Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

+13
savvas1151
tsakas
metmeg
Xristos panagiotopoulos
mayros1963
kkapoioss
-nikos-
alani1992
chrisalex
stepapa56
Talon
Πέτρος48
GP550Z
17 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Ιαν 25, 2018 11:00 am

οι κατασκευαστες των μαγνητων απαγορευουν την συνδεση νεοδημειου και φεριτη γιατι οι νεοδημειου θα απομαγνητιστουν


εφοσον εχεις 80 χιλιοστα ανοιγμα παρε τους 75αριδες !!

για φωτο δες αυτον τον οδηγο=



ειναι λιγο παλιος αλλα θα βρεις ακρη.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από kkapoioss Τρι Φεβ 27, 2018 11:36 pm

Καλησπερα στην ομαδα.το ονομα μου ειναι παναγιωτης και εχω μεγαλη τρελα με οτι αφορα την την δημιουργία και την παντεντα εχω ανακατευτη με πολλα οπος χιτευση μετάλλων καλουπια σιλικόνης πολιαστερικα και ανεμογεννήτριες ολλα αυτα που λετε εχουν μεγαλο ενδιαφέρων γιατι εχω ενα μειονέκτημα δεν εχω ασχοληθεί με τα ηλεκτρικά κυκλώματα πιστευω μεσα απο εδω να μαθω και αυτο. ξερω δεν ειναι ευκολο αλα αξιζει την προσπαθεια .πιστευω να μην γινω κουραστικός ☺️☺️

kkapoioss

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Φεβ 28, 2018 8:08 am

Καλως ηρθες στο φορουμ.. ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 3934792085

αν εισαι πατεντιαρης σημενει οτι ''στροφαρει'' το μυαλο σου και ετσι θα μαθενεις ευκολα νεα πραγματα.. οποτε ουτε εγω πιστευω οτι θα εισαι κουραστικος, αντιθετα αν μοιραστεις μαζι μας τις κατασκευες σου 
θα προσφερεις κιολας. flower

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από kkapoioss Τετ Φεβ 28, 2018 3:45 pm

Καλησπερα οπου μπορώ να σας βοηθήσω εχω ασχοληθεί με πολλα πραματα αλλα σε αυτα που ειμαι πολυ ψαγμένος ειναι η χυτευση αλουμινίου και ,τα καλουπια σιλικόνης και της 2 την ψυχρή και αυτην που την ζεστενεις. Και τα πολοιαστερικα καλουπια απλα και με υπόπιέσεις κενου στο θεμα της ανεμογεννήτριας εχω βρει κάποιες λύσεις πριν 5 χρονια που ειχα ασχοληθεί πανο κατο ηδιες με της δικες σας με διαφορετικές λεπτομέριες οσο για τον την ηλεχτογενιτρια ειχα διαλύσει αρκετους δυναμους για να φτιάξω κατι αποδοτικο αλλα τπτ γιατι δεν ειχα κάποιον ουτε και εγω γνώσεις ηλεκτρονικές .στο θεμα των μαγνητον ειμαι λατρεις τον νεοδιμιον και ηξερα οτι εχουν πολλες δυνατότητες ,μιονεχτουσα στο κοματι μονο τον πινιον , τωρα με αυτα που εμαθα απο εσας θα φτασω σε αλλο επιπεδο. Και θα μοιραστώ μαζι σας της παντεντες ☺️☺️

kkapoioss

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από mayros1963 Παρ Αυγ 10, 2018 8:57 am

υπαρχει περιπτωση να αγορασω ετοιμο τροποποιημενο δυναμο για να κανω ανεμογενητρια

mayros1963

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 09/08/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από mayros1963 Παρ Αυγ 10, 2018 8:58 am

εαν πουλαει καποιος ιδιωτης

mayros1963

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 09/08/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από Xristos panagiotopoulos Τρι Αυγ 21, 2018 10:23 am

Καλημέρα φιλοι μου.η ερώτηση στο video του φίλου μας στο δυναμό που έχει βάλει κύκλωμα για να δουλεύει σαν μοτέρ,δεν μπορεί να δουλεύει σαν μοτέρ χωρίς αυτό;;; Ευχαριστώ..

Ώ

Xristos panagiotopoulos

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 21/08/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Αυγ 21, 2018 10:38 am

Xristos panagiotopoulos έγραψε:Καλημέρα φιλοι μου.η ερώτηση στο video του φίλου μας στο δυναμό που έχει βάλει κύκλωμα για να δουλεύει σαν μοτέρ,δεν μπορεί να δουλεύει σαν μοτέρ χωρίς αυτό;;; Ευχαριστώ..

Ώ
Καλημερα και καλως ηρθες στο φορουμ  

ο δυναμο ειναι ουσιαστικα ενα τριφασικο μοτερ και θα μπορουσε να δουλεψει σαν τετειο σε μεγαλυτερες τασεις και με συμπαγες μεταλο-στον ροτορα.

απο την στιγμη που εχουμε μαγνητη στον ροτορα και χαμηλη ταση πχ 12ν το κύκλωμα ειναι απαραίτητο ωστε να οριζει την εναλαγη του μαγνητικου πεδιου στον στατορα σύμφωνα με την θεση του ροτορα.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Φεβ 27, 2019 12:09 pm

το βιντεο με τον δυναμο να δουλευει σαν μοτερ 
''επιασε'' σημερα τις 100,000 προβολες..

=

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από metmeg Τετ Ιουν 05, 2019 7:24 pm

Καλησπέρα στην ομάδα και συγχαρήτηρια για τή δουλειά σου.
Το ονομά μου ειναι Διονύσης.
Οι ερωτήσεις μου είναι:
-Ποια τάση AC (RMS αυτή που μετράω με το πολύμετρο) ανά φάση πρέπει να βγάζει ο μικρός δυναμός που εχεις φτιάξει με τους απλούς μαγνήτες ώστε αφαιρώντας την πτώση τάσης περίπου 2V της ανορθωτικής γέφυρας ανα γέφυρα (οι τρείς ανορθωτικές γέφυρες συνδεδεμένες παράλληλα) να φορτίζει 12V μπαταρία.
-Αυτή η τάση αλλάζει αν μετράμε χωρίς φορτίο ή με φορτίο (την μπαταρία).
-Μπορεί ο εν λόγω μικρός δυναμός που εχεις φτιάξει με τους απλούς μαγνήτες να φορτίσει μπαταρία στις 150 στροφές με τα 3Α ή απαιτούνται περισσότερες στροφές και πόσες για να δώσει μεγαλύτερη τάση και τα 3Α.

Ευχαριστώ πολύ.

metmeg

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 30/06/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Ιουν 05, 2019 7:39 pm

και γιατί κάνεις αυτές τις ερωτήσεις ?? 

εφτιαξες κατι ? μετετρεψες κάποιον δυναμό ?  και ρωτάς αν το έκανες σωστά ? 


Διονύση μια μπαταριά φορτίζει όταν έχουμε διαφορά δυναμικού, και 
η ταχύτητα φόρτισης είναι ανάλογη των αμπερ που έχουμε στην διάθεση μας..τα αμπερ καθορίζουν και το ποσοστό της πτώσης τάσης.

αν θες περισσοτερες απαντήσεις θα πρέπει να μου πεις τον λόγο που ρωτάς,,γιατι βλέπω οτι εγγραφηκες πριν 4 χρόνια.. αν έκανες 4 χρόνια να.....φτιάξεις ενα δυναμό τότε..........ωραια... ανεβασε φωτο
με την κατασκευή σου να καταλάβω τις ερωτήσεις σου.

αν πάλι τωρα μετά απο 4 χρόνια δεν έφτιαξες τίποτα.... αστο μην ασχολησε.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από metmeg Τετ Ιουν 05, 2019 8:13 pm

Αγαπητέ Νίκο έφτιαξα το μικρό δυναμό με τρείς απλούς μαγνήτες συνολικού πάχους 4,5 εκ. και τριφασική περιέλιξη σε αστέρα με 0,5 σύρμα βγάζοντας 3 άκρα σε μια τριφασική γέφυρα και γυρνώντας το δυναμό με το τρυπάνι σε φουλ στροφές μου δίνει κάτω απο 12V και σε ρωτώ για να δω αν αξίζει τον κόπο να κάνω ξανά περιέλιξη με τον τρόπο που δείχνεις.
Επειδή έχω κάποια υποδομή απο μια παλιά προσπάθεια για ανεμογεννήτρια καθέτου άξονα οχι επιτυχημένη γι αυτό σε ρωτώ για τις 150 στροφές.

Ευχαριστώ.

metmeg

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 30/06/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Ιουν 05, 2019 8:39 pm

metmeg έγραψε:. και τριφασική περιέλιξη σε αστέρα με 0,5 σύρμα βγάζοντας 3 άκρα σε μια τριφασική γέφυρα και γυρνώντας το δυναμό με το τρυπάνι σε φουλ στροφές μου δίνει κάτω απο 12V και σε ρωτώ για να δω αν αξίζει τον κόπο να κάνω ξανά περιέλιξη με τον τρόπο που δείχνεις.

Ευχαριστώ.

ο τρόπος που δείχνω ειναι ο σωστός τρόπος,, αν δεν το έκανες έτσι τοτε το έχεις κανει λάθος.

το αν με φεριτικο μαγνήτη στις 150 στροφές θα ξεπεράσει τα 12,5 βολτ,, πιστεύω ναι 
ομως όπως είδες στα βίντεο εχω βάλει νεοδημειου μαγνήτες μεσα τωρα και δεν μπορω να κανω δοκιμη,,

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Ιουν 05, 2019 8:44 pm

metmeg έγραψε: και γυρνώντας το δυναμό με το τρυπάνι σε φουλ στροφές μου δίνει κάτω απο 12V 

βρήκα και ενα βίντεο με τον δυναμό που περιγράφεις απο το 2013..=



σε αυτο το βιντεο εχω τους φεριτικους μεσα [απο ηχειο] ...

οπως βλεπεις σιγουρα στον δικο σου εχεις κανει λαθος   ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 2695339710 γιατι ο δικος μου με φεριτικους ''πεταει''

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από metmeg Τετ Ιουν 05, 2019 11:07 pm

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

metmeg

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 30/06/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από tsakas Δευ Σεπ 02, 2019 11:36 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.,, Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση Όσον αφορά ενα ρότορα που θέλω να φτιάξω, 
 Έχω έναν Δυναμό Toyota 12V και 70 ampere με εσωτερικό διάμετρο 93 χιλιοστά θέλω να το φτιάξω με κάθετους μαγνήτες και όχι με στρογγυλούς, 
γιατί έχω μπερδευτεί με τόσα που έχω διάβαση, το ερώτημά μου είναι ? Οι μαγνήτες πρέπει να τοποθετηθούν ναι με ανάποδος πολλούς δηλαδή N-S-N-S......
 η να έχουνε την ίδια πολικότητα δηλαδή N-N-N..... η S-S-S....
την περίελιξη δεν θέλω να την πειράξω γιατί με ενδιαφέρουν αμπέρ,,,, θέλω να βάλω 24 μαγνήτες 
 με διαστάσεις 40 X 20 Χ 5 χιλ, και η 12 άλλοι με διαστάσεις 40 Χ 10 x 10 χιλ. με συνολική δύναμη ελξης: 250 Kg  
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, και σας ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις γνώσεις σας μαζί μας  ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 3522999410

tsakas

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από tsakas Δευ Σεπ 02, 2019 11:49 pm

ένα σχέδιο που έκανα ποιο νομίζετε ότι είναι καλύτhttps://i.servimg.com/u/f65/20/10/92/49/1_page11.jpg" alt="" />ερο το νούμερο 1 η το νούμερο 2 της εικόνας

tsakas

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Σεπ 03, 2019 8:49 am

tsakas έγραψε:Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.,, Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση Όσον αφορά ενα ρότορα που θέλω να φτιάξω, 


 θέλω να το φτιάξω με κάθετους μαγνήτες και όχι με στρογγυλούς, 
γιατί έχω μπερδευτεί με τόσα που έχω διάβαση, το ερώτημά μου είναι ? Οι μαγνήτες πρέπει να τοποθετηθούν ναι με ανάποδος πολλούς δηλαδή N-S-N-S......
 η να έχουνε την ίδια πολικότητα δηλαδή N-N-N..... η S-S-S....

Oι μαγνητες θα μπουν εναλαξ [με αναποδους πολους,,]

Καλως ηρθες στο φορουμ  ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 3689752291

η τοποθέτηση 1 μονο στρογγυλού μαγνήτη ειναι πιο ευκολη κατα την γνωμη μου,,

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από tsakas Τρι Σεπ 03, 2019 5:03 pm

Νίκο καλησπέρα παρένθεση το όνομά μου είναι Ρωμαίος,,,, ευχαριστώ για την διευκρίνιση και την άμεση ανταπόκριση οι μαγνήτες έχουν συνολική δύναμη περίπου 250 κιλά ο πιο δυνατός μαγνήτης στρογγυλό εννοείται που βρήκα στην ελληνική αγορά είναι περίπου 130 κιλά και το κόστος είναι περίπου το ίδιο,  βασικά τον Δυναμό θέλω να το φτιάξω για κάποια άλλη κατασκευή που σκέφτομαι όχι για ανεμογεννήτρια μπορεί να γίνει αργότερα εάν δεν πετύχει αυτό που έχω στο μυαλό μου, Εννοείται ότι θα το μοιραστώ στο forum, Εάν δεν πετύχει θα το χρησιμοποιήσω για ανεμογεννήτρια, το ότι είναι πιο δύσκολο και έχει πιο πολλή δουλειά το ξέρω αλλά αν είναι να κάνεις κάτι σωστά να το κάνεις από την αρχή άποψη μου,
ευχαριστώ και πάλι εσένα για την άμεση απάντηση και όλα τα παιδιά στο φόρουμ που μοιράζουν τις προσπάθειές τους με όλους εμάς..... ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 2482350323

tsakas

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από tsakas Τρι Σεπ 03, 2019 5:21 pm


έχω δει αυτό το βίντεο στο you tube και με αφορμή τις συζητήσεις για της ανεμογεννήτριες πιστεύω οτι είναι καλή σχεδίαση τουρμπίνας του δουλεύει αθόρυβα και είναι πιο στιβαρή κατασκευή απω την φτερωτή, εννοείται ότι έχει πιο πολύ δουλειά από την φτερωτή, αλλά πιστεύω οτι αξιζει ο κόπος,

tsakas

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Σεπ 03, 2019 5:54 pm

εψαξα στο λινκ που ειχα παρει τους δικους μου και δεν τους εχει πια...
το λινκ= https://www.neomagnete.de/en/neodymium-magnets/rings/rings-over-15mm-diameter/132/d65-d18x30mm-n40-neodym-ring-magnet-nicuni

αλλα βρηκα αυτους στο e-bay =https://www.ebay.co.uk/itm/1-Huge-D50-x-D20-x-10mm-Ring-Magnet-NdFeB-Neodymium/381084869403?hash=item58ba6da31b:g:01sAAOSw7ThUiGaX

με 3 τετειους καθαρισες...

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από tsakas Τρι Σεπ 03, 2019 11:46 pm

-nikos- έγραψε:εψαξα στο λινκ που ειχα παρει τους δικους μου και δεν τους εχει πια...
το λινκ= https://www.neomagnete.de/en/neodymium-magnets/rings/rings-over-15mm-diameter/132/d65-d18x30mm-n40-neodym-ring-magnet-nicuni

αλλα βρηκα αυτους στο e-bay =https://www.ebay.co.uk/itm/1-Huge-D50-x-D20-x-10mm-Ring-Magnet-NdFeB-Neodymium/381084869403?hash=item58ba6da31b:g:01sAAOSw7ThUiGaX

με 3 τετειους καθαρισες...
ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 3272665485 ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 3272665485 ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 3272665485

tsakas

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από savvas1151 Σαβ Δεκ 28, 2019 12:23 am

Καλησπέρα στην ομαδα.
Μια ερώτηση,εάν δεν μετατρέψεις το δυναμό είναι δυνατόν να τον τοποθετήσεις για ανεμογεννήτρια με μετάδοση ιμάντα εφόσον έχει πολύ αερα στην περιοχή?

savvas1151

Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Δεκ 28, 2019 8:29 am

καλημερα και σε σενα Σάββα,

ενας ''απειραχτος'' δυναμο εχει κατασκευαστει ωστε να μπορει να μετατρεψει εως 5 ιππους δυναμης του κινητηρα σε 60-70 αμπερ συνεχους ρευματος.

Αν τον τοποθετησουμε με μειοτηρα ητε γραναζωτο ητε με τροχαλεια-ιμαντα 
θα πρεπει να μπορεσουμε να αντλησουμε μεγαλη δυναμη απο την φτερωτη ωστε 
στον πολλαπλασιασμο των στροφων να υπαρχει καποιο υπολυπο δυναμης,,
πχ.
αν μπορουμε να αντλησουμε 2 ιππους δυναμη απο τον ανεμο και η σχεση πολλαπλασιασμου των στροφων ειναι ενα προς 5 τοτε θα εχουμε 0,4 του ιππου στον δυναμο...
αν αυτος ο δυναμο εβγαζε 70 αμπερ στους 5 ιππους θα βγαλει 5 αμπερ στους 0,4 ιππους.....

φτιαξε φτερωτη που να βγαζει τοση δυναμη ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 417567508 και πετυχες  ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 2734654361

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια... - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια...

Δημοσίευση από savvas1151 Σαβ Δεκ 28, 2019 12:02 pm

Ευχαριστώ πολύ Νίκο.θα το δοκιμάσω έτσι και αν δεν πετύχει θα βαλω του μαγνήτες.τουε έχω αγορασει ήδη απλά δεν έχω χρονο.στην περιοχή που μένω έχει 4-5 μποφόρ σταθερά και την περίοδο του χειμώνα 6-7.γι αυτό είπα να κάνω την ερώτηση.ευχαριστω πολύ για το χρόνο σου!!θα ανεβάσω φωτογραφίες όταν ξεκινήσω!!

savvas1151

Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης