Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

+20
maiklkf
spurosa
Πέτρος48
nickbillzoes
ΛΥΚΟΝΙ
kitrinhs
robo ibo
tsimpidas
klik-01
ΣΑΒΒΑΣ
thomas lpg
sv3.Δημητρης
TZAK KLIK
SV2
radioer. sv3. Δημητρης
NIKDOUL
markos
_ab
Φανης
-nikos-
24 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 23 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 23  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Δευ Οκτ 26, 2015 9:39 pm

Το δεύτερο βίντεο που υποσχέθηκα στον Κλικ (το βίντεο δεν έχει καλή ποιότητα πάντως λόγω κατοπτρισμού της κάμερας κινητού)

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Δευ Οκτ 26, 2015 9:42 pm

Στην περίπτωση αυτή , τα πράγματα δεν είναι καλά (φρενάρει η ανεμογεννήτρια υπερβολικά) γιατί έκανε πείραμα με άλλο μοτέρ που έχει σύρμα 0,80 (νομίζοντας ότι θα έχει καλύτερη απόδοση )

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από klik-01 Τρι Οκτ 27, 2015 7:26 am

Γιασου ρε Πετρο με το μπαξε τον ανεμογενιτριον.

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Τρι Νοε 10, 2015 2:20 pm

Τα ida φιλε. Στη gpurina Τσάμπα ο κόπο σου "πευρο". Μόνον 140 και ατής 2500 στροφές?!! Ασύμφορο. "πετατο" Petr.

Στα είπα και εγώ , σου τα είπε και ο Νίκος ότι δεν είναι απαραίτητο να βγάζει περισσότερο από 100 βολτ . 
Ρίξε μια ματιά στις έτοιμες ανεμογεννήτριες και πες μου ποιες βγάζουν παραπάνω βολτ?
Το γνωρίζεις ότι η ανεμογεννήτρια Air-X π.χ. που καταλογίζεται ως 400W . Δεν βγάζει στις πλήρες στροφές περισσότερο από 30 βολτ?

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από klik-01 Τρι Νοε 10, 2015 3:00 pm

[url=ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 29njfis]ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 29njfis[/url]

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από klik-01 Τρι Νοε 10, 2015 3:01 pm

[url=ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 1qkaix]ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 1qkaix[/url]

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από klik-01 Τρι Νοε 10, 2015 3:05 pm

32 ευρώ κάνει ο στάτορας , τριφασικό και περίπου αλλα τόσα ένας rptoras σαν αυτό, αν τα βάζεις is διπλούν χτυπάς 2 κω με μόνον 150 ευρώ φιλε. Και ούτω καθεξής "ανθελι" καίως.Aytaaaas.

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Νοε 10, 2015 7:38 pm

klik-01 έγραψε:32 ευρώ κάνει ο στάτορας , τριφασικό και περίπου αλλα τόσα ένας rptoras σαν αυτό, αν τα βάζεις is διπλούν χτυπάς 2 κω με μόνον 150 ευρώ φιλε. Και ούτω καθεξής "ανθελι" καίως.Aytaaaas.

 αυτον εδω= https://www.youtube.com/watch?v=So-DgPNQwqw μου τον ζητησαν για 200 ευρο και δεν 
τον εδωσα...

θα του βαλω καναδυο τετοιους =http://appliedmagnets.com/strong-neodymium-ring-3-in-od-x-1-75-in-id-x-1-in-rare-earth-n42-p-232.html

και θα ''λιωσουν'' τα πηνια.....    βασικα αν βαλεις μεσα σε ενα δυναμο αυτοκινητου δυο τετειους δεν νωμιζω οτι θελει να αλλαξεις την περιελιξη.. afro

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2898
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Νοε 13, 2015 8:26 am

αυτο που μου αρεσε απο το βιντεο ειναι οτι και αυτος ειχε τορνο ιδιοκατασκευη !! ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 2734654361 

θα βαλω το βίντεο στο θεμα με τους ''σπιτικούς'' τορνους.

μετα οσο αφορά το μεγεθος του ροτορα και γενικα του μοτερ αναμφησβητητα παιζει ρολο διοτι αν δεν ειχα ενα μικρο μοτερ σαν του δυναμο αλλα ειχα ενα μεγαλο σαν του πληντιρηου ή μεγαλυτερο δεν θα χρειαζωνταν να βαλω λεπτο συρμα για να ''βγαλω'' ταση με χαμηλες στροφες,, θα το εκανα με χωντροτερο ωστε να εχω και αρκετα αμπερ.


ομως δεν εχουμε δοκιμασει κατι σημαντικο... αν στον δυναμο αυτοκινητου βαλουμε αυτους τους μαγνητες στον ροτορα και ΔΕΝ πειραξουμε την περιελιξη η οποια βγαζει μεχρι 75Αμπερ και πάρουμε 12ν με λιγες στροφες τοτε ο δυναμο αυτοκίνητου θα αποδειχθεί το καλύτερο εργαλείο.

αυτο το παραπανω ειμαι διατεθημενος να το δωκιμασω [εχω απειραχτο δυναμο....] αρκει να βρω αυτους τους μαγνητες σε ευροπαικο ή κινεζικο σαιτ.... γιατι το λινκ που εχω βαλει ειναι αμερικανικο και μπορει να την ''πατησω'' στο τελωνιο. ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 2201720257


 από klik-01 Σήμερα στις 11:05


Νίκο 125 volt στους περίπου 3000 strpfes , στους 1500 στροφές εξής 62 volt και στους 500 στροφές μόνον 20 volt, ούτε μια λάμπα. Ενώ αν αγοράσεις αυτούς τους δυο μαγνήτες si ολικά 130 ενεό περίπου μπόρος να αγοράσεις ένα "ωτιμο" , χωρίς κόπο και πίνοντας καφέ να σου δόση στους 500 στροφές πολύ παραπάνω . Εκτος αν πετύχεις μόνον με 50 ευρώ να φτιάξεις μια γεννήτρια που να σου dpsi 1 κω stpus 500 στροφές. Τότε ne θα σου βγάλουνε το καπέλο πόλις κόσμος διότι μέχρι τώρα απλά μιλάμε για το πως να σκοτώσουμε το "χρονομας" με πολύ ακριβό κοστό.


κλικ-01=
το δυναμο που δεν το δινω ουτε με 200 ευρο μου στηχισε 4ευρο μαγνητες και 12ευρο πηνιοσυρμα.

ετσι με 16 ευρο και λιγη προσωπικη εργασια βγαζω 3 Αμπερ και 12+ βολτ σε μηδενικες στροφες.... το μοτερακι αυτο ειναι τελειο για συμπληροματικη τροφοδοσια σε σκαφος ή σε εγκατασταση με φωτοβολταικα.....βασικα εχει μεγαλυτερη αποδοση 
απο αννεμογεννητριες του εμποριου που εχουν 600ευρο ή 1000 ευρο...

για να το κρινεις πρεπει.... να το φτιαξεις πρωτα... ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 103431122
το οτι δεν εφτιαξες κατι που να δουλευει δεν σημενει οτι ειναι και τα αλλα αχρηστα.

περισσοτερα αμπερ θελουν και μεγαλυτερες 
φτερωτες και πιο πολυπλοκες συνδεσεις.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2898
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Παρ Νοε 13, 2015 9:23 am

Το μόνο που μου αρέσει στα μικρά (δυναμό αυτοκινήτου) είναι ότι λόγω του λεπτού σχετικά στάτη , ότι και να κάνεις με αυτό δεν θα παρουσιάσει σοβαρή κόντρα και δεν θα οδηγήσει σε πιθανή αποτυχία (μετά από την προοπτική των πτερυγίων που μπορείς να φτιάξεις ). Απλά πρέπει να δοθεί κάποια έμφαση σε ταχύστροφα πτερύγια , έτσι ώστε αυτά να γυρίσουν χωρίς να χρειαστούν υποδιαιρέσεις /γρανάζια κτλ.
Γιαυτό εγώ έδωσα έμφαση σε μεγάλα μοτέρ εξαιτίας των αργόστροφων πτερυγίων καθέτου άξονα και ήταν μονόδρομος .
Πάντως στο προηγούμενο βίντεο δεν έδωσε περισσότερες πληροφορίες τι ακριβώς έκανε με το μοτέρ και αποδίδει πολύ περισσότερο από αυτά που έκανα εγώ.
Υποψιάζομαι ότι το είχε σε σύνδεση τριγώνου και αυτή η σύνδεση από όσο ξέρω είναι η πιο ισχυρή αλλά έχει περισσότερη κόντρα , ίσως γιαυτό έκανε το τεστ πάνω σε τόρνο που έχει και πιο ισχυρή ροπή.

Μπορεί να χρησιμοποίησε μαγνήτες πλακέ σε αντίθεση με μένα που χρησιμοποιώ τους πιο ακατάλληλους μαγνήτες δηλαδή τους στρόγγυλους που λογικά καλύπτουν την μισή επιφάνεια από όσο μπορούσαν να καλύψουν με τους πλακέ .

Το γνώριζα αυτό και δεν με ενοχλεί που συνεχίζω να βάζω στρόγγυλους , απλά λέω εκεί που είχα το μη πολλά υποσχόμενο δυναμό αυτοκινήτου , μια χαρά μου έρχεται και έτσι . Δηλαδή δεν έχω ένα αδύναμο δυναμό σαν του αυτοκινήτου αλλά δεν έχω και ένα ισχυρό μοτέρ σαν του παραπάνω βίντεο .... έχω όμως ένα ενδιάμεσο μοτέρ που με ικανοποιεί με πολύ εύκολο και απλό τρόπο κατασκευής. Με το χαμηλότερο σχετικά κόστος .

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Νοε 13, 2015 9:31 am

Πέτρος48 έγραψε:
Υποψιάζομαι ότι το είχε σε σύνδεση τριγώνου και αυτή η σύνδεση από όσο ξέρω είναι η πιο ισχυρή αλλά έχει περισσότερη κόντρα , ίσως γιαυτό έκανε το τεστ πάνω σε τόρνο που έχει και πιο ισχυρή ροπή.

Μπορεί να χρησιμοποίησε μαγνήτες πλακέ  .


για τους πλακε μαγνητες συμφωνω.

για την συνδεσμολογια αστερα ή τριγωνο δοκιμασα κατι αλλο και μου εβγαλε περισσοτερα αμπερ.=

δοκίμασα να ανορθώσω ξεχωριστά την καθε φαση και μετα συνδεσα τα συν και τα πλην των γεφυρών ανόρθωσης μαζι και η απόδοση σε αμπέρ ειναι μεγαλύτερη απο οταν το ειχα σε αστέρα...[τριγωνο δεν δοκιμασα]


θα φτιαξω ενα σχεδιακι... ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 541010099

To σχεδιο [απλο μεν κατατοπιστικο δε για τους μελλοντικους αναγνωστες]
ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Ooi10

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2898
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Νοε 13, 2015 10:33 am

παραλληλα σκευτομαι 
και εναν αλλο τροπο κατασκευης ροτορα για πασης φυσης μοτερ ωστε να αποφευγεται η 
επαναπεριελιξη.... 

κατασκευη ροτορα τυπου δυναμο με τουμποσωληνα και στρογγυλους με τρυπα μαγνητες=

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Toumpo
ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 51ba872525d17
ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 0489v10

και γαιδουρομαγνητες....
ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Images?q=tbn:ANd9GcTL1uDhUyUo9kAxzdgm_ZCoKd7w6iuk6BGPxN_VP-NZ10BMiLEe

μαλιστα δεν χρειαζεται 
να γινουν μυτερες οι ακρες.... και τετραγωνες μια χαρα θα μεταφερουν τον μαγνητισμο.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2898
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Νοε 13, 2015 5:49 pm

klik-01 έγραψε:Τόxο κάνει, έχει mini μόνον ο ρότορας με το ένα καπάκι, το βαράω μα βαριοπούλα και δεν βγαίνει.????

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 0485l10


βαλε δυναμη....

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2898
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Νοε 19, 2015 9:16 am

πολυ καλη κατασκευή φαίνεται...!!!! ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 2734654361

ενα + απο μενα..


μια ερωτηση,

ο στατορας αν ζεστενες με φλογιστρο το σασι θα εβγενε ?

ρωταω διοτι αν βγενει θα μπορουσαν να μπουν οι δυο στατορες σε ενα σασι, ή ισως να μπορει να μπει και 3 στατορας μεσα σε δυο σασι 
ωστε να υπαρχει δυνατοτητα να γινει και 15 πόντους μυκος

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2898
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Πεμ Νοε 19, 2015 11:32 am

ο στατορας αν ζεστενες με φλογιστρο το σασι θα εβγενε ?

Αν δεις τέτοιο μοτέρ σαν του πλυντηρίου έχουν δίπλα στον στάτη και σε 4 σημεία αν θυμάμαι καλά ή σε 2 , κάποια αυτάκια (που είναι λαμαρίνες γυριστές για στοπ και συγκράτηση του στάτη) .
Αν αυτές τις λαμαρίνες τις βγάλεις , τότε λογικά μπορεί να βγει , δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί εννοείται θα περιέχει και βερνίκι το γύρω πλαίσιο του σασί και θα βγει και πάλι δύσκολα , κινδυνεύεις να στραβώσεις τον στάτορα .
Έπειτα θα ήταν ακόμη πιο δύσκολο να περάσεις 2 στάτορες στο ίδιο σασί και θα ήταν πολύ δύσκολο κιόλας να ευθυγραμμίσεις τα κανάλια και στους 2 στάτορες .
Εγώ απλά έκοψα την μια πλευρά του κάθε μοτέρ , και έφερα και συγκόλλησα τα 2 αυτά μοτέρ κοντά και μεταξύ τους .
Με τον τρόπο αυτό δεν είναι απαγορευτικό να βάλεις και 3ο στάτορα κτλ απλά θα πρέπει να ξανακάνεις από την αρχή νέο άξονα και νέα περιέλιξη .

Μπορούσα να το κάνω και 3πλό και 4πλό . Αλλά επειδή είμαι ήδη ευχαριστημένος με το απλό μοτέρ των (5 εκατοστών) δεν θεώρησα να το παρακάνω πέραν του διπλού στάτη.
Ο λόγος που προχώρησα στον διπλό στάτη είναι μόνο και μόνο γιατί πιστεύω ότι έτσι θα μου δώσει (εκτός την ισχύ) ακόμη πιο νωρίς την τάση που θέλω με ακόμη λιγότερες στροφές .
Όπως φαίνεται στο βίντεο , πάνω στον κύλινδρο χάραξα τα σημεία που θα μπουν οι μαγνήτες , και αν προσέξετε καλά τους μαγνήτες δεν τους βάζω αυτήν την φορά παράλληλα με τα κανάλια αλλά λίγο λοξά , για την μείωση του θορύβου αλλά και πιο αβίαστο γύρισμα του μοτέρ .

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Δευ Νοε 23, 2015 1:16 pm



https://www.youtube.com/watch?v=0DzXXqp-DwU&feature=youtu.be

Κάπως πίκρες έβγαλε το μοτέρ . Δεν έχει ιδιαίτερη απόδοση σε σύγκριση με τα άλλα μοτέρ.
Το μόνο καλό που έχει αυτό το μοτέρ είναι ότι φτιάχτηκε ναι μεν με μακρύτερο στάτη (10 εκατοστά) και 3Φ (κακός δεν το έκανα διφασικό) 
Και έβαλα μαγνήτες 12Χ6 (αυτοί ταίριαζαν για 3φ ) και μπήκαν 6 μαγνήτες σε κάθε γραμμή καναλιού.

Ενώ αν το έκανα διφασικό θα μπαίναμε με μαγνήτες 10Χ10 και θα χωρούσε 8 μαγνήτες σε κάθε σειρά καναλιού . Οι 12Χ6 μαγνήτες σε σύγκριση με τους 10Χ10 μαγνήτες είχαν την ίδια ελκτική ικανότητα . Με τους 10Χ10 σε διφασικό θα γινόταν ακόμα καλύτερο καθώς στο διφασικό έχουμε πιο πολλούς πόλους και θα απέδιδε από πιο χαμηλές στροφές και θα ήταν πιο δυνατό .

Τα καλά νέα όμως στο παραπάνω μοτέρ είναι ότι για 1η φορά έβαλα σύρμα περιέλιξης 1,40 (το πιο χοντρό και στα άλλα μοτέρ ήταν σύρμα 1 χιλιοστού ή 0,80) Που σημαίνει ότι η τάση του μπορεί να φαίνεται "λίγη" (120 βολτ χωρίς φορτίο στις φουλ στροφές και 90 βολτ με το φορτίο 500W)  
Το ακόμη καλύτερο ήταν ότι για 1η φορά μπόρεσα να δοκιμάσω μοτέρ που στο γύρισμα με το τρυπάνι δεν είχε κόντρα καθόλου , αλλά ούτε και θόρυβο . Τα άλλα μοτέρ είχαν κόντρα που έπρεπε να ήταν πιασμένα πάνω στην μέγγενη για να τα δοκιμάσω . Ενώ στο παραπάνω βίντεο δοκιμάστηκε ελεύθερο χωρίς να σταθεροποιηθεί το μοτέρ στην μέγγενη. Που σημαίνει ότι η αντίστοιχη απόδοση βγαίνει με τον πιο αβίαστο τρόπο. Και ούτε ζορίστηκε αισθητά το τρυπάνι στην περιστροφή του. Θαρρείς σαν να μην είχα βάλει καθόλου το φορτίο των 500W επάνω . 
Αυτό όμως είναι και συνέπεια εξαιτίας του χοντρότερου σύρματος 1,40 . 

Εαν αφήσω το μοτέρ ως έχει (τριφασικό) επειδή οι στροφές που απαιτεί για την επιθυμητή τάση που θέλουμε , είναι αρκετά υψηλές , πρέπει να μπει σύρμα μικρότερης διατομής (π.χ. 1.20 ή 1 χιλιοστού) 

Εαν το κάνουμε διφασικό και με μαγνήτες 10Χ10 τότε θα άξιζε να γίνει η περιέλιξη με χοντρότερο σύρμα 1,40.

Έχω παρατηρήσει επίσης ότι το βάθος στους μαγνήτες είναι πολύ σημαντικό (π.χ. οι μαγνήτες 10Χ10 είναι πιο σημαντικοί από τους 12Χ6 αν και σε σύγκριση μεταξύ τους έχουν την ίδια ελκτική ικανότητα ) αλλά για βαθιά κανάλια σαν του μοτέρ πλυντηρίου . Οι 12Χ6 (λόγω του βάθος που είναι 6 χιλιοστά είναι ακατάλληλοι από αυτήν την άποψη , από το βάθος ).

Δεν βελτιώνεται περισσότερο παρά με μαγνήτες παραλληλόγραμμους και με μεγάλο βάθος επίσης .

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Νοε 23, 2015 1:58 pm

πολύ καλή κατασκευή !!!   ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 2734654361



το 1,40 πρέπει να σε δυσκόλεψε ετσι ?? 

το 1,20 δουλεύεται ευκολότερα..


αν το κανεις διφασικό λογικά θα διπλασιάσεις σχεδόν τα βολτ συνδέοντας τις δυο φάσεις μαζί ,, θα αξιοποιηθει 
και το 1,40 συρμα.... 

εγώ έχω μια καρουλα 1,50 και δεν ξέρω τι να το κάνω... ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 1171892073

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2898
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Δευ Νοε 23, 2015 3:05 pm

το 1,40 πρέπει να σε δυσκόλεψε ετσι ?? 

το 1,20 δουλεύεται ευκολότερα..

Ναι είχε δυσκολία , αλλά το θάρρος το πήρα επειδή στο τριφασικό έχει πιο μεγάλη ευρυχωρία να χωρέσουν. Στο διφασικό θα ήταν αδύνατον επειδή στενεύουν τα κανάλια .
Έπειτα στο διφασικό δεν θα μπορέσεις να βάλεις λίγο λοξά τους μαγνήτες για την μείωση του θορύβου. Επειδή πλέον θα έχεις στενότερο εύρος καναλιών.
Δηλαδή αχταρμάς προβλημάτων!! ανάλογα τι ζητάς.

Στο παραπάνω μοτέρ έχω 2 επιλογές στο να αλλάξει η απόδοση.
1) Έπρεπε να βάλω διπλούς μαγνήτες τον έναν πάνω στον άλλον (μιλάω για τους 12Χ6 ) οπότε θα είχα κατά κάποιον τρόπο 12Χ12 μαγνήτες με αρκετό βάθος .... δεν θα ήμουν όμως σίγουρος αν θα χωρούσαν σε τέτοιο βάθος στον ρότορα. Και να άφηνα την περιέλιξη με 1,40 ως έχει

2) Να βάλω σε διφασικό τους 10Χ10 Και λόγω του αδύνατου να χωρέσει το 1,40 σύρμα . Αυτό να γινόταν με 1.20 ή 1 χιλιοστού σύρμα.

Αυτά για την ιστορία .

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Τρι Νοε 24, 2015 11:45 pm

Δηλαδή κάπως έτσι θα γίνει αν γίνει όπως το έκανα τριφασικό

https://www.youtube.com/watch?v=OyEVQpWZtgw&feature=youtu.be

Αλλά αν το κάνεις διφασικό ίσως να βγει και καλύτερο .

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από robo ibo Τρι Δεκ 01, 2015 10:10 am


robo ibo

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2015
Ηλικία : 71
Τόπος : Κόρινθος

https://www.youtube.com/my_videos?o=U

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από robo ibo Τρι Δεκ 01, 2015 10:12 am

https://www.youtube.com/watch?v=a_4g0OrEhiU
twra tis exw bali ektos taratsas dipla apo to spiti ,giati eixa kradasmoys 8orybo..

robo ibo

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2015
Ηλικία : 71
Τόπος : Κόρινθος

https://www.youtube.com/my_videos?o=U

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Δεκ 01, 2015 10:59 am

robo ibo έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=fPv3bSqnN_s
geia sas palikaropoyla..

καλώς ειρθες !!!! ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 3689752291..


πολυ ωραιες κατασκευες,,, εχεις 2 likes απο μενα και στα βιντεο στο YouTube και στο φορουμ.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2898
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Τρι Δεκ 01, 2015 12:45 pm

Συγχαρητήρια ,άψογη δουλειά . Δεν έχει σημασία για τα πτερύγια που είχαν θόρυβο . Αυτό διορθώνεται γιατί ήδη έκανες τα πιο δύσκολα που είναι το μοτέρ και όλα τα υπόλοιπα . Θα πρέπει να ασχοληθείς τώρα με ξύλινα πτερύγια που είναι το άλλο μισό κομμάτι που σου λείπει. Ένα μεγάλο μπράβο

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Δεκ 21, 2015 2:02 pm

dimitris έγραψε:kalispera niko sixaritiria pou boitha kai kapious pou den kseroun.thelo kai ego na kano tin anemogenitria kai thelo tin boithia sou.

καλώς ειρθες στην παρέα μας Δημήτρη,, ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 3689752291

σε αυτο το θεμα θα βρεις οτι χρειαστεις βημα-βημα για να κανεις τις κατασκευες σου και 
οτι δεν καταλαβενεις 
εδω ειμαστε. ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 1715487243

το δυναμο αυτοκινήτου γινεται μια πολυ ωραια ανεμογεννητρια με 3-4 Αμπερ αποδοση,,, οσο δηλαδη 
αποδηδει ενας μικρος φορτιστης μπαταριών αυτοκινήτου, αν σε ενδιαφερει 
κατι μεγαλυτερο 
μπορεις να δεις την κατασκευη του Πετρου που βγαζει +20Αμπερ...


Υ.Γ. τα καρβουνάκια δεν θα τα χρειαστούμε Δημήτρη,απλα αλαξε την περιελιξη με λεπτοτερο συρμα για να αυξηθουν τα βολτ στην ιδια διαταξη που ηταν και η παλια περιελιξη...

 καλη επιτυχία  ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 61416244

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2898
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Ιαν 12, 2016 8:28 am

kostalex καλως ειρθες και απο μενα !!! ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 1746148819

οτι θες εδω είμαστε...

εχω μονο φωτο απο την περιελιξη αλλα οπως λενε μια φωτο = 1000 λεξεις...

τωρα αν ενα βιντεο = 1000 φωτο ??? ισως ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 5 417567508... μολις βρω χρονο μπορει να κανω ενα.



παρα ταυτα,, ο Πετρος εχει αναπτηξει μια αλλη τεχνικη που ειναι πιο ευκολη απο την τεχνικη που 
χρεισιμοποιω εγω και φενεται να δουλευει πολυ καλα !!!

οποτε τσεκαρε και εδω =https://doityourself123.forumgreek.com/t34p220-topic τα ποστ του πετρου για 
πιο ευκολη τεχνικη.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2898
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 23 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 23  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης