Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

+7
al1234
m11
ΜΟΤΟΡ ΜΑΝ
παπαργυριου
makfrag
TZAK KLIK
-nikos-
11 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από makfrag Πεμ Απρ 24, 2014 6:52 pm

Πολύ καλή κατασκευή!! Μερικές απορίες απορίες εχω. Είμαι στην προσπάθεια να φτιάξω κι εγώ μια τέτοια γεννήτρια. Έχω τον δυναμό (σχεδόν ίδιο με τον δικό σου) και την μηχανή, αγόρασα και έναν εξωτερικό ρυθμιστή στροφών αυτόν: http://www.minotavros.gr/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,132/category_id,134/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,26/   ο οποίος συνδέεται μέσω ασφαλειοθήκης στην θέση του αυτόματου (regulator) του δυναμό.

Αλλά......το αποτέλεσμα είναι ψιλοτζίφος...Θέλει εξωτερική διέγερση βέβαια αλλά όταν διεγερθεί (με μπαταρία 1,5 V από το D+) έχω από 20 έως 34 volt στην έξοδο Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 302832457 και αυτά όταν αποσυνδέσω το μαύρο εξάρτημα που φαίνεται στην φωτό με το δυναμό σου , δίπλα από την γέφυρα ανόρθωσης. Με αυτό συνδεδεμένο έχω από 34 έως 70 volt..... lol!  Πανικός!!! Κάτι κάνω λάθος σίγουρα....
Αν έχετε καμιά ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.
Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσεις  πιο αναλυτικά την συνδεσμολογία της γέφυρας ανόρθωσης που έχεις βάλει , που έχεις συνδέσει τι κλπ όπως και γενικότερα όλη την συνδεσμολογία σου μπας και βγάλω άκρη.

Κάτι ακόμα, σκέφτηκες να βάλεις ρυθμιστή στροφών στην γεννήτρια σου? Κάτι τέτοιο π.χ. θα έκανε δουλειά? http://www.ebay.co.uk/itm/Pulse-Width-Control-PWM-DC-Motor-Speed-Regulator-Controller-Switch-6V-90V-15A-/291082264260?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item43c5dadec4

Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι...

makfrag

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Απρ 24, 2014 7:14 pm

το.... σεντονι χαχα δεν καταλαβα τι ειναι..

τωρα οσο αφορά την αυτοματη διεγερση... αν δεν υπαρχει δυνατοτητα να κανεις αυτο που περιγράφω εδω με το πηνιο πανω στο καπακι της μηχανης 
εχεις και αυτην εδω την επιλογη=https://doityourself123.forumgreek.com/t144-topic 
δηλ. να παρεις ρευμα απο το σβηστήρι και να φορτίζεις εναν πυκνωτή..
και μετα με ενα κουμπι να διεγείρεις τον δυναμο..


ο ρυθμηστης διεγερσης του ''Μινώταυρου''  οπως ειδα 
ειναι και για 12 βολτ 
και για 24 βολτ...

αν και θα μπορουσες να κατασκευασεις εναν ρυθμηζομενο ρεγκιουλατορ

η πιο ευκολη λυση ειναι να αγοράσεις δυο ρυθμηστες ιμιτασιόν και να τους εναλλάξεις με διακοπτη......γυρο στα 10 εως 20 ευρο εχουν, σε ηλεκτρολογικο εξοπλισμό για αυτοκινητα.

αν βεβαια δεν χρειαζεσαι 24 βολτ τοτε ο ρυθμηστης που εχει πάνω ο δυναμο σε καλυπτει...


η αγορά PWM για εξωτερική διεγερση δεν εχει νόημα αν δεν εχει αναδραση...
δηλ. ο αυτοματος ρυθμηστης αφηνει οσο ρευμα χρειαζεται ο ροτορας για να αποδωσει μονιμα τα 14 βολτ...

το PWM χωρίς αναδραση δεν θα δουλεψει ποτε οπως επιθημεις.



οσο αφορά το φαινομενο του να βγαζει απο 30 εως 70 βολτ ..... 

αν ο ρυθμηστης ειναι 12 βολτ και συνδεεις ΚΑΙ τον ρυθμηστη του ''μινωταυρου'' σε σειρα τοτε φυσικο 
ειναι να βγαλει 70 βολτ.. βγαζει το συνολο πτωσης τασης μεταξυ των δυο ρυθμηστων...

δηλ. αυτο ''νομιζει'' οτι βγαζει 14 βολτ... ενω βγαζει 44...
θα συνδεσεις ητε τον ενα ρυθμηστη ητε τον αλλο... και για να συνδεσεις μονο τον ''Μινώταυρο'' θα 
πρεπει η εξωδος του να καταληγει απευθηας στα καρβουνακια και οχι μεσο του δευτερου ρυθμηστη.
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από makfrag Πεμ Απρ 24, 2014 7:30 pm

-nikos- έγραψε:
ο ρυθμηστης διεγερσης του ''Μινώταυρου''  οπως ειδα 
ειναι και για 12 βολτ 
και για 24 βολτ...

αν και θα μπορουσες να κατασκευασεις εναν ρυθμηζομενο ρεγκιουλατορ

η πιο ευκολη λυση ειναι να αγοράσεις δυο ρυθμηστες ιμιτασιόν και να τους εναλλάξεις με διακοπτη......γυρο στα 10 εως 20 ευρο εχουν, σε ηλεκτρολογικο εξοπλισμό για αυτοκινητα.

αν βεβαια δεν χρειαζεσαι 24 βολτ τοτε ο ρυθμηστης που εχει πάνω ο δυναμο σε καλυπτει...


η αγορά PWM για εξωτερική διεγερση δεν εχει νόημα αν δεν εχει αναδραση...
δηλ. ο αυτοματος ρυθμηστης αφηνει οσο ρευμα χρειαζεται ο ροτορας για να αποδωσει μονιμα τα 14 βολτ...

το PWM χωρίς αναδραση δεν θα δουλεψει ποτε οπως επιθημεις.
Σεντόνι= μακροσκελές κείμενο...χαχαχαχα

Για την αυτόματη διέγερση θα κάνω μάλλον αυτό με το σβηστήρι και τον πυκνωτή ή κάτι με εξωτερικό πηνίο που σκέφτομαι....

Το πρόβλημα μου όμως είναι στα Volt εξόδου, ο ρυθμιστής αυτός λέει επάνω ότι είναι για 10-28 volt και βγάζει 34- 70 βολτ με το εξάρτημα που σου περιγράφω παραπάνω κουμπωμένο (αλήθεια πως λέγεται??)  ή χωρίς αυτό 20-34 βολτ, πως εξηγείται αυτό όμως?

Αυτό με τους ρυθμιστές που λες δεν το κατάλαβα......

Αυτό με το PWM που αναφέρω το είπα για την δικιά σου γεννήτρια να ρυθμίζεις τάση εξόδου από 0-15 βολτ.


Εξήγησε μου αν θέλεις την συνδεσμολογία σου με την γέφυρα ανόρθωσης και γιατί την έβαλες εκεί. Όπως και ένα σχεδιάγραμμα όλης της συνδεσμολογίας θα βοηθούσε περισσότερο έναν αρχάριο σαν εμένα να το κατανοήσει.  Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 2734654361

makfrag

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Απρ 24, 2014 7:50 pm

αυριο...
θα φτιαξω ενα σχεδιακι, τωρα εχω ραντεβου στον οδοντίατρο  Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 1699945325
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Απρ 25, 2014 9:31 am

λιπών... αναλυτικά...

αυτό είναι το σχεδιάγραμμα 
ενός ρυθμιστή διέγερσης...συνδεδεμενου στον δυναμο..


Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Altern10

οπως βλεπεις ο ρυθμιστής περνει δειγμα τασης κατευθηαν απο την έξοδο προκιμενου
να βγαλει οτι εχει ρυθμηστει..
αν τοποθετηθει κατι αναμεσα στον ρυθμιστη και στην επαφη [πχ αντισταση]η ταση της εξοδου θα αυξηθει συμφωνα με την 
πτώση τασης που θα προκαλεσει η αντισταση... 

μεταξυ της κατανάλωσης και της επαφης οπου περνει δειγμα τασης εχει τοποθετησει 
μια διοδο...προκιμενου να προστατευσει το κύκλωμα του ρυθμιστή απο λαθος συνδεση σε μπαταρια..

εγω λογο του οτι εχω συνδεσει εξωτερικά τον ρυθμιστή εχω τοποθετησει την διοδο [γεφυρα]μεταξυ της εξόδου και του ρυθμιστή.

εφόσον η γεφυρα εχει δυο επαφες ισοδου μου δόθηκε η ευκαιρια να συνδεσω και την αυτοδιεγερση πανω στην γεφυρα, τον λογο τον 
περιεγραψα πιο πανω οπου η διοδος παιζει τον ρολο της αντεπιστροφης βαλβιδας προκιμενου οταν διεγερθει να μην περασει η ταση των 14 βολτ στο πηνιο των 4 βολτ και το ''καψει''.




συνηθως ο ρυθμιστής διεγερσης ειναι μαζι με τα καρβουνακια σε 
ενα εξαρτημα ολα μαζι,,, αν θελουμε να 
συνδεσουμε εναν διαφορετικό ρυθμιστή θα αποσυνδεσουμε τα καρβουνάκια και με καλώδιο θα 
τα συνδεσουμε στο εξωτερικο κύκλωμα μας..παρακαμπτοντας ετσι 
τον στανταρ ρυθμιστη.
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από makfrag Παρ Απρ 25, 2014 11:34 am

-nikos- έγραψε:


οσο αφορά το φαινομενο του να βγαζει απο 30 εως 70 βολτ ..... 

αν ο ρυθμηστης ειναι 12 βολτ και συνδεεις ΚΑΙ τον ρυθμηστη του ''μινωταυρου'' σε σειρα τοτε φυσικο 
ειναι να βγαλει 70 βολτ.. βγαζει το συνολο πτωσης τασης μεταξυ των δυο ρυθμηστων...

δηλ. αυτο ''νομιζει'' οτι βγαζει 14 βολτ... ενω βγαζει 44...
θα συνδεσεις ητε τον ενα ρυθμηστη ητε τον αλλο... και για να συνδεσεις μονο τον ''Μινώταυρο'' θα 
πρεπει η εξωδος του να καταληγει απευθηας στα καρβουνακια και οχι μεσο του δευτερου ρυθμηστη.
Εδώ είναι το περίεργο...έχω αφαιρέσει τον ρυθμιστή του δυναμό και έχω βάλει μόνο τον ρυθμιστή του "μινωταυρου" . Όπου εάν αφήσω τον πυκνωτή του δυναμό συνδεδεμένο βγάζει έως 70 βολτ, εάν αποσυνδέσω τον πυκνωτή βγάζει από 20-34 βολτ.

Thanks για το σχεδιάγραμμα και τις επεξηγήσεις φίλε μου, αυτό που δεν βλέπω είναι το καλώδιο της εξωτερικής διέγερσης , το D+.

makfrag

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Απρ 25, 2014 12:13 pm

εγω δεν ''κολαω'' σε λεπτομεριες οπως D+ D- D=..  ακολουθω τις επαφες 
και κανω τις συνδεσεις..

η γνωμη μου ειναι οτι 
ητε εχεις συνδέσει λαθος τον ρυθμηστη.. διότι ο πυκνωτης δεν επηρεάζει την ταση εξόδου..

ητε το βολτομετρο ειναι χαλασμενο χεχεχε..

ητε ο ''Μινώταυρος'' ειναι ''μπαζο''  Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 3734853752 

για να επιβεβεωσεις αν ο μινωταυρος ειναι μπαζο ή οχι συνδεσε τον 
κανονικο ρυθμιστη 
για να δεις αν δουλευει σωστα στα 14 βολτ.. αν ναι τοτε,, Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 4225001663 
ειναι μπαζο και ειναι...για τα μπαζα..
αν δεν δουλευει σωστα τοτε τσεκαρε τις συνδεσεις σου αλλα και τον 
πυκνωτη..ο οποιος δεν ειναι απαρετητος ουτος ή αλλιως, και μπορεις 
να τον καταργησεις.
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από makfrag Παρ Απρ 25, 2014 12:21 pm

Λοιπόν, σαν να μπάινω στο νόημα....θα ξανατσεκάρω τις συνδέσεις μου και θα επανέλθω!! Με βοήθησες πολύ με το σχεδιάγραμμα και τις επεξηγήσεις σου Νίκο.
Μια ακόμα ερώτηση, εάν το δυναμό γυρίζει ανάποδα λογικά δεν επηρεάζεται η λειτουργία του αλλά τι γίνεται όμως με την ψύξη του??

makfrag

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Απρ 25, 2014 12:27 pm

δεν εχει σημασία η φορά περιστροφής οσο αφορά την ταση..

οσο αφορα τον αερισμο εχω δει μερικους που βγαζουν την φτερωτή...την ισιώνουν με το σφυρι και μετα στραβώνουν αντιθετα 
τα πτερύγια στην μέγγενη......

εγω εχω διαπιστώσει οτι αεριζεται ικανοποιητηκα και δεξιοστροφα και αριστεροστροφα... ετσι ειναι 
στην διαθεση σου αν θα κανεις επεμβαση στην φτερωτη.. εγω δεν το εχω κανει.
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Ιουλ 13, 2016 8:03 pm

σήμερα έφτιαξα για εναν φιλο μια 12ν γεννήτρια και με έκπληξη διαπιστωσα οτι 
κανει αυτοδιεγερση χωρις εξτρα κυκλωμα..

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Wp_20100
Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Wp_20101


ο δυναμος ειναι ΒOSCH απο ενα παλιο μερσεντες..

μετρησα την αποδοση  χωρις την διεγερση συνδεδεμενη και ηταν 1,4 βολτ απο τον παραμένοντα μαγνητισμό 

θεωρω οτι ο ρυθμηστης διεγερσης ειναι που καταφερνει να αυτοδιεγηρει τον δυναμο,, οπως και να εχει η κατασκευη ειχε απολυτη επιτυχεια και χαροποίησε τον φιλο μου γιατι ενω του ειχα πει οτι δεν θα εχει αυτοδιεγερση ....τελικα ειχε.. Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 2734654361




για να συμπληρωσω και κατι στο παρων θεμα.. πριν απο 2 μηνες μου εστηλε ενα μήνυμα ενας φιλος που βοηθήθηκε απο το παρον θεμα οτι  συνδεσε τελικα με επιτυχεια τον ρυθμηστη του ''μινοταυρου'' και ειχε την πολυπόθητη αυτοδιεγερση μεσω ενως καλωδίου που εχει ο ρυθμηστης του ''μινοταυρου'' για αυτη την χρηση,
εχει λέει ενα καλώδιο που το συνδεεις στο σβηστήρι Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 580558925  

του ειχα πει να το ποσταρει ο ιδιος αλλα μαλλον το ξεχασε,,, ετσι δεδομενης της ευκαιρίας αυτου του ποστ 
το ανεφερα εγω για αυτον. Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 1746148819




καλη σας μερα και καλη επιτυχεια στις κατασκευες σας.
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από παπαργυριου Τετ Αυγ 24, 2016 9:04 pm

καλησπερα niko μπραβο για τις κατασκευες σου 
μια βοηθεια θελω
οπως εκανες αυτη τη κατασκευη εχω κανει και εγω απλος στη συνδεση της βενζινογεννητριας και του δυναμο μου βαζει στα 4,5ν αν βαλω στα τερματα με βγαζει το πολυ 9ν
ο δυναμος ειναι στα 24ν 
τι συνδεσεις κανω στοδυναμο εχει ενα d+ και βγαζει βυσμα με 2  απο μεσα

παπαργυριου

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Αυγ 25, 2016 10:59 am

το συνδεσες σε μπαταρια και δεν διεγερθηκε ??


ειναι κανονικο δυναμο ή μιζοδυναμο απο τα παλια ?? [αν δεν ξερεις βαλε φωτο..]



εκ πρωτης αποψης ειναι χαλασμενος ο αυτοματος [ρυθμιστης διεγερσης]



η συνδεση ειναι d+ μαζι με το κυρίως +...... εγω βαζω μια διοδο σε αυτη την συνδεση για προστασια του ρυθμιστη.
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από παπαργυριου Σαβ Αυγ 27, 2016 2:56 pm

[url=Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 DSC00001Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 DSC00002

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 DSC00003
αυτος ειναι ο δυναμος 30Α 24ν προχειρα εβαλα τροχαλια απο μπετονιερα τελικα εχει Β και Ε

παπαργυριου

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Αυγ 27, 2016 6:50 pm

εκει που λεει Β πρεπει να ειναι το συν... το πλην ειναι κλασικα το σωμα και εκει
που
ειναι το D ειναι τα καρβουνακια,,,


αυτος ο δυναμο ειχε εξωτερικο αυτοματο,,,,αν δεν βρεις να του συνδεσεις αυτοματο τοτε ειναι αχρηστο

και καλυτερα να βρεις εναν αλλο δυναμο με ρυθμηστη.







μπορεις να κανεις ενα πειραμα =να συνδεσεις το B στο ενα το καρβουνακι και το σωμα στο αλλο...

αυτο θα προκαλεσει αυτοδιεγερση και μπορει να βγαλει ακομη και 200 βολτ... και μετα πιθανων να παρει φωτια !!!
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Σεπ 03, 2016 10:41 am

ενα βιντεο απο δυο κρητικους που φτιαξαν την γεννητρια-δυναμο αυτοκινητου με υγραεριο..


-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από ΜΟΤΟΡ ΜΑΝ Σαβ Νοε 26, 2016 10:16 pm

Kαλησπερα  παιδια   και  ευχαριστω  για την αποδοχη  .Θα ηθελα να ρωτησω   επειδη  φτιαχνω  μια  γεννητρια  ελαιοραβδιστηκου  απο περιμαζοματα  και μου  εχει πεσει στα χερια  ενας  ρυθμιστης  στροφων  με 4  καλωδια  μπορειτε  να μου  πητε την συνδεσμολογια ???Υπ οψιν  ο δυναμος  ειναι  Μποσ   φτιαγμενος   αλλα δεν μου βγαζει καθολου  ρευμα  .Φταιει ο αυτοματος  η θελει   και τον  ρυθμιστη στροφων  μαζι ??? ευχαριστω

ΜΟΤΟΡ ΜΑΝ

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Κυρ Νοε 27, 2016 1:33 pm

Καλως ειρθες στο φορουμ 

ο δυναμο χρειαζεται αρχικη διεγερση για να βγαλει ρευμα,, αν ακουμπησεις το συν και το πλην την ωρα που δουλευει σε μια μπαταρια μετα βγαζει μονος του ρευμα.


και φυσικα χρειαζεται και τον ρυθμηστη διεγερσης συνδεδεμενο.
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από m11 Πεμ Δεκ 01, 2016 9:31 pm

-nikos- έγραψε:και σημερα συνεχισα με.... το ''μονταρισμα''

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Iiiii124



με την απαρετητη λεπτομερια για το τετνομα του ιμαντα...

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Iiiii125


το λαμακι που ακουμπα η βιδα εχει τρυπα και μερος 
της βιδας μπενει μεσα για να μην κινείται....δεν φενεται ομως στην φωτο...




ετσι αμεσως μετα το ''δοκιμασα''

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Iiiii126


δεν ''εβγαλε'' ρευμα αμεσως και χρειαστηκε διέγερση απο μπαταρία...

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Iiiii127





τις επόμενες μέρες θα πειραματιστώ λίγο με την διέγερση....και θα 
ολοκληρώσω 
την κατασκευή με καλύμματα-ακροδέκτες-ασφάλειες κλπ.


παραλληλα θα κανω μερικες δοκιμες σε θεμα αμπερ-καταναλωσης-φρεναρισματος γιατι 
εχω και μια μικρη και ελαφρια μηχανη 
απο παλιο ψεκαστικο και σκευτομαι να φτιαξω και μια μινιατουρα της 
κατασκευης για χρηση στο καμπινγ geek
Καλησπέρα σε όλους. Έχω διαβάσει , έχω κοιτάξει πολλές φόρες τα παραπάνω και ειδικά αυτά που αφορούν διέγερση με μπαταρία. Επειδή κάποιος φίλος κατασκεύασε μια  γεννήτρια ελαιοραβδιστικού έχει κωλησει   στη διέγερση.  Δοκίμασε με μπαταριά αλλά τίποτα. Ίσως να μην έγινε σωστή σύνδεση. Μήπως μπορείς σε παρακαλώ κάπως ποιο αναλυτικά δλδ πως πρεπει να συνδεθεί η μπαταρία και ότι άλλο μπορεί να βοηθήσει. Υπόψη ότι δεν κατέχουμε το αντικείμενο (ρεύματα). Ευχαριστούμε για την υπομονή σας.

m11

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Δεκ 01, 2016 10:24 pm

Kαλως ηρθες στο φορουμ,,,

θα το εξηγησω οσο πιο απλα γινεται,, 

ο δυναμο αυτοκινητου εχει κατασκευαστει για να φορτιζει τις μπαταριες του αυτοκινητου... Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 103431122

ο δυναμο αυτοκινητου δεν εχει μεσα του μονιμους μαγνητες και ως εκ τουτου την αρχικη του διεγερση την περνει απο την ιδια μπαταρια που......θα φορτισει επειτα. Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 580558925


ετσι οταν ο δυναμο περιστρεφεται με 1500 το λιγοτερο στροφες εως 8000 + στροφες και 

τον συνδεσουμε σε μια μπαταρια θα διεγερθει και θα βγαζει εκτοτε 14 βολτ ρευμα.


η τεχνικη ειναι πολυυυυυυ απλη,,, συνδεουμε το +[εξωδος θετικο] του δυναμο με το D+ [διεγερση θετικο] του δυναμο 

και το πλην το περνουμε απο το σωμα.

αν ακουμπησουμε για ενα δευτερολεπτο το συν του δυναμο με το συν μιας μπαταριας και 
το σωμα του δυναμο με το πλην της μπαταριας τοτε διεγείρεται ο δυναμο.



λογο του οτι οπως φανταζομαι εχετε κανει πολλα.........πειραματα πολυ πιθανον να καψατε τον ρυθμιστη διεγερσης[αυτοματο]

βρητε εναν αλλο και ακολουθηστε πιστα τις οδηγειες του παρόντος θεματος οπως την τοποθετηση διοδου μεταξυ του D+ και του + για προστασια απο αναποδη συνδεση.  Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 3350164617
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από m11 Παρ Δεκ 02, 2016 7:38 pm

nikos σ΄ ευχαριστούμε  για την γρήγορη και πλήρη απάντηση . Θα δοκιμάσουμε και θα δούμε.

m11

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από ΜΟΤΟΡ ΜΑΝ Τετ Δεκ 07, 2016 10:06 pm

nikos  thanks  Ησουν πολυ  κατατοπιστηκως με την  διεγερση


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ΜΟΤΟΡ ΜΑΝ στις Τετ Δεκ 07, 2016 10:16 pm, 1 φορά

ΜΟΤΟΡ ΜΑΝ

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από ΜΟΤΟΡ ΜΑΝ Τετ Δεκ 07, 2016 10:14 pm

Φιλε   Νικο δεν καταλαβα   ακριβως   τι   εκανες  με το παλιο πηνιο  απο το μηχανακι  για να μπορει το δυναμο  να διεγειρετε  απο  μονο του  ???
Η   διοδος   για ποσα   βολτ να   ειναι  ????

ΜΟΤΟΡ ΜΑΝ

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Δεκ 08, 2016 8:53 am

η διοδος ειναι η KBPC5010  και αυτο που εχω φτιαξει ειναι το εξης,,,

το βολαν εχει επανω ενα μαγνητη για να διεγείρει το πηνιο αναφλεξης ,,βαζοντας ενα πηνιο ακομη 
στο σασι δημιουργούμε ηλεκτρισμο που διεγείρει και τον δυναμο αυτοματα.
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από ΜΟΤΟΡ ΜΑΝ Πεμ Δεκ 08, 2016 5:58 pm

Το πηνιο   απο το μηχανακι ακριβως  οπως ειναι  η  κανουμε  καμια αλλαγη   γιατι στην  φωτογραφια   δεν το  ειδα καλα  Ειδα  κατι  σαν  στρογγυλο  τυλιγμενο με ταινια

ΜΟΤΟΡ ΜΑΝ

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή  - Σελίδα 1 Empty Απ: Γεννήτρια ελαιοραβδιστικου-κατασκευή

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Δεκ 08, 2016 6:05 pm

το πηνιο απο μηχανακι δεν χωρουσε στο δικο μου σασι και ευτιαξα ενα αλλο,,,,

στην δικη σου κατασκευη θα βαλεις οτι σε βολευει καλυτερα.
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης