Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Wind generator project

+2
Φανης
-nikos-
6 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Οκτ 17, 2015 6:19 pm

ολα σωστα !! 

εκτος απο τους 13 μαγνητες,,, στο βιντεο που εβαλα με αυτον τον τυπο με τον πολυεστερα =https://www.youtube.com/watch?v=NKDYeyu0R30 εχει βαλει 9 πηνια αντι για 8 ή 10...οταν καταλαβει οτι δεν βγαζει τιποτα η ανεμογεννητρια του θα ειναι αργα..

δεν μπενει ποτε μονος αριθμος πηνιων-μαγνητων διοτι μετα θα παει με 2 πολους ιδιους=μηδεν αποδοση.

πρεπει παντα να ειναι βορας-νοτος-βορας-νοτος-βορας-νότος...αν μπει μονος αριθμος 
πολων θα παει ενας διπλός νότος ή διπλός βορας.......εκει οση ενεργεια θα βγαζουν τα υπολυπα πηνια θα την τρώει ο αναποδας.



για το σχεδιο ουσιαστικα το εχεις ηδη... κανε εκτυπωση το σχεδιο με τους 12 πολους και βαση αυτου θα φτιαξεις και τον ροτορα και τον στατορα...

στους μεσαίους στατορες θα κανονίσουμε να εχουν 90 μοιρες διαφορά απο τους ακριανούς ωστε να δημειουργησουμε δυο φασεις.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Σαβ Οκτ 17, 2015 7:59 pm

Οκ Νικο, ξεκιναμε !

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Κυρ Οκτ 18, 2015 5:43 pm

Νίκο ερώτηση ο κεντρικός άξονας μήπως βολεύει να είναι ντίζα ώστε με παξιμάδια μπρός πίσω ρυθμίζουμε την "αοποστασι" τον ροτορον από τους "στατορες" ακόμα και στο χιλιοστό?

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Κυρ Οκτ 18, 2015 7:22 pm

klik-01 έγραψε:Νίκο ερώτηση ο κεντρικός άξονας μήπως βολεύει να είναι ντίζα ώστε με παξιμάδια μπρός πίσω ρυθμίζουμε την "αοποστασι" τον ροτορον από τους "στατορες" ακόμα και στο χιλιοστό?

εχει μεγαλη σημασία οι στάτορες να ειναι σταθερά τοποθετημενοι.... 

ισως αν το μεσαιο δαχτυλίδι των ροτορων γινονταν εν μερη απο ενα μεγαλο παξιμαδι...εχω κατι στο μυαλο μου,, θα 
φταξω ενα σχεδιο αυριο αν εχω χρονο, 

αν το δαχτυλίδι στο κεντρο του ροτορα κατασκευαστει σωστα μια χοντρη ντιζα [πχ 20mm] θα ειναι οκ....


το σχεδιο στην φωτο μου φενεται λιγο στραβο σαν διερεση... Wind generator project - Σελίδα 4 196810035

για να μην μπερδευεσε με διαβητες και κυκλους μπες σε αυτο το λινκ=http://woodgears.ca/gear_cutting/template.html  

και αφου βαλεις τους αριθμους που εχω στην φωτο = Wind generator project - Σελίδα 4 Rotor_10

κανε εκτυπωση και θα εχεις ακριβως αυτο που θελεις, μια αριστη διερεση του κυκλου δια 12...

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Κυρ Οκτ 18, 2015 8:23 pm

Δεν έχω εκτυπωτή για αυτό. Το ling τόξο επισκεφτεί. Είναι πολύ καλο εργαλείο. Περιμένω για τον άξονα.

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Οκτ 19, 2015 9:03 am

klik-01 έγραψε:Δεν έχω εκτυπωτή για αυτό. Το ling τόξο επισκεφτεί. Είναι πολύ καλο εργαλείο. Περιμένω για τον άξονα.

αν δεν έχεις εκτυπωτή...πίσω στα θρανία Wind generator project - Σελίδα 4 1848482724 =http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-B109/575/3721,16322/

αυτο το σχεδιο που εχεις στις φωτο ειναι ακαταλληλο...


το σχέδιο της βάσης του ροτορα = 

Wind generator project - Σελίδα 4 D_ioi10

Wind generator project - Σελίδα 4 Iiiiii31

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Δευ Οκτ 19, 2015 2:51 pm

Ok.

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Δευ Οκτ 19, 2015 2:57 pm

[url=Wind generator project - Σελίδα 4 2w5vd75[/url]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την -nikos- στις Δευ Οκτ 19, 2015 7:36 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : δυπλη φωτο)

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Δευ Οκτ 19, 2015 7:12 pm

[url=Wind generator project - Σελίδα 4 2dj8hdx[/url]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την -nikos- στις Δευ Οκτ 19, 2015 7:36 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : δυπλη φωτο)

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Δευ Οκτ 19, 2015 7:15 pm

Δοκιμη κατασκευής "στατορα" ρότορα.

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Οκτ 19, 2015 9:42 pm

ok !!
o Πετρος δεν νομιζω οτι εχει παρεξηγηθει... εφτιαξε ενα πολυ καλο εργαλειο και ευλόγως περιμενει μια αναγνώριση !!

την αναγνώριση αυτη την επιδίωξε μεσω μιας σύγκρισης.. μονο που εγω δεν εχω αυτο τον καιρό καθόλου χρονο στην διαθεση μου γιατι φτιαχω αυτο=
Wind generator project - Σελίδα 4 Wp_20111
Wind generator project - Σελίδα 4 Wp_20112
Wind generator project - Σελίδα 4 Wp_20113

μια μεταλικη στεγη περιπου 100τμ,,, μακαρι να ειχα χρονο 
να γυριζω μοτερια με τα δραπανα....
μολις 
βρω χρονο ευχαρίστως να κανω μερικες δοκιμες αποδοσης..


σαν αναγνώριση στην κατασκευη του Πετρου θα ανεβασω εγω ενα βιντεο του [το καλυτερο κατα την γνωμη μου !!] 

=

και ενα ''like''στο youTube   Wind generator project - Σελίδα 4 459693930

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από Πέτρος48 Δευ Οκτ 19, 2015 11:50 pm

 Νίκο, νομίζω ο φίλος μας ο πέτρος έχει παρεξηγηθεί. Βλέπω ότι έχει κατεβάσει και τα video του. Αντίθετος, εγώ τον εκτιμώ και τον ευχάριστο για την βοήθεια που μου πρόσφερε απλόχερα. Ξέρεις κάτι? ( θα ξαναδοκιμάσω τι γεννήτρια που φτιάξαμε μαζί του με τρυπάνι 2 κω, σίγουρα παραπάνω θα δόση αφού εγώ το δοκίμασα με 600 και μου έδωσε 150 w. )

Εεεεπ σας τσάκωσα ! ... "κουτσομπόλες" 
Γιατί να παρεξηγηθώ? κάποιος που έχει ολοκληρώσει ανεμογεννήτρια μπορεί να παρεξηγηθεί? αν είναι δυνατόν !

150 βολτ σου έδωσε ? ή 150 W ? Γιατί σε προηγούμενο ποστ νομίζω είπες "λίγα βολτ 150" τι ισχύει τελικά? Και δεν απαντάς σε ερωτήσεις που σου κάνω π.χ. έλεγξες αν έχεις κάνει λάθος στις πολικότητες μαγνητών? / πόσο σύρμα κατάφερες να περάσεις σε σπείρες ανά κανάλι . 
Έπειτα είμαι σύμφωνος ότι επειδή φτιάχτηκε το δικό σου σαν 1η εμπειρία , φτιάχτηκε με μαγνήτες 10 - 5 και όχι με 10 - 10 που εκεί δίνει την κορυφαία απόδοση , δεν σου συνιστώ όμως το 10 - 10 ... γιατί και εγώ τρόμαξα να τους περάσω στον ρότορα . Και έπειτα έχει πολύ κόντρα όταν παράξει έργο , θα χρειαστείς πτερύγια 2 μέτρων σαν της Whisper την χιλιάρα .... και τέτοια "όνειρα " είναι μη πραγματοποιήσιμα .


o Πετρος δεν νομιζω οτι εχει παρεξηγηθει... εφτιαξε ενα πολυ καλο εργαλειο και ευλόγως περιμενει μια αναγνώριση !!

Μόνο η αναγνώριση δεν με ενδιαφέρει ! το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μελετώ και πέραν των δικών μου σκέψεων για κάτι καλύτερο . 
Όταν λέω κάτι "καλύτερο" δεν εννοώ πάντα με βάση την απόδοση . Αλλά και άλλων κριτηρίων π.χ. στο πόσο εύκολο θα είναι κάτι για να δημιουργηθεί / στο κόστος / στο τελικό πραγματοποιήσιμο του έργου . Το design / την ελαφρότητα της κατασκευής κτλ.

Διάβασα φίλε Νίκο σε λίγα ποστ πιο πριν ότι σκέφτεσαι στους 5 στάτορες της κατασκευής να "εμπλέκονται" σταδιακά ανάλογα πότε φυσάει περισσότερος άνεμος .
Δηλαδή όταν έχει λίγο άνεμο να λειτουργεί ο ένας στάτης και όταν έχει περισσότερο άνεμο να εμπλέκεται και ο 2ος και 3ος και ούτω καθεξής . 
Ναι είναι μια καλή σκέψη . αλλά αν υποθέσουμε ότι για μέρες τυγχάνει να έχει μόνο χαμηλό άνεμο και αυτονόητα οι άλλοι 4 στάτορες θα παραμένουν ανενεργοί? 
Δεν θα ήταν καλύτερα να δουλεύανε όλοι οι στάτορες ανεξάρτητα με τα δικά τους πτερύγια ? 


( θα ξαναδοκιμάσω τι γεννήτρια που φτιάξαμε μαζί του με τρυπάνι 2 κω, σίγουρα παραπάνω θα δόση αφού εγώ το δοκίμασα με 600 και μου έδωσε 150 w. )

Άντε για να δούμε . Και που είσαι φίλε Κλικ . Την ίδια φιλοσοφία του Νίκου μπορείς να την κάνεις και με τα μοτέρ πλυντηρίου . 
Δηλαδή όπως ο νίκος βάζει "φέτες" τους στάτορες , μπορείς παρομοίως να βάλεις και εσύ φέτες τους στάτορες με τα μοτέρ πλυντηρίου .
Δηλαδή θα ενώσεις τους στάτορες με Ντίζες όπως ακριβώς κάνει ο Νίκος . Αλλά θα πρέπει να βρεις στάτες που να είναι ίδιοι και όμοιοι .... αλλά άστο καλύτερα γιατί αν έβαλες 96 μαγνήτες στο ένα μοτέρ .... θα πικραθείς στο σύνολο με τους μαγνήτες .

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από Πέτρος48 Τρι Οκτ 20, 2015 8:21 am

Το καλύτερο βίντεο πάντως για μένα είναι αυτό .

Και μόνο αυτό θα πείσει τον Κλικ στο αντίθετο του δήθεν ότι είναι μόνο 150W .
Με 150W δεν ζεσταίνεις τόσο άμεσα και με τέτοια απόδοση σαν της παρούσας σόμπας που δεν είναι λάμπες αλογόνου , αλλά λάμπες με κανονικό σύρμα μέσα τους. Επίσης στο παραπάνω τέστ έγινε με την χρήση των 2 φάσεων από τις 3 . Ως γνωστόν και αν δεν το ξέρατε οι 3 φάσεις δεν πάνε προσθετικά π.χ. 1η φάση + 2η φάση = τόση απόδοση + 3η φάση = ανάλογη απόδοση ... αλλά πολύ περισσότερο.

Επίσης σε άλλο βίντεο που φαίνεται να ανάβω λάμπα αλογόνου των 500W και βλέπουμε άμεσα την σανίδα να καίγεται από κάτω σε κλάσμα δευτερολέπτου. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι 150W . Βάλτε μια οποιαδήποτε λάμπα πυρακτώσεως σε επαφή με ξύλο . Και αν μπορέσει να κάψει το ξύλο τόσο άμεσα ή να βγάλει την απόδοση όπως το παραπάνω βίντεο σε θέρμανση , τότε θα το συζητήσουμε εκτενέστερα.

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Οκτ 20, 2015 8:28 am

αυτο το βιντεο εδω =



το ειχα κανει οταν ταυτοχρονα εφτιαχνα την παραπανω γεννητρια..

το σκεπτικο ηταν το εξης-αν φτιαξουμε μια αννεμογενητρια που βγαζει πολυ υψηλη ταση [διοτι οπως βλεπουμε οσο αυξανουν οι στροφες λογο υψηλου ανεμου τοσο αυξανεται και η ταση] να υπαρχει 
επιλογη ουτοσωστε 
η αννεμογενητρια να αποδηδει εργο σε ολες τις φασεις του ανεμου... αυτο που 
κανουν μερικοι να οδηγουν την αννεμογενητρια σε τεχνητο φορτιο οταν εχει πολυ ανεμο... αυτο με βρίσκει αντιθετο διοτι πολυς ανεμος-πολυ ενεργεια... Wind generator project - Σελίδα 4 2695339710

ετσι στην διφασικη εχουμε επιλογη απο καποιες στροφες και πανω να την οδηγουμε σε εναν μετσχηματιστη μετατρεποντας ετσι 
την εξτρα ταση σε......εξτρα αμπερ για τις μπαταριες μας  Wind generator project - Σελίδα 4 2146464671 γιατι οπως ξερουμε 
οταν μετασχηματιζουμε την ταση προς τα κατω-αυξανουμε το ρευμα προς τα πανω.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από Πέτρος48 Τρι Οκτ 20, 2015 8:38 am

αυτο που 
κανουν μερικοι να οδηγουν την αννεμογενητρια σε τεχνητο φορτιο οταν εχει πολυ ανεμο... αυτο με βρίσκει αντιθετο διοτι πολυς ανεμος-πολυ ενεργεια...

Την ωφέλιμη ενέργεια δεν την παίρνεις μόνο δια μέσου της μπαταρίας / ινβερτερ / κτλ την παίρνεις και "χύμα" και κατευθείαν π.χ. να ζεστάνεις νερό οδηγώντας το φορτίο εκεί που πρέπει.
https://www.google.gr/search?q=12v+water+heater+element&biw=960&bih=606&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCMQsARqFQoTCIPd9f6p0MgCFUiYGgodmscEJQ&dpr=0.83

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Τρι Οκτ 20, 2015 5:35 pm

Νικο, τα πινια του προτου κειτανε τα πινια του τριου και τα πινια του δευτερου κειτανε του τεταρτου, σωστα?

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Οκτ 20, 2015 6:22 pm

φτιαξε τον στατορα και θα σου πω..

τα μισα πηνια θα βρίσκονται στο μεσον των αλλων μισων..ωστε να δημειουργηθουν δυο φασεις...

για περισσοτερες λεπτομεριες ξαναδιαβασε το παρον θεμα απο την αρχη, εχω πληρη επεξηγηση και φωτο.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Τετ Οκτ 21, 2015 4:41 pm

[url=Wind generator project - Σελίδα 4 29y4d42[/url]

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Τετ Οκτ 21, 2015 4:49 pm

Ο σκελετός της "κατασκεβις" είναι "ετιμο". Προχωράμε με μόνωσης , περιτύλιγμα και μαγνήτες. Βάρος μαζί μετά της ντίζες ούτε τρία κιλά, τελικό δεν το βλέπω να ξεπερνάει τα 5 κιλά. Νίκο, νομίζω ότι έτσι θα πάνε τα πηνία. A-B-A-B. E? Εσύ τοχής ΑΑ-BBB-ΑΑ.

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από Πέτρος48 Τετ Οκτ 21, 2015 7:33 pm

Η βασική κατασκευή έχει 9 πηνία και 12 μαγνήτες . 
Οι μαγνήτες τοποθετούνται όπως ακριβώς οι δείκτες του ρολογιού (12 ώρες στο πλήρες κύκλου)
Τα πηνία που είναι 9 τοποθετούνται λογικά ανά 40 μοίρες , οπότε 40 (μοίρες) επί Χ 9 (πηνία ) = 360 μοίρες του πλήρες κύκλου.

Γίνεται τριφασικό .... ανά 3 πηνία για κάθε φάση ... και αυτά τα 3 πηνία της μιας φάσης τα τοποθετείς ανά 120 μοίρες δηλαδή κάθε "τρίτο " πηνίο.

Αλλιώς για τα 9 πηνία , ας πούμε όταν τα αριθμήσουμε πάνω στον κύκλο σε 1 - 2 -3 - 4 -5 - 6 - 7 - 8 - 9 πηνία .... τότε για την 1η φάση θα έχουμε τα πηνία 1 - 5 - 9 (που αυτά θα βρίσκονται ανά γωνία 120 μοιρών) 
Το ίδιο και για την 2η φάση και 3η φάση που και αυτά θα έχουν αυτομάτως 120 μοίρες τοποθέτηση (αν ακολουθήσεις τον κανόνα τοποθέτησης ανά 40 μοίρες )

https://www.youtube.com/watch?v=Zoo3H3yZvME

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Οκτ 21, 2015 9:11 pm

πετρο αυτο στο βιντεο ειναι λαθος,,, ποτε δεν βαζουμε 9 πηνια σε 12 μαγνητες

σε 12 μαγνητες βαζουμε 12 πηνια.




και ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ δεν βαζουμε 9 πηνια ή 9 μαγνητες.. Wind generator project - Σελίδα 4 3244569200

ουτε 5 πηνια-5μαγνητες ουτε 7 πηνια-7μαγνητες......ΠΟΤΕ μονος αριθμος γεννητριας ή μοτερ.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Οκτ 21, 2015 9:16 pm

klik-01 έγραψε:Ο σκελετός της "κατασκεβις" είναι "ετιμο". Προχωράμε με μόνωσης , περιτύλιγμα και μαγνήτες. Βάρος μαζί μετά της ντίζες ούτε τρία κιλά, τελικό δεν το βλέπω να ξεπερνάει τα 5 κιλά. Νίκο, νομίζω ότι έτσι θα πάνε τα πηνία. A-B-A-B. E? Εσύ τοχής ΑΑ-BBB-ΑΑ.


η τοποθετηση των πηνιων ειναι σωστη !!! Wind generator project - Σελίδα 4 2734654361 [συμφωνα με την φωτο]

συνέχισε και καλή επιτυχία  Cool




υγ. 

συμφωνα με την φωτο τα πηνια ειναι μεν σωστα τοποθετημενα ομως οι ροτορες ειναι λαθος,,, υποθετω οτι 
δεν εχουν σταθεροποιηθει ακομη ετσι? Wind generator project - Σελίδα 4 4038908081

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Οκτ 22, 2015 12:13 pm

klik-01 έγραψε:"εροτισι Νικο"; λοιπόν, έχουμε δυο πηνία στον ίδιο άξονα, όταν το ένα τυλίγεται από δεξί στα αριστερά το άλλο πηνίο,στην ali μεριά του "στατορα" στον ίδιο άξονα, τυλίγεται αντίθετα ; Σωστά?
Wind generator project - Σελίδα 4 Unti10

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Οκτ 22, 2015 12:28 pm

Πέτρος48 έγραψε:
πετρο αυτο στο βιντεο ειναι λαθος,,, ποτε δεν βαζουμε 9 πηνια σε 12 μαγνητες

σε 12 μαγνητες βαζουμε 12 πηνια.

Σε μοτέρ όπως αυτά που φτιάχνω εγώ μπορείς να ακολουθείς την τακτική "όσοι μαγνήτες και ίδιος αριθμός πηνίων " επειδή αυτά τα μοτέρ μπορούν να γυρίσουν έτσι κι αλλιώς εύκολα . Αλλά σε αυτά τα "vawt" επειδή υπάρχει μια δυσκολία να γυρίσουν με ίδιο αριθμό μαγνητών και πηνίων το κάνουν έτσι με 9 πηνία και 12 μαγνήτες ή και παραλλαγές αυτού . Γιατί με αυτόν τον τρόπο το "βάρος" διαιρείται σε ανά 3 πηνία αντί όλα μαζί και πράγματι είναι πολύ σωστή κατασκευή.


ενωεις αυτό ??=



ετσι θα δούλευε αλλα δεν νομίζω οτι 
κερδίζει τιποτα.. απο θέμα φρεναρισματος.. μαλιστα χανει απο θεμα τάσης...

αν ανωρθοσει ολες τις φασεις και βαλει τα + και τα πλην μαζι παλι το ιδιο φρενάρισμα θα ειχε με το μονοφασικό... αλώστε δεν χρησιμοποιεί πυρήνες.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 4 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Σαβ Οκτ 24, 2015 9:33 am

[url=Wind generator project - Σελίδα 4 14jxpvc[/url]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την -nikos- στις Σαβ Οκτ 24, 2015 12:21 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : διπλή φώτο)

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης