυτη την κατασκευή = https://doityourself123.forumgreek.com/t121-topic

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης