Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Wind generator project

+2
Φανης
-nikos-
6 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Δεκ 17, 2013 5:34 pm

Πέτρος48
Δεν είμαι υπέρ της ιδέας να βάλεις όπως έβαλες εσύ ροδέλες (καρούλια) για τα πηνία ... θα σου πρότεινα να βγάλεις την ροδέλα που κρύβει ή έρχεται φάτσα με τους μαγνήτες τους ρότορα . (άσε μόνο τον κορμό τον μεταλλικό που μπαίνει εντός του πηνίου) αλλά την επιφανειακή "φάτσα" της ροδέλας κατάργησε την
Είχα κάνει δοκιμές σε διάφορα πηνία . και είχα την λανθασμένη εντύπωση και εγώ ότι αυτή η "φάτσα" ροδέλας θα παγιδεύει περισσότερο μαγνητικό πεδίο εντός πηνίου .. αλλά τελικά δεν ίσχυε ... θα έλεγα ήταν ότι χειρότερο..
ο μεταλικος πυρηνας χρειαζεται για να ειναι διακριτοί οι πόλοι και οι φασεις..

σκετα πηνια χωρις πυρηνα ναι... δεν εχουν μαγνητικα φαινομενα χωρις φορτίο αλλα δεν μπορουν να λειτουργησουν σωστα σε ολη την γκαμα των στροφων....περα απο αυτο 
αν δεν εχουμε διακριτους πολους δεν θα μπορουμε να συνδεσουμε επιτυχημένα πολλα πηνια μαζι..

σκεψου οτι σε αυτην την κατασκευη υπαρχουν 96 πηνια που πρεπει να συνδεθουν καταλληλα μεταξυ τους,,, χωρις 
διακριτούς πολλους θα ητον σιγουρη αποτυχεια,,, 
οταν δε εχουμε 4-6 ή και 8 πηνια τοτε με-ή-χωρις
σιδηροπυρηνα δεν θα ειναι και μεγαλη η διαφορά.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από Πέτρος48 Τρι Δεκ 17, 2013 6:44 pm

Δεν καταλαβαίνω αυτήν την έννοια "διακριτοί πόλοι" .. περίπου κατάλαβα που το πας .. αλλά . θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις 1 μοναδικό πηνίο πάνω σε μια περιστροφική βάση με μαγνήτες .. 

Είμαι σίγουρος ότι στο ίδιο πηνίο αν το δοκιμάσεις με την ροδέλα στην αρχή ... και χωρίς ροδέλα μετά .. στην 2η περίπτωση (χωρίς την παρεμβολή της ροδέλας) θα έχεις ποιο ικανοποιητικά αποτελέσματα μετρήσεων πάνω στο πηνίο.
Γιατί πιστεύω ότι το πηνίο πρέπει να το "διαπεράσουν" οι μαγνητικές ροές των μαγνητών .
Βάζοντας λοιπόν την ροδέλα "φάτσα" στις μαγνητικές ροές , αυτές "επικεντρώνονται" πάνω στην ροδέλα περισσότερο , παρά στο πηνίο το οποίο βρίσκεται από πίσω. Τι να πω , άποψη μου είναι. 
Αν δεις σε κάποια βίντεο περί Vawt κατασκευών αφήνουν σκέτα τα πηνία και το πολύ πολύ αφήνουν ένα μεταλλικό Hub πίσω εντελώς από τα πηνία ... γιατί άραγε? και δεν κάνεις επίσης αυτό που κάνεις και εσύ?

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Δεκ 17, 2013 7:11 pm

το ιδιο πηνιο με και χωρις πυρηνα ??

στην πρωτη ευκαιρια θα το δοκιμασω αν και..... φανταζεσε εναν ηλεκτρομαγνητη χωρις πυρηνα ??

εναν μετασχηματιστη χωρις πυρηνα ??  

τυλίγοντας ενα συρμα σε ενα καρφι 
και το ιδιο συρμα χωρις καρφι  οταν τα διεγείρουμε με μαγνήτη αυτο με το καρφί εχει πιο αξιόπιστα αποτελέσμα.  


δεν εχει τοση σημασια η ένδειξη που εχουμε στο βολτομετρο....σημασια εχει τι συμβαίνει οταν βαζουμε φορτιο 
στην γεννητρια μας... και τοτε μονο με διακριτούς πολους εχουμε σταθερα αποτελεσματα.
ο λογος ειναι ο νομος του λενζ που δημειουργει δυναμεις αντιστροφες απο αυτες των μαγνητων...ετσι 
οταν δεν υπαρχει σιδηροπυρηνας στο πηνιο οι μαγνητικες γραμμες αυτες διαχεωνται και μπερδευονται μαζι με τις αντικρουομενες που δημειουργει ο νομος του λενζ και η γεννητρια ερχεται σε κορεσμο μετα απο καποιες στροφες,,,,φενομενο που στις 
χαμηλες στροφες δεν γινεται αντιλιπτο.

οι dy που βλεπουμε στο you Tube δεν εχουν σιδηροπυρηνες γιατι αυξανεται η κατασκευαστικη δυσκόλεια

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από Φανης Τετ Δεκ 18, 2013 9:42 am

Καλημερα παιδες,
ΣΤο ιντερνετ οι περισοτερες ειναι σκετες χωρις πυρηνα γιατι ακριβως απεναντι βαζουν και εναν ακομα ροτορα σε φαση 180 μοιρες ετσι ωστε τα πηνια να κοβουν το μαγνητικο παιδιο που δημιουργητε μεταξυ βορρα νοτου των δυο μαγνητων...

Προσθετω επισης οτι το μαγνητικο φρεναρισμα ειναι τεραστιο με τις ροδελες σε τετοιο βαθμο που με τους νεοδμιου που ειχα εγω δεν μπορουσα ουτε με το χερι να την γυρισω...
Ασε που σε καποια φαση κωλησε ο ροτορας με τον στατορα και ειδα και επαθα να τον ξεκολυσω χωρις να κανω ζημια...
Εγω στην δικια μου εβαλα μονο κατι συδερενιες M5...

Κατα τα αλλα εχω το ιδιο προβλημμα με τον πετρο μενω σε διαμερισμα και η δικια μου ακομα καθετε στην αποθηκη....

_________________
Καλοκαιρι ειναι αν ετσι Νιωθεις!!!!!
Φανης
Φανης

Αριθμός μηνυμάτων : 280
Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013
Τόπος : Θεσσαλονικη

http://www.usbekits.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από Πέτρος48 Τετ Δεκ 18, 2013 10:28 am

το ιδιο πηνιο με και χωρις πυρηνα ??
στην πρωτη ευκαιρια θα το δοκιμασω αν και..... φανταζεσε εναν ηλεκτρομαγνητη χωρις πυρηνα ??εναν μετασχηματιστη χωρις πυρηνα ??

Κοίτα να στο πω ποιο αναλυτικά... αν βάλεις την ροδέλα (πυρήνα) οπωσδήποτε έχεις εν μέρη ένα δίκιο ότι ίσως να μετρήσεις κάποια απόδοση (άμεση) αλλά εγώ το εννοώ και από άλλην άποψη , όπως αυτό που λέει ο Φάνης (με ροδέλα μεγάλο μαγνητικό φρενάρισμα) που στην ουσία αυτό το υποτιθέμενο υπέρ με την ροδέλα ... δεν το παίρνεις παρομοίως με το να το αφήσεις να γυρίσει "ελεύθερα" και με μεγαλύτερη ταχύτητα όπως θα γυρίσει το όλο σύστημα (χωρίς την ροδέλα) . γιατί ένας επίσης σημαντικός παράγοντας είναι η ταχύτητα περιστροφής . (που με τις ροδέλες) το επιβαρύνεις "μηχανικά " περισσότερο ... ελπίζω να κατάλαβες αυτό που θέλω να σου πω. 

 
Κατα τα αλλα εχω το ιδιο προβλημμα με τον πετρο μενω σε διαμερισμα και η δικια μου ακομα καθετε στην αποθηκη....
Έτσι είναι Φάνη , άτιμη κοινωνία !!!
άλλος έχει τα κτήματα και τις βίλες που δεν τον ενδιαφέρουν η τοποθέτηση ανεμογεννήτριας ...
Και εμάς που μας ενδιαφέρει η τοποθέτηση ανεμογεννήτριας δεν έχουμε κτήματα !!

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Δεκ 18, 2013 10:36 am

ναι.. αυτο που λεει ο Φανης με τους δυο ροτορες και τον ενα στατορα 
ειναι σαν αυτη 
εδω που ειχες ανεβασει και εσυ Πετρο.

https://www.youtube.com/watch?v=TWyeFNCwDCc

ο στατορας στο βιντεο ειναι πηνια σε ρητινη εποξικη..

στην δικη μου κατασκευη το μεταλο σαν βαση για τα πηνια ηταν η πιο ευκολη λυση,,,, ετσι και για την στήριξη των πηνιων μπηκε μεταλλο πυρηνας



ετοιμαζω ενα βιντεακι με την συνδεση των πηνιων των στατορων..... Wind generator project - Σελίδα 3 541010099

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Δεκ 18, 2013 11:21 am

το βιντεο [φρεσκο-φρεσκο]





λιγη υπομονη μεχρι να ανεβει....

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Δεκ 31, 2013 4:41 pm

μολις τελείωσα την συναρμολογηση και 
ετσι βιαστικά-βιαστικά συνδεσα πρόχειρα τα πηνια για να δω τι ''ψαρια πιανω''...

τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα μιας και με περιπου 100 στροφες το λεπτο επιασα τα +80βολτ.. Wind generator project - Σελίδα 3 2734654361 


ειπα να μην με βρει ο καινουριος χρονος χωρις να εχω τελειωσει την 
βασικη κατασκευη της ανεμογεννητριας,,, και να προχωρήσω στην 
κατασκευή 
των επιμερους τεμαχιων που θα την αποτελουν.

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiiii91



η......μανιβελα που γυριζα με το χερι τους ροτορες...


Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiiii92



ετσι αφου κανω τις συνδέσεις πιο ''μονιμες'' και φτιαξω και καλυμμα στην γεννήτρια μετα 
σειρα εχει 
η μεταφορά του ανεμου για την κίνηση της...


ανοίγοντας την γωνιακή κινηση ειδα οτι δεν θα με δυσκολέψει μιας και εχει διπλά ρουλεμαν 
και στους δυο άξονες ετσι το μονο που εχω να κανω ειναι να 
επεκτείνω τον οριζωντιο άξονα ωστε να δεχθει τις δυο φτερωτές επάνω του


Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiiii93





καλή χρονιά 
και ευτυχισμένο το 2014 Wind generator project - Σελίδα 3 1746148819

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από TZAK KLIK Τρι Δεκ 31, 2013 6:40 pm

Ομορφο πολυ φαινεται !!!!
Και τα βολτ ειναι μπόλικα, να δω τι θα το κανεις τοσο Ρευμα?
οσο για τα καλύμματα, πρόσεχε να υπάρχει αρκετή ψυξη
(να περνά αερας δηλαδή).
Τελικά το καθε επιπεδο θα μπορουσες να το χρησημοποιήσεις  σαν ξεχωριστη γεννήτρια ????

καλή χρονια σε όλους σας
.....ότι επιθυμείτε

_________________
What seems impossible today may be possible tomorrow
TZAK KLIK
TZAK KLIK

Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιαν 17, 2014 9:28 am

το προτζεκτ...συνεχιζεται...

εφτιαξα τον αξωνα της γωνιακης μεταδοσης για να γινει συμφωνα με το 
σχεδιο....[δυο φτερωτες]

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiiii99



το απαρετητο λεπτιμα για να παρει αρκετη ''κοληση''

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii100


Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii101

αφου κολληθηκε


 μπηκε στον τορνο..


Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii102

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιαν 17, 2014 9:36 am

και μετα την διαμορφωση του 
επανατοποθετηθικε στο σασι του...


Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii103


Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii104



μετα χρειαζομουν ενα θυλικο καρρε  

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii105


για να συνεχισω στην κατασκευη του αξωνα που θα συνδεθει με το ''ταφ''

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii106

φυσικα η συνδρομη του τορνου ηταν απαρετητη..


Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii107

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιαν 17, 2014 9:47 am

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii108


για αξωνα χρειαζομουν κατι ελαφρυ και γερο 
ετσι 
η προφανης επιλογη ηταν η γαλβανισμενη σωληνα υδρευσης.....

εξου και οι μουφες που προσαρμοστηκαν στο καρρε..

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii109


αν και θα προτιμουσα την 1,1/4 σωληνα για λογους ακαμψιας 
τελικα προχωρησα στην 1/2 [μιση ιντσα] για λογους βαρους.......

διοτι το βαρος του αξωνα θα μειωνε τον χρονο ζωης των ρουλεμαν στην βαση του πυλωνα..

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii110



ετσι απεφηγα το βαρος αλλα θα επρεπε να κανω κατι 
με την ''ελαστικοτητα'' της μισης ιντσας σωληνας.... 
η ''μεσαια τριβή'' ηταν απαρετητη...

συνεχιζεται...

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιαν 17, 2014 10:27 am

μεσαια τριβη λιπών......

λογο του οτι η λεπτοτερη σωληνα θα ''χτυπούσε'' σαν μαστίγιο τα τοιχώματα του πυλώνα 
που θα αποτεληται 
απο 3'' ιντσες σωληνα κατασκευαστηκε ενα ρουλεμαν 
για να τοποθετηθει στην μεση 


σχεδιο=

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiuii13


Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii111



Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii112


Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii113

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από Πέτρος48 Σαβ Ιαν 18, 2014 11:53 am

http://tinypic.com/player.php?v=6eq4n7&s=5#.UtpHndJYnUI

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56922&page=12&highlight=%F0%E7%ED%E9%EF%F6%FC%F1%EF%F2

Τότε ήμουν πολύ άσχετος (μιλάμε το 2006 το έκανα στα γρήγορα και για πλάκα) .. αργότερα κατάλαβα το ένα κάρο λάθη που είχα κάνει με τον πηνιοφόρο όπου ΟΧΙ δεν έβαλα όλα τα πηνία ! γιατί είχε 3 καλώδια (που έβγαιναν από τον πηνιοφόρο) και εγώ απλός επέλεξα να βρω τα 2 ποιο "δυνατά" στην παραγωγή ρεύματος ... και έκοψα το 3ο καλώδιο!!  
Αν το ξαναέφτιαχνα θα το έφτιαχνα με χιλιάρας μηχανής τον πηνιοφόρο (που έχουν πολύ περισσότερα πηνία κάπου 18 ? αν θυμάμαι καλά? 36?) αλλά δεν έβρισκα τότε (στα παλιά) .. και τα καινούρια ήταν ακριβά .
Πρέπει να έχει πολλά πηνία επάνω του ... γιατί αν έχει λίγα ... όπως παρατηρείται στο βίντεο γυρίζοντας το πτερύγιο της Air - X (έτοιμο) κλωτσάει ... μέχρι να καταφέρει να γυρίζει άνετα ... ενώ αν έχει πολλαπλά πηνία πιστεύω θα περιοριστεί η κόντρα / κλώτσιμα στην εκκίνηση. 

Θα έλεγα είναι μια καλή λύση με πηνιοφόρο γιατί αυτά (και αυτό έψαχνα αντίθετα με τα δυναμό του αυτοκινήτου που έχουν πολύ χοντρό 3-4  cm στάτη μεταλλικό ) του πηνιοφόρου ο στάτης είναι ποιο λεπτός και μοιάζει σχεδόν με τον στάτη της Air-X της έτοιμης ανεμογεννήτριας (γιαυτό επέλεξα πηνιοφόρο) ... έπειτα τα πολύ ταχύστροφα πτερύγια της Air-X (τα έτοιμα) αν τα έβαζα σε δυναμό αυτοκινήτου ίσως να μην μπορούσαν να το γυρίσουν καθόλου λόγω χοντρού στάτη ... και το ρεύμα το παράγει με στόχο την ταχύτητα των πτερυγίων .

Βρε θέλω να σας δείξω και ένα προσωπικό βίντεο μου (με νέα σχέδια που προσπαθώ να κάνω ) πως θα το στείλω εκτός του you tube? 
Φτιάχνω τώρα εντελώς πειραματικά μια ανεμογεννήτρια (μάλλον τον "κινητήρα" και όχι ανεμογεννήτρια) αλλά προσπαθώ να το κάνω στα πρότυπα της Windtronic (σαν ρόδα ποδηλάτου με τα πτερύγια πάνω στους άξονες ) αλλά σε παραλλαγή. με 36 κυκλικούς μαγνήτες νεοδυμίου στην περιφέρεια της ρόδας και 36Χ2 =72 πηνία επίσης ... (οι μαγνήτες είναι τοποθετημένοι όρθιοι και τα 72 πηνία είναι (τα φτιάχνω ακόμη) τοποθετημένα στις 2 απέναντι πλευρές των μαγνητών. Σε δοκιμή το ένα πηνίο μόνο του πάνω στην ρόδα με πολύ μικρή ώθηση της ρόδας (ταχύτητα) μου βγάζει από 0,50 μέχρι και 2 βολτ (ίσως και παραπάνω επειδή την ρόδα την γυρίζω με το χέρι) το πηνίο με 0,45 διάμετρο σύρματος .... λογικά αν το 1 πηνίο βγάζει π.χ. 1 βολτ Χ 72 πηνία που θα έχει στην περιφέρεια θα πρέπει να μου δώσει με πολύ μικρή ώθηση της ρόδας άνετα 72 βολτ 

Τα παραπάνω όλα "θεωρητικά" βέβαια ... καθώς στην πράξη δεν ξέρω τι κόντρα θα έχει όταν θα παράγει ρεύμα και κοντράρει

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Ιαν 18, 2014 1:00 pm

Πέτρος48 έγραψε:http://tinypic.com/player.php?v=6eq4n7&s=5#.UtpHndJYnUI

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56922&page=12&highlight=%F0%E7%ED%E9%EF%F6%FC%F1%EF%F2


Βρε θέλω να σας δείξω και ένα προσωπικό βίντεο μου (με νέα σχέδια που προσπαθώ να κάνω ) πως θα το στείλω εκτός του you tube? 

το 2011 ηταν.... πω-πω πως περνανε τα χρονια.....

βαλε το λινκ απο το βιντεο και καπως θα το δουμε...

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Φεβ 13, 2014 6:15 pm

τελειωσα τον στύλο με την γωνιακή κινηση 
και εβγαλα μερικες φωτο...


η κατω πλευρα..

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii191



η μεσαια...

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii192


και η πανω..

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii193


αφου ολα αυτα μετρηθηκαν-τσεκαριστηκαν-υπολογιστικαν για να ειναι δυνατη η μελοντικη επισκευη-αντικατασταση ρουλεμαν

ολο αυτο..

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii194



μπηκε μεσα στην σωληνα και στερεωθηκε...

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii195


δοκιμάστηκε και ειναι έτοιμο για τοποθέτηση...σειρά εχει η φτερωτή.



μετα ''επαιξα'' λιγο με το μοτερ της ανεμογεννήτριας 


 Very Happy 


_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από Πέτρος48 Πεμ Φεβ 13, 2014 9:18 pm

Εξαίσια δουλειά ! ότι πρέπει για υδροστρόβιλο αυτό είναι σίγουρο
Το μόνο που με στεναχωρεί και το βλέπω είναι ότι έχει πολύ κόντρα για να το γυρίσεις. και σκεπτόμενος και το τεράστιο βάρος της κολόνας μετάδοσης . θα χρειαστούν πολύ μεγάλα πτερύγια και ισχυρός άνεμος. Καθώς και πολύ ισχυρά υποστήλια υποβάσταξης της κολόνας .

Ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις . αλλά θα σου πρότεινα να απορρίψεις την ιδέα των διπλών τριπτέρυγων και να προχωρήσεις στην καθέτου πτερυγίων ανεμογεννήτρια . Και αυτά πολύ κοντά στο μοτέρ σου χωρίς κολόνες . 

θα μπορούσες να διαιρέσεις ανά βαθμίδες τα τυλίγματα του μοτέρ σου .. π.χ. σε χαμηλό άνεμο να είναι "ενεργές" οι 3 φέτες των πηνίων (για να μπορεί να γυρίσει αβίαστα και ότι δίνουν αυτά σε ισχύ ) και αναλόγως με ισχυρότερο άνεμο να συνδέονται οι επόμενες φέτες πηνίων .. και πάει λέγοντας .

Πάντως πολύ καλή δουλειά.

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Φεβ 14, 2014 8:36 am

Πέτρος48 έγραψε: 

θα μπορούσες να διαιρέσεις ανά βαθμίδες τα τυλίγματα του μοτέρ σου .. π.χ. σε χαμηλό άνεμο να είναι "ενεργές" οι 3 φέτες των πηνίων (για να μπορεί να γυρίσει αβίαστα και ότι δίνουν αυτά σε ισχύ ) και αναλόγως με ισχυρότερο άνεμο να συνδέονται οι επόμενες φέτες πηνίων .. και πάει λέγοντας .

Πάντως πολύ καλή δουλειά.



Eυχαριστω Πετρο  Wind generator project - Σελίδα 3 4122787417 

εκει προσανατολιζομαι και εγω μετα τα χθεσινα ''πειραματα'' στην χρηση εναλαξ της μιας φασης 
και οταν δυναμονει ο ανεμος να εμπλεκεται και η αλλη...
το ειχε προτινει και ο Φανης εδω=https://doityourself123.forumgreek.com/t3p30-topic και 
οπως φενεται ειναι πολυ καλη ιδεα.
άλλωστε η καθε φαση βγαζει 75ν με ελαχιστες στροφες,, κατι που ειναι υπερ-αρκετο

Wind generator project - Σελίδα 3 Iiiii196


οσο για την φτερωτή καθετου τυπου αν και θα ηταν πολυ πιο ευκολη δεν 
την επελεξα απο θεμα εσθητικης.. βλεπεις θα γινονταν τοσο μεγαλη που θα φαίνονταν σαν κανενα
στρατιωτικό ραντάρ χαχαχα η οριζοντιου τυπου ειναι πιο φιλικη στο ματι μονο που 
θα με παιδευσει να φτιαξω το καταληλο προφιλ που να μην ειναι θορυβώδες.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Οκτ 16, 2015 12:47 pm

-nikos- έγραψε:-nikos-
klik-01 έγραψε:Νίκο, ne για αυτή τι κατασκευή μιλάμε, exe υπόψιν έχω μαγνήτες 20-10 η 11 κιλά έλξης. Περιμένω το "σχεδιο" σου.

θες να το συνεχισουμε εδω =https://doityourself123.forumgreek.com/t34p370-topic#3460

εφωσον προκειτε για την ιδια κατασκευη εχω μερικες ιδεες για κατασκευη των στατορων απο πολυεστερα για να μην χρειαζεται τορνος και πολλα ''σιδερα''.. 

θα μεταφερω το παρον ποστ εκει και συνεχιζουμε ok ??


λοιπον,, εχω δει αρκετους που φτιαχνουν στατορες για ανεμογεννητριες χρησιμοποιοντας 
εμποτισμό πολυεστέρα στα πηνια !!! 

στην προκειμενη περίπτωση νομιζω οτι ειναι πολυ καλη ιδεα να αντικατασταθουν οι μεσαίες λαμαρίνες απο 
πηνια που εχουν ''πακτώσει'' μεσα σε πολυεστέρα...

ομως με μια διαφορα..οι πιο πολλες κατασκευές που κάνουν [θα βρω σχετικο βιντεο] 
δεν βαζουν σιδηροπυρηνα... 
αυτο που θα σου προτινω θα ειναι πηνια τυλιγμένα σε σιδηροπυρηνα απο μουφοπαξιμαδο και δυο ροδέλες πανω-κατω..

ψάχνω για το βίντεο με τον πολυεστερα και εσυ πες μου τις διαστάσεις των μαγνητών σου.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Οκτ 16, 2015 1:12 pm

αυτη ειναι η τεχνικη =




φτιαχνει ενα καλουπι και βαζει τα πηνια μεσα ... στο καλουπι μπορουν να προβλεφθουν και οι τρυπες της ντιζας καθως και η κεντρικη...

ετσι αποφευγεται ενα μεγαλο μηχανουργικο κοματι που κοστιζει και σε χρονο και σε χρημα.

θα δουμε τις διαστάσεις των σιδηροπυρηνων σύμφωνα διαστάσεις των κυλινδρικών μαγνητών, που πρεπει να ειναι ιδια η επιφανια του πυρηνα οσο του πόλου του μαγνητη, 

δηλ, αν οι μαγνητες ειναι 20mm επιφανεια τοτε θελουμε 20 mm ροδελα.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Οκτ 16, 2015 2:03 pm

για τον σχεδιασμό.....

ευτυχώς η τεχνολογία κανει τα παραγματα πολυ εύκολα πια.... Wind generator project - Σελίδα 3 103431122

μπες σε αυτό το λινκ=http://woodgears.ca/gear_cutting/template.html


και θα επιλεξεις την διασταση καθως και τους πολους επιλεγοντας μεταξυ 6-8-10-ή 12 πολους ροτορα και στατορα...

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Παρ Οκτ 16, 2015 3:32 pm

Ok Νίκο. Τώρα, πάχος τον pinion και απόσταση μεταξύ τους ποσο? A, θα ψάξω να βρω μεταλλικά καρούλια νήματος η θα τα φτιάξω με μούφες για να αποφύγω τα έξοδα για ρητίνες. Κόντρα πλακέ θα "χρισιμοπισο" επίδιη έχω μερικά κομμάτια.

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Οκτ 16, 2015 5:32 pm

με μουφοπαξιμαδα Μ6 - φρεζατες αλλεν Μ6 - ροδελες Μ8 Χ 20mm...

αν προχωρισεις με πολυεστερα στον στατορα δεν θα χρειαστει μεταλικη πηνιοπλακα..αντιθετα θα χρειαστει.

αυτο που θελουμε ειναι τα πηνια και οι μαγνητες να ειναι οσο γινεται πιο κοντα ο ενας με τον αλλο...

περι τα 5 mm αποσταση.

ποσο διαμετρο θες να το κανεις το ροτορα ?

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Παρ Οκτ 16, 2015 9:26 pm

Τον ρότορα με βολεύει να τον κάνω 15 πόντους διάμετρο φιλε.

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wind generator project - Σελίδα 3 Empty Απ: Wind generator project

Δημοσίευση από klik-01 Παρ Οκτ 16, 2015 9:48 pm

Και ο πάχος του κάθε πηνειού όσο ο "διαμευρος" του, δηλαδή 20 mm ?

klik-01

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης