Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

+2
-nikos-
Antonis_fbi
6 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιουλ 26, 2019 5:37 pm


_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Antonis_fbi Παρ Ιουλ 26, 2019 9:42 pm

Πιθανότατα επειδή μπαίνω από κινητό έχει μορφή κινητού και δεν τα έχει αυτά τα εικονίδια παρόλο που σοτ έκανα αυτό στο sterving. Αύριο θα προσπαθήσω από σταθερό υπολογιστή. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!

Antonis_fbi

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Antonis_fbi Κυρ Ιουλ 28, 2019 7:05 pm

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Img_2030Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Img_2029Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Img_2028

Antonis_fbi

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Antonis_fbi Κυρ Ιουλ 28, 2019 7:13 pm

Αυτές είναι οι φωτογραφίες που έχω προς το παρόν.Θα υπάρχει χειροκίνητη χρήση με τους διακόπτες και όταν ενεργοποιώ το gps θα παίρνει εντολές από το ardupilot για να πράττει αυτοβουλα. Επιπλέον έχω πάρει ένα lmd18200 όπως φυσικά και με μετατροπή από 12βολτ σε 5 τα οποία όλα αυτά δεν τα έχω προς το παρόν φωτογραφίες.

Antonis_fbi

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Ιουλ 29, 2019 9:28 am

στο λινεαρ ακουτορ πρεπει να τοποθετηθει ποντεσιομετρο για να μετατραπει σε σερβο,,

για τις ταχυτητες υπαρχει στο πλάι της εξωλέμβιας [αριστερα οπως την βλεπουμε] μια υποδοχη για ντιζα τιμονιερας...

δες αριστερα,, εκει θα προσαρμοστει το σερβο για τις ταχυτητες...

αυτο το σερβο που βλεπω στην φωτο δεν ειναι αρκετα δυνατο,, ειχα βαλει 2 τετεια και οριακα κανανε αυτο που ηθελα.

ας αρχισουμε απο την μετατροπη του λινεαρ ακουατορ σε σερβο,,
βγαλε μερικες φωτο απο αυτο [ανοιχτο να φενεται ο μηχανισμος]για να δουμε που μπορουμε να προσαρμοσουμε ποτενσιομετρο..

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Antonis_fbi Δευ Ιουλ 29, 2019 10:36 am

Έχω φτιάξει έναν οδοντωτος άξονα, φαίνεται στην εικόνα, ο οποίος θα τοποθετηθεί παράλληλα με το έμβολο, έτσι ώστε να δίνει παλμό μέσω μιας παλμόγεννήτριας. Καθώς μεγαλώνει η μικραίνει το έμβολο, θα μετακίνειται και ο οδοντωτος άξονας, έτσι ώστε να περιστρεφει την παλμόγεννήτρια για να γνωρίζει που βρίσκεται σε σχέση με το ποτενσιομετρο που θα έχω και να διορθώνει. Μήπως υπάρχει καμμια φωτογραφία για το πως και που τοποθετήθηκε το Σέρβο τω  ταχυτήτων, για να καταλάβω τι πρέπει να παραγγειλω?

Antonis_fbi

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Ιουλ 29, 2019 12:03 pm

δες ατη την φωτο=

το εξαρτημα για απομακρυσμενο ελενχο και το σημειο που μπενει..

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Wp_20161

δηλ,
λες οτι θα το κανεις με βηματικο προγραματισμο ? το αρντουκοπτερ GPS βγαζει σημα για σερβο παντως...

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Antonis_fbi Τρι Ιουλ 30, 2019 10:50 am

Ευχαριστώ για την φώτο. Το linear actuator στην ουσία θα συνδεθεί έτσι ώστε να νομίζει πως είναι είναι σερβο. Θα έχει το +- απλά για pwm θα παίρνει παλμό από μια παλμόγεννήτρια που θα θα βάλω έτσι ώστε να αναγνωρίζεται η θέση που βρίσκεται. Πιστεύεις πως ίσως δεν δουλέψει?

Antonis_fbi

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Ιουλ 30, 2019 1:12 pm

δεν θα ηταν πιο απλο να βαλεις ενα ποτενσιομετρο ή τουλαχιστον δυο τερματικους διακοπτες ??

στις ταχύτητες πάντως βάζοντας δυο τερματικούς διακόπτες μπορεί 
να δουλεψει σαν σερβο...με 3 θεσεις..

βαζεις ενα διαιρετη στανταρ για την νεκρα και εναν τερματικο στην πρωσο και εναν τερματικο στην οπισθεν.

στο τιμονι μπορει επισεις να δουλεψει ετσι [χωρις ποτενσιομετρο] απλα δεν θα μπορεις να κανεις μικρες διορθωσεις,,για ακριβη μοιρες περιστροφης χρειαζεται ποτενσιομετρο.

τωρα για να το ρυθμησεις βηματικα θα πρεπει να μπει και βηματικος κινητηρας στο λινεαρ ακουατορ,,,
 συν οτι θα πρεπει να μετατρεψεις το βημα σε δειγμα τασης...
ουσιαστικα ανεβαζεις την δυσκολία κατασκευης Χ10 και βαλε.... Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 2695339710

τα πραγματα μπορουν να γινουν απλα, λειτουργικα, και ευκολα επισκευασιμα,, μην τα κανεις δύσκολα.

δες προσεκτικα αυτο το βιντεο= https://www.youtube.com/watch?v=Njo2NkRKh6s

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Antonis_fbi Τρι Ιουλ 30, 2019 8:57 pm

Το Σέρβο της ταχύτητας με 2 αντιστάσεις το δοκίμασα και δουλεύει, δεν μ απασχολεί. Σε περίπτωση που μιλάς για τερματικούς στο λινεαρ, δεν θα έχω ενδιάμεσες θέσεις και θα πρέπει να μετατρέψω το βήμα σε δείγμα τάσης για αρχή. Αν δε  Ν μπορέσω θα προβώ σε αυτό που είπες. Ναι είναι πολύπλοκο αλλά πιο κοντά στην πραγματικότητα. Πχ αν θεωρήσουμε ότι το ποτενσιομετρο δουλεύει 8 με 4(βαση ρολογιού αναφερόμενος στην περιστροφή) θα ήθελα 4 να είναι τέρμα μέσα το έμβολο, 12 στην μέση και στις 4 τέρμα έξω. Επίσης δεν γνωρίζω αν θα δουλέψει το ardupilot με τερματικούς και όχι ενδιάμεσες θέσεις για να ξέρει πόσο μπορεί να περιστραφει. Βασικά απουσιάζω από την κατασκευή και θα ήταν πιο κατανοητό με φωτογραφίες που θα βγάλω όταν πάω στην κατασκευή σε μια εβδομάδα.

Antonis_fbi

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από okyalos Τρι Αυγ 20, 2019 3:23 pm

-nikos- έγραψε:δεν θα ηταν πιο απλο να βαλεις ενα ποτενσιομετρο ή τουλαχιστον δυο τερματικους διακοπτες ??

στις ταχύτητες πάντως βάζοντας δυο τερματικούς διακόπτες μπορεί 
να δουλεψει σαν σερβο...με 3 θεσεις..

βαζεις ενα διαιρετη στανταρ για την νεκρα και εναν τερματικο στην πρωσο και εναν τερματικο στην οπισθεν.

στο τιμονι μπορει επισεις να δουλεψει ετσι [χωρις ποτενσιομετρο] απλα δεν θα μπορεις να κανεις μικρες διορθωσεις,,για ακριβη μοιρες περιστροφης χρειαζεται ποτενσιομετρο.

τωρα για να το ρυθμησεις βηματικα θα πρεπει να μπει και βηματικος κινητηρας στο λινεαρ ακουατορ,,,
 συν οτι θα πρεπει να μετατρεψεις το βημα σε δειγμα τασης...
ουσιαστικα ανεβαζεις την δυσκολία κατασκευης Χ10 και βαλε.... Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 2695339710

τα πραγματα μπορουν να γινουν απλα, λειτουργικα, και ευκολα επισκευασιμα,, μην τα κανεις δύσκολα.

δες προσεκτικα αυτο το βιντεο= https://www.youtube.com/watch?v=Njo2NkRKh6s
Nικο το μοτερ απο τι ειναι ειναι?

okyalos

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Αυγ 20, 2019 9:12 pm

στην αρχη το εκανα απο υαλοκαθαριστηρα το μοτερ του σερβο του τιμονιου..αυτος ο υαλοκαθαριστηρας ομως ηταν παλιος 
και ειχε φθαρμενα καρβουνακια... 
μιας και ειχα ομως ολο το στησιμο ετοιμο τεριαξα ενα τετειο μοτερ=

 https://www.ebay.co.uk/itm/DC-12V-2-1000RPM-High-Torque-Electric-Gear-Box-Motor-Speed-Reduction-Gearbox/302399971800?hash=item46687161d8Ⓜmjyup8rIfsZgyWR03nfur2Q

στον ατερμονα του υαλοκαθαριστηρα και εφτιαξα κατι τετειο=

https://www.ebay.co.uk/itm/New-Reversible-High-Torque-Turbo-Worm-Geared-Motor-DC-Motor-GW370-12V-0-6-120RPM/323641538206?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3Df65ec41d36954864acaf2dfbf307dd31%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D12%26mehot%3Dpp%26sd%3D302399971800%26itm%3D323641538206%26pg%3D2047675&_trksid=p2047675.c100005.m1851

για αυτο ειναι τοσο αργο στο βιντεο στην θαλασσα.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Antonis_fbi Δευ Αυγ 26, 2019 10:13 pm

Παρά πολύ χρήσιμο το βίντεο αλλά δυστυχώς οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να τα κάνω όλα αυτά. Σαν σκεπτικό για τον μηχανισμό των ταχυτήτων στην αρχή έκανα επέμβαση στον λεβιέ αλλά δεν μπορούσε να το μετακινήσει. Σαν δεύτερη εναλλακτική θα προσπαθήσω να το βάλω στην άρθρωση των ταχυτήτων που βρίσκεται πλάγια της μηχανής. Παραθέτω φωτογραφίες :Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Img_2031
Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Img_2033
Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Img_2032

Antonis_fbi

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 02/04/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Αυγ 27, 2019 9:25 am

τα σερβο εγω τα εβαλα σε αυτο το σημειο=

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Img_2010

''Παρά πολύ χρήσιμο το βίντεο αλλά δυστυχώς οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να τα κάνω όλα αυτά.''


μήπως να ξεκινούσες απο τις γνώσεις ??  study

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Carooly Σαβ Ιαν 11, 2020 4:58 pm

-nikos- έγραψε:το εργο ολοκληρώθηκε απο πλευρας ηλεκτρονικων κατασκευων....

τωρα προχωράω στο ''μηχανικο'' μερος...


εφτιαξα το κουτι του αυτοματου πιλοτου και πρεπει να βαλω αυτα τα εξαρτηματα μεσα....

φωτο=

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Wp_20242


την προσοψη θα την κανω διαφανη με φαιμπεργκλας ωστε και να ''γουσταρω'' βλεποντας 
ολα τα εξαρτήματα και τα καλωδια αλλα και για να βλέπω τις ενδεικτικες λυχνίες που εχουν ολα τα εξαρτήματα...
θα έχει φάση....    afro






τα εβαλα=

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Wp_20243

ένταξή,, εύκολο ηταν....



Ωραια δουλεια μπραβο!  Ερωτηση: Εχεις δυνατοτητα με το ardupilot να ελεγχεις το γκαζι αναλογα με το ποσο φευγει απο τον στοχο ετσι ωστε να προσαρμοζονται οι στροφες μιιας ηλεκτρικης ας πουμε αναλογα με τον ανεμο;  Η πυξιδα του Αrdupilot χρειαζεται συχνα calibration η εχει factory calibration? 

Carooly

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 07/01/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Ιαν 13, 2020 8:42 am

''Ωραια δουλεια μπραβο!  Ερωτηση: Εχεις δυνατοτητα με το ardupilot να ελεγχεις το γκαζι αναλογα με το ποσο φευγει απο τον στοχο ετσι ωστε να προσαρμοζονται οι στροφες μιιας ηλεκτρικης ας πουμε αναλογα με τον ανεμο;  Η πυξιδα του Αrdupilot χρειαζεται συχνα calibration η εχει factory calibration? ''



Το ardupilot ελενχει και το γκαζι, ναι,, εγω το εβαλα να αλλαζει απλως την ταχυτητα,, σε μια ηλεκτρικη εξωλέμβια θα διαφοροποιει το γκαζι αναλογα απο το ποσο μακρια βρίσκεται απο το σημειο μηδεν.




δεν χρεισημοποιησα την πυξίδα,, μονο το gps ,,αν το βαλεις σε λειτουργεια με πυξιδα οπου κραταει μια πορεια,, 
αν την πορεια αυτη την στριψεις εσυ 
περισσοτερο απο 45 μοιρες τοτε ακολουθει την νεα πορεια,, αλλα υπαρχει ενα κολπο 
να επιλεξεις μια πορεια απο την αρχη και να την κρατησει συνεχως σωστη για 
πχ ταξιδι σε εναν νεο προορισμο χωρις να προγραματισεις τιποτα..




απλα αντιστρεφεις τις εντολες του ''στριψην'' και θα απομακρινεται συνεχώς 
ευθεια απο το σημειο εκεινησης προς το σημειο της πυξιδας που εχεις επιλεξει.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Vagitis11 Κυρ Δεκ 26, 2021 3:35 pm

Καλησπέρα μπορώ αυτό να το φτιάξω σε μια κλασσική trolling ηλεκτρική μηχανή? Εγώ θέλω να πηγαίνω στο τόπο που έχω στο βυθόμετρο μου και να την ενεργοποιω αλλά να τα κάνει όλα αυτοματοποιημένα... ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για το forum

Vagitis11

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 26/12/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από -nikos- Κυρ Δεκ 26, 2021 6:11 pm

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια,

Ακριβως ετσι την δουλευω και εγω,, πηγενω στο σημειο που με ενδιαφερει και απλα την ενεργοποιω στην RTL λειτουργεια,, 
κραταω λιγο το σημειο, περιπου ενα λεπτο με την κανονικη μηχανη ωστε να 
αποθηκευσει το στιγμα και μετα τα κανει μονο του..
ουσιαστικα 
ολα τα drone εχουν λειτουργεια επιστροφης στην αφετερια,,, εγω χρεισημοποιω μονο αυτην την λειτουργεια.

θα χρειαστεις δυο πραγματα 

ενα μεγαλο σερβο και ενα arducopter πιλοτο μαζι με την gps κεραια,

Εχεις καθολου γνωσεις απο arduino ??

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Vagitis11 Κυρ Δεκ 26, 2021 7:00 pm

Από arduino δεν έχω γνώσεις αλλά έχω κάποιες γνώσεις από tiaportal(siemens) προγραμματισμό plc σε ladder

Vagitis11

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 26/12/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από -nikos- Κυρ Δεκ 26, 2021 7:09 pm

εγω χρησιμοποιω το arducopter,,, δεν χρειαζεται ιδιετερο προγραματισμο μιας 
και θα κατεβασεις το ετοιμο προγραμμα για το βαρκακι,, [η για το αυτοκινητακι δεν θυμαμαι]

απο σερβο γνωριζεις κατιτις ?
απο κατασκευη κυκλωματων ?

θα χρειαστεις ενα ΜΕΓΑΛΟ σερβο για να στριβει την μηχανη σου δεξια-αριστερα,,, για το ON-OFF η θα φτιαξεις κυκλωμα με μοσφετ ή με ρελε...

σκεψου τι απο τα παραπανω μπορεις να βρεις-φτιαξεις 
και ανεβασε τα εδω με φωτο ή λινκ να σου πω αν κανουν ή δεν κανουν,,,

θα 
σου απαντησω αυριο το απογευμα γιατι θα παω για ψαρεμα το πρωι, χαραματα και τωρα ''κλεινω ρολα''

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Vagitis11 Κυρ Δεκ 26, 2021 7:55 pm

Ρε φίλε και να μην τα καταφέρω τι να πω ειλικρινά μπράβο σου ευχαριστώ πολύ που δείχνεις τέτοιο ενδιαφέρον να βοηθήσεις...το forum σου μου έχει δώσει πολλές ιδέες.Καλες γιορτές υγεία ευτυχία σε εσενα και σε όλη σου την οικογένεια Γιάννης

Vagitis11

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 26/12/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Vagitis11 Δευ Δεκ 27, 2021 10:23 pm

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Screen13
Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Screen14
Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Screen15

Vagitis11

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 26/12/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Vagitis11 Δευ Δεκ 27, 2021 10:26 pm

Αυτά έχω βρει νομίζω είναι καλά....το θέμα είναι δεν ξέρω αν συμφέρει από θέμα κόστους μαζί με την αγορά της ηλεκτρικής μηχανής.
Επίσης βρηκα και ένα συστημα που λέγεται linear actuator μήπως θα ήταν καλύτερα αντί για το servo να βάλω ένα τέτοιο συστήματακι?

Vagitis11

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 26/12/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Δεκ 28, 2021 9:36 am

Kαλημερα, 
μια ετοιμη ηλεκτρικη μηχανη μαζι με λειτουργεια gps αγκυρας οπως αυτες οι min-cotta που πουλανε εδω στην ελλαδα 
κοστιζει το απλο μοντελο γυρω στα 1350ευρο και το πιο πολυπλοκο γυρω στα 2500ευρο,,

μια ηλεκτρικη μηχανη απλη κοστιζει περι τα 350ευρο
το arducopter μαζι με τα παρελκομενα θα σου βγει περιπου στα 150ευρο
και οσο αφορα το σερβο θα πρεπει να γινει πατεντα τετειου τυπου = 
https://www.youtube.com/watch?v=Njo2NkRKh6s
κατι που αν δεν εχεις εργαλεια και γνωσεις θα ανεβασει αρκετα το case και παντα θα ειναι μια ερασιτεχνικη προσθηκη 
σε σχεση με το εργοστασιακο εργαλειο.

εγω ενω εχω ηλεκτρικη μηχανη που την χρεισημοποιω στο πυροφανι προτιμησα να φτιαξω κατι που οδηγει την κανονικη βενζινοκινητη μηχανη 
διοτι η μεταφορα της εξτρα ηλεκτρικης συν το βαρος μιας εξτρα μπαταριας αυξανει τον ογκο και το βαρος στην βαρκα,,,,
Δηλ, συμπερασμα=
νομιζω οτι η εφαρμογη αυτοματου πιλοτου και ηλεκτρονικης αγκυρας σε μια απλη βαρκα ειναι εξερετικη ιδεα
Ομως η κατασκευη εξ αρχης προσθετης ηλεκτρικης μηχανης με gps σε σχεση με την αγορα μιας καινουριας νομιζω οτι μονο αν εχεις τα εργαλεια και τις γνωσεις αξιζει τον κοπο..αν 
πληρωσεις για τις μετατροπες θα πλησιασεις την αξια μιας ετοιμης.


επισεις μπορεις να μετατρεψεις ενα λινεαρ-ακουατορ πχ απο πορτα σε σερβο ομως δεν μπορεις να το χρεισημοποιησεις χωρις πατεντα, γιατι 
εχει δυο διακοπτες,,εναν στο τελος και εναν στην αρχη,, το σερβο ομως μετακινηται και πχ 1cm γιατι δεν εχει διακοπτη,,εχει ποτενσιομετρο.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηλεκτρονικη αγκυρα βαρκας με gps !!

Δημοσίευση από Vagitis11 Τρι Δεκ 28, 2021 12:43 pm

Τα υλικά πως τα βλέπεις είναι κομπλέ? Επίσης για το άνοιξε κλείσε του γκαζιού δεν χρειάζομαι κάποιο σέρβο ακόμα? Παρατήρησα ότι στις ηλεκτρικές μηχανές το προσω και όπισθεν είναι πάνω στο Γκάζι πως μπορούμε να το λύσουμε αυτό? Γιατί αν βάλεις κάποιο σέρβο στο Γκάζι όταν θα γυρνάει για να κλείσει το γκάζι μπορεί να κουμπώνει την όπισθεν αντί να κόβει απλώς ταχύτητα?

Vagitis11

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 26/12/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης