Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Νοε 17, 2018 11:22 am

Τι θα γινει αν πινεις νερο [μονο νερο] για τρεις εβδομαδες ??



εχει επεξεργαστεί..... [τόσες φόρες].... το αρχικο βιντεο διαγραφηκε,,, το  ξαναβρηκα απο αλλον και ξαναδιαγραφηκε... 
οσες φορες και να το ανεβασω αλλες τοσες θα διαγραφει.. καντε την δικη σας ερευνα...
ηταν ενα ντοκιμαντερ του BBC που περιεγραφε την ιστορια της θεραπειας της νηστειας απο το 1950 και εκτοτε στην 
σοβιετική ένωση και πως περασε σιγα-σιγα στον δυτικο κοσμο μετα την πτωση του τοιχους του βερολινου
εως την βραβευση με νόμπελ ιατρικης το 2016 
[Nobel lecture: Yoshinori Ohsumi, Nobel Laureate in Physiology or Medicine 2016]
για την ερευνα πανω στην αυτοφαγια και στις θεραπευτικες ιδιότητες της...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την -nikos- στις Σαβ Ιαν 07, 2023 12:15 pm, 2 φορές συνολικά

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Νοε 23, 2018 6:54 pm

θα το δοκιμασω,, μου αρεσε ολο το σκηνικό !!!


θα κάνω μονο μια παραλλαγή,, αυτοι λενε μονο νερο και τιποτα αλλο για 2 ή 3 εβδομαδες...

μονο νερο θα χασει το σωμα τους ηλεκτρολυτες του με τα ουρα ή τον ιδρώτα..

ετσι θα βαλω μια φετα τυρι την ημερα για να προσθεσω λιπαρά και αλατι και 2 κουταλιες του γλυκου μουρουνελαιο,και μερικα καρύδια για καθαρο λιπος και βιταμινη Ε.

αλωστε ο στοχος ειναι να θυμηθει το σωμα να καιει λιπος και 
να σταματησει να μεταβολιζει σακχαρα με την ινσουλινη
και 
να αυξησει την τεστοστερόνη και την αυξηντικη ορμονη με φυσικο τροπο.

ισως ''κλεψω'' με αποξηραμένα φουτα αν δω τα ''σκουρα'' η φρουκτοζη δεν χρησιμοποιει ινσουλινη.

Αν εχω θεμα με οξεα στο στομαχι θα βαλω και 2-3 φλιντζανια μαυρο τσαι κειλανης που καταπολεμα την κορτιζολη.


περιέργεια εχω αν θα φαω σουβλακια και μπυρες μετα την δευτερη εβδομαδα ή την δεύτερη μερα χαχα. fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 1699945325

Δεν προτινω σε κανεναν να κανει αυτο που περιγραφει το βιντεο,
θα πειραματιστω με τον εαυτο μου. fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 3350164617

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Νοε 24, 2018 9:03 am

Πρωτη μερα χθες
2 κουπες τσαι μαυρο το πρωι και μια κουταλια μουρουνελαιο.
3 ποτηρια νερο το μεσημερι.
10 καρυδια το απογευμα και 2 κουπες νερο
1 φετα αλμυρο τυρι και δυο κουπες νερο το βραδυ.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Νοε 26, 2018 10:09 am

δευτερη μερα 
2 κουπες τσαι μαυρο και μια κουταλια μουρουνελαιο το πρωι
3 ποτηρια νερο το μεσημερι
10 καρυδια το απογευμα και 1 φετα αλμυρο τυρι το βραδυ

τριτη ημερα
1 κουπα τσαι το πρωι και μια κουταλια μουρουνελαιο
ενα ποτηρι νερο καθε 1 ωρα
10 καρυδια το μεσημερι,,
100 γραμμαρια αποξυραμενα φρουτα το απογευμα γιατι δεν κοιμηθηκα το μεσημερι και ψιλοζαλιζομουν
και αφου την γ@μμπιπ την διαιτα του fasting με τα σακχαρα των αποξυραμενων φρουτων
το βραδυ εφαγα ενα πιατο με κεφτεδες και πατατες τηγανητες. lol!

σημερα ξεκειναω νεο κυκλο fasting 
γιατι παρατηρησα καλα αποτελεσματα αυτες τις 3 ημερες.

Αυτο που καταλαβα απο ολο το σκηνικο ειναι το εξης=

καταρχην δεν ειχα θεμα πείνας [λογο ηλικιας 45+]και πιστευω οτι δεν μπορουν να το κανουν 
ατομα μικροτερα των 40 ετων διοτι εμεις εχουμε ''γεροντοπαχια'' δηλ, λιπος μονιμα στιβιασμενο στο σωμα,, που προστατευει τα εσωτερικα οργανα απο μακριες περιοδους ασιτίας.

δευτερο,, κατα την τριτη ημερα επινα νερο πιο συχνα απο τις πρωτες δυο ημερες που αυτο σημενει οτι ο οργανισμος 
εκαψε σχεδον τα περισοτερα αποθεματα σακχαρου στο σωμα και αρχιζε σιγα-σιγα να καταναλωνει το λιπος του.
Αυτο το συμπερενουμε διοτι 
1 μοριο σακχαρου κατακρατει 5 μορια νερου ενω 
1 μοριο λιπους κατακρατει 2 μορια νερου.

ετσι η έλλειψη σακχαρου αύξησε τις αναγκες προσληψης νερου.

Δευτερη πολυ συμαντικη παρατηρηση ειναι οτι η μηδενικη προσληψη θερμιδων βαζει το σωμα σε 
διαδικασια αναζητησης και 
τα βραδια που ετρωγα την μια φετα αλμυρο τυρι ενιωθα μια απιστευτη ηρεμια διοτι 
η λακτοζη του τυριου σε συνδιασμο με τους ηλεκτρολυτες της αλμης αξιοποιουνταν στο έπακρο,
ουσιαστικα αν δεν τρως πολυ οταν φας κατι ο οργανισμος θα το αξιοποιησει στο 100%,,, 

Τριτη παρατηρηση=ψυχολογικος τομεας
ειδικα μετα την δευτερη μερα ο εγκεφαλος μειωσε την δραστηριοτητα του απο 5 σκεψεις το λεπτο σε 1 σκεψη το λεπτο,, ουσιαστικα μπενεις σε ''νιρβανα'' χωρις αυτοσυγκεντρωση,,
αυτο προκαλει και μειωση των ορμονων του στρες την ανδρεναλινη και την κορτιζολη.

δηλ, γενικα μια χαρα το ολο σκηνικο,, και αν εχει καποιος την δυνατοτητα να κοιμαται οταν νιωθει λιγο ζαλισμενος απο την πεινα θα ειναι μια χαρα οταν ξυπνησει διοτι θα αυξηθει η εκριση αυξηντικης ορμονης και πιθανων τεστοστερονης κατα τον υπνο.

παρατηρηση= οταν εφαγα τα αποξηραμένα φρουτα και αργοτερα τους κεφτεδες ο εγκεφαλος αυξησε την δραστηριοτητα του κατακόρυφα επαναφεροντας τις 5+ σκεψεις το λεπτό ομως μετα απο τις 
3 ημερες fasting τα επιπεδα των ορμονων στο σωμα θα ελεγα οτι μοιαζουν σταθεροποιημενα.

Σε αυτο πιστευω οτι οφείλεται η μειωση του σακχαρου στο σωμα, διοτι οι ορμονες του στρες ειναι υδατοδυαλυτες
και οταν εκκρίνονται ταυτοχρονα με την αποθήκευση σακχαρου στο σωμα αποθηκεύεται 
και ενα σημαντικο μερος μαζι τους,, ετσι οταν εκκρίνονται νεες ορμονες του στρες ταυτοχρονα με την καυση 
του σακχαρου σαν ενεργεια απελευθερωνονται υπερδυπλασιες ποσότητες κατι σιγουρα αρνητικο.

Παμε τωρα στο μετα,,, μετα το fasting τι ?? fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 417567508

συνεχιζω την διαιτα ??

απο ερευνα στο διαδυκτιο εμαθα οτι οταν ο μυς τροφοδοτηθει με θερμιδες γλυκογονου 30% περισσοτερες απο τις αναγκες του τοτε μπενει σε αναβολικη κατασταση, δηλ, αυξανεται σε ογκο,,
αρα αν συνδιαστει ενα προγραμμα 1 εβδομαδας fasting και μιας εβδομαδας φουλ διατροφης θα μπορουσε να προκαλεσει μια δευτερη εφηβεια ?? οι μελετες εδειξαν οτι τα γηρασμενα μιτοχονδρια αναγεννιούνται κατα την διαρκεια του fasting.

πρεπει να αποβληθει το περιτο λιπος απο το σωμα για να υπαρξει ελενχος του γλυκογονου, και 
μετα να βγει συμπερασμα.


Θα επαναλαβω οτι πειραματιζομαι με τον εαυτο μου και δεν προτείνω σε κανεναν καμια είδους διαιτα fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 3350164617
διοτι οι διαιτες μπορει να προκαλεσουν ανεπανορθωτες ζημειες στο σωμα + οτι αν ζαλιστειτε απο την πεινα μπορει να προκληθει ατυχημα.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Νοε 28, 2018 9:48 am

τεταρτη σημερα,,, την διαιτα την αρχισα την παρασκευη,,

μεσα σε 5 μερες 

εφαγα =
 3 φετες τυρι
12 κεφτεδες 
3 αυγα ωμα
μιση πατατα
μια ντοματα.
100 γραμμαρια καρυδια
100 γραμμαρια αποξυραμενα φουτα

κατα τις 4 ημερες δεν ενιωσα καθολου πεινα 
και επινα συχνα τσαι μαυρο και νερο.

απο σημερα κοβω το τσαι διοτι ελατωνει την διψα λογο της καφεινης
και θα πεινω περισσοτερο νερο.

δεν πειναω καθολου αλλα δεν νιωθω αδυναμος ή χωρις ενεργεια,,
αυτο σημενει οτι 
ο μηχανησμος καυσης λιπους σαν ενεργεια και η σταθεροποιηση των ορμονων του σωματος εχουν ενεργοποιηθει.

θα φαω κατι οταν πεινασω.. [αγνωστο ποτε] 
ή οταν δεν μπορω να αρνηθω απο θεμα ευγενιας,, πχ σε μια γιορτη.

Δεν εχω οξεα στο στομαχι το μεσημερι ή το βραδι γιατι το σωμα ξεχναει σιγα-σιγα ποτε θα φαει κατι,,,
ενω πριν οταν σταθερα ετρωγα στις 2 η ωρα το μεσημερι παντα στις 2 παρα τεταρτο πεινουσα...

πληρη αποφυγη υδατανθρακων οπως ζυμαρικα-δημητριακα-ζαχαρη,, 

ενα ωραιο βιντεο θα δειτε εδω =



και ο καλυτερος που διαβασα μεχρι εδω ειναι αυτος =




fasting θα πει νηστεια στα αγγλικα.... εχει ομως μια 
διαφορα απο την νηστεια που κανουμε για θρησκευτικους λογους,,

στην θρησκευτικη νηστεια δεν τρως κρεας-αυγα-λιπος και επιτρεπονται ολα τα αλλα...
στο fasting δεν επιτρεπεται τιποτα εκτος απο
 τα ''κοψιδια'' τα αυγα και οι μπριζολες επιτρεπονται ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 3350164617 οταν πεινασεις,,, αν δεν πεινας δεν τρως τιποτα, μονο νερο.


αυτο που εξερευνω τωρα ειναι ποτε πχ ειναι καλυτερο να φαω ενα αυγο ωμο.... το πρωι ? το μεσημερι ? ή το βραδυ ?

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Νοε 29, 2018 9:39 am

Πεμπτη σημερα και κατεληξα στο πως θα συνεχισω την ''νηστεια''

καταρχην κοβοντας το τσαι αυξηθηκε ο μεταβολισμος μου το πρωι και πινω περιπου εναμισι λιτρο νερο μεχρι το μεσημερι, ενω πριν με το τσαι διψουσα λιγοτερο, ομως 
κατα τον μεταβολισμο ο οργανισμος ζηταει νερο και αυτο το καταλαβενουμε λογο του οτι στεγνωνει το στομα.
το μεσημερι μετα τις 1-2 η ωρα τρωω οτιδηποτε δεν εχει ζυμαρικα και ζαχαρη προτιμώντας σκετες πρωτεΐνες ή οσπρια,,,συνδιασμενα με πρωτεΐνες οπως ωμα αυγα ή κρεας ή ψαρι...και σαλατα 

φρουτα το βραδυ για φρουκτοζη και βιταμινες.

Αυτο που απεκόμισα απο την fasting νηστεια ειναι καταρχην η πληρη αδιαφορια για φαγητο,,, μπορει να εφαγα κατιτις αυτες τις ημερες πχ την φετα με το τυρι ή τα καρυδια και το μουρουνελαιο 
αλλα δεν τα εφαγα γιατι πεινουσα αλλα γιατι 
δεν ηθελα να προκληθει καποια ζημεια στο σωμα απο ελειψη ηλεκτρολυτων ή δομικων αμινοξεων κατα την διαρκεια της πεινας.

Αν πχ μπορουσα να μενω ξεκουραστος και να κοιμομουν οποτε ενιωθα οτι το χρειαζομουν 
θα μπορουσα ανετα να μεινω χωρις τροφη για 15-20 ημερες,, 

Μετα ειδα μεγαλη σταθεροποιηση στο ορμονικο του σωματος,, ουτε καουρες ειχα ουτε ζαλαδες ουτε οξεα στο στομαχι και παρατηρησα μεγαλο ελενχο στην ορμονη του στρες κορτιζολη παραλληλα με τον ελενχο της ινσουλινης.

θα συνεχισω οπως περιεγραψα την αποφυγη καθε επεξεργασμενου υδατανθρακα οπως ολα τα παραγωγα του αλευριου [ψωμι-ζυμαρικα-δημητριακα]
οπως και την ασπρη ζαχαρη.

υδατανθρακες οπως η πατατα με μετρο και θα αποφυγω συνδιασμους φρουκτοζης με πρωτεινη [εξου και γιατι οι πρωτεινες το μεσημερι και τα φρουτα το βραδυ 
ωστε να αναγκαζεται ο οργανισμος να χρεισιμοποιει και τα δυο,, ενω αν συνδιασω πρωτεΐνη με φρουκτόζη ο οργανισμος θα διαλεξει το ευκολοτερο την φρουκτοζη αφήνοντας την πρωτεΐνη στα αζήτητα.

Στα ποτα η μπυρα αν και ειναι παραγωγο δημητριακων λογο του αλκοολ που περιεχει βοηθά στην διασπαση των πρωτεινων σε αμινοξεα 
αλλα καλο ειναι να περιοριζεται λιγες φορες την εβδομαδα,, αλλωστε η μπυρα ονομάζονταν υγρο ψωμι απο τους Αιγύπτιους που με αυτο τάιζαν τους σκλάβους οταν έχτιζαν τις πυραμίδες.

επισεις η βοτκα ή το καλο τσιπουρο ή το καλο ουζο [λεω καλο αυτο που δεν περιεχει αιθερια ελαια] παλι ειναι καλα με μετρο,,

για να καταλαβει καποιος αν το τσιπουρο ειναι καλο το καταλαβενει το επομενο πρωι,,,, αν δεν ζαλιζεται το τσιπουρο που ηπιε ηταν καλο αν ζαλίζεται μετα απο υπνο το τσιπουρο ηταν ''μπομπα''και περιείχε βλαβερα αιθερια ελαια.
https://www.youtube.com/watch?v=jXXGxoNFag4
ΕΠΙΛΟΓΟΣ

ενιωσα την θεραπευτικη δυναμη του fasting και θα το βαλω και αυτο στην φαρετρα με τα υπολυπα γιατροσόφια της φυσης.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Δεκ 14, 2018 2:24 pm

Δευτερος κυκλος fasting......

σημερα παρασκευη και απο την κυριακη το πρωι δεν εχω φαει τιποτα απολυτως,

εκτός απο 
1 ποτηρι χυμο την τριτη 
100 γραμαρια λαχανακι βρυξελων την τεταρτη
μια κουπα κακαο χωρις ζαχαρη[πικρο] την πεμπτη.

παρατηρησεις απο την πρωτη και την δευτερη φορα=

εχασα 4 κιλα στον πρωτο κυκλο fasting και 4 κιλα στον δευτερο, θα σταματησω την κυριακη,

δεν νιωθω πεινα και η δευτερη φορα ηταν πολυ πιο ευκολη απο την πρωτη.

αισθάνομαι οτιδηποτε συμβαίνει στο σώμα μου και ξεχωρίζω τι ορμονη εκκρίνει καθε στιγμη το σωμα,, πχ εσθανομαι την κορτιζολη την ανδρεναλινη,και την τεστοστερονη.
την αυξητικη ορμονη δεν την αισθάνομαι αλλα αισθάνομαι αυξημενη εφορία και ικανοποιηση κατα τον υπνο και αρκετες ωρες μετα,, αποτελεσμα της αυξηντικης ορμονης.

Αυτο δειχνει οτι το περιτο λιπος εχει μειωθει δραστικα με αυτα τα 8 κιλα που εχασα.

το διαστημα μεταξυ των δυο κυκλων fasting οπου ετρωγα κανονικα και πολλες πρωτεΐνες -κρεας-λιπος και φρουτα δεν πηρα ουτε ενα κιλο και ηταν 3 εβδομαδες.

τωρα θα αυξησω το κενο μεταξυ του 3 κυκλου μεχρι να παρω παλι τουλαχιστον 1-2 κιλα,,,και να δω τι επιδραση θα εχουν 7-8 εβδομάδες 
πληρους διατροφης με κρεας-λιπη-και φυσικες πηγες βιταμινων οπως γιαουρτι και φρουτα.

θα αποφύγω κορεσμένους υδατανθρακες οπως ψωμι και ζαχαρη.

θελω να δω-βρω ποσες φoρες τον χρόνο ειναι επικοδομητικο να κανω fasting πχ, 10 φορες ? 8 φορες ? ή λιγοτερο ?. afro

φυσικα μετα απο εναν χρονο θα μπορω να βγαλω γενικα συμπερασματα.


επαναλαμβανω οτι δεν προτείνω σε κανεναν να κανει διαιτα fasting και πειραματιζομαι με τον εαυτο μου, αλλωστε ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικός με διαφορετικες αναγκες και αντοχες fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 3350164617

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Δεκ 15, 2018 7:30 pm

-nikos- έγραψε:Δευτερος κυκλος fasting......

σημερα παρασκευη και απο την κυριακη το πρωι δεν εχω φαει τιποτα απολυτως,

εχασα 4 κιλα στον πρωτο κυκλο fasting και 4 κιλα στον δευτερο, θα σταματησω την κυριακη,

σταμάτησα το fasting σημερα Σαββάτο διοτι ηταν η πρωτη μερα που ενιωσα ζαλαδες και ετσι 
αποφασισα οτι 6 μερες ηταν αρκετες για τον δευτερο κυκλο,, fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 1515086642

οπως ειπα και πριν οι δυο κυκλοι εγιναν με παραθυρο 3 εβδομαδων κενου,
αποφασισα οτι ενας μηνας κενο μεταξυ του fasting ειναι λιγος ετσι θα το επαναλαβω μετα απο 2 μηνες 
με σκοπο τις 6 φορες το χρονο,,περι την μια εβδομαδα fasting καθε φορα.

Τα αποτελεσματα που παρατηρησα ειναι περα απο την απώλεια 8 κιλων συνολικα 
οι ορμονες στο σωμα μου σταθεροποιηθηκαν
εχω καλυτερη ψυχοσυνθεση 
και ενα θεμα με ξηροδερμια στο τριχωτο του κεφαλιου μου που το ειχα πανω 
απο 5 χρονια θεραπευτηκε πληρως απο τον πρωτο κυκλο fasting που εκανα μεσα σε μια εβδομαδα.
επισεις αλαξε και η μυρωδια του ιδρωτα μου,, και μυριζει οπως οταν ημουν εφηβος 
και οχι οπως τα τελευταια 10 χρονια...

πιθανων να εχουν γινει και αλλες αλαγες στο σωμα μου που δεν μπορω να τις εντοπισω,,
αλλα αν....αρχισω να βγαζω ξανα μαυρες τριχες στο κεφαλι χαχαχα,,, θα ειμαι σιγουρος οτι 
προκειτε για το ελιξήριο της νεότητας χαχαχαχα....

πάντως καλο κανει-κακο δεν κανει. fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 4007620700

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Ιαν 07, 2019 6:55 pm

τριτος κυκλος fasting....ξεκίνησα απο χτες Κυριακή των Θεοφανίων...
ειναι 
πολυ ευκολο πια και παω για μια εβδομαδα αυτοφαγειας ισως και 10 μερες,,
η προκληση αυτη την φορα στον εαυτο μου ειναι να μην φαω τιποτα-τιποτα,,

πιστευω οτι δεν εχω κανενα θεμα πεινας οφείλεται στο οτι ετρωγα μεσα στις γιορτες ολο κρεας-λιπαρα-φρουτα-σαλατες-φασσολια-φακες+μαυρο κρασι+μπιρες fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 1515086642δηλ, τα ΠΑΝΤΑ εκτος απο 

καθολου ψωμι-γλυκα,,,παρα μονο δυο φορες πιτσα,
ουσιαστικα καθολου υδατανθρακες και φουλ πρωτεινη+βιταμινες+μεταλα και λιπαρα φυτικα και ζωικα, και σε μεγαλες ποσσοτητες,,,πχ 2-3 μπριζολες καθε φορα,,

σε αυτον τον 3 κυκλο fasting δεν εχω κανενα θεμα να ρυθμισω, ουτε ορμονων ουτε ανχους ουτε στομαχικων οξεων,,,ουτε κατι αλλο,,αυτα τα θεματα λυθηκαν στις προηγούμενες δυο φορες και το κανω για ''αθλημα'' διοτι εχω περιεργεια που θα εξελιχθει,,

αν ειναι τοσο ευεργετικο τι αλλο μπορει να συμβει ?

edit= ειμαι 180 υψος και ζυγιζω 110 κιλα, πριν τις γιορτες ειχα πεσει στα 106 κιλα
ο στοχος ειναι να χανω 5 κιλα και να περνω 4 κιλα σε καθε κυκλο,, δηλ, ενα κιλο λιγοτερο...πιθανων μετα απο εναν χρονο να εχω πεσει στα 95 κιλα.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιαν 11, 2019 1:17 pm

-nikos- έγραψε:τριτος κυκλος fasting....
αν ειναι τοσο ευεργετικο τι αλλο μπορει να συμβει ?

edit= ειμαι 180 υψος και ζυγιζω 110 κιλα, πριν τις γιορτες ειχα πεσει στα 106 κιλα
ο στοχος ειναι να χανω 5 κιλα και να περνω 4 κιλα σε καθε κυκλο,, δηλ, ενα κιλο λιγοτερο...πιθανων μετα απο εναν χρονο να εχω πεσει στα 95 κιλα.

παρασκευη σημερα...
μεσα σε αυτες τις 6 μερες εφαγα μονο 3 πορτοκαλια...και τουλαχιστον 20 λιτρα νερο...


παρατηρησεις=
απο κυριακη μεχρι την τριτη εχασα 4 κιλα και επεσα στα 106 που ειχα σταματησει στον δευτερο κυκλο fasting,,

τεταρτη-πεμπτη-παρασκευη= εχασα μονο μισο κιλο και ''παιζω'' μεταξυ 105-105.5 κιλα,, 
αυτο σημενει 
οτι τα κιλα που πηρα κατα το παραθηρο μεταξυ του δευτερου και τριτου κυκλου ηταν καθαρα καφε λιπος και οχι ασπρο λιπος,,εξου και ο αμεσος μεταβολισμος τους,, τωρα εχει παρει σειρα το ασπρο λιπος που ειναι πιο συμπυκνωμένο, εξου και μονο μισο κιλο σε 3 μερες... 

δεν πειναω καθολου, νιωθω αψογα απο ολες τις αποψεις, και σκευτομαι να το ''τραβηξω'' στις 10 μερες fasting προκειμενου να επέμβω περετερω στο ασπρο λιπος του σωματος, θα το παω μεχρι τα 103 κιλα ωστε 
κατα το παραθηρο μεχρι τον επομενο κυκλο να παω στα 108-109 κιλα σε καφε λιπος, με κοψιδια και μπυρες...

και ενα βιντεακι σχετικα με το καφε λίπος για να ''μορφώνεστε'' fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 196810035




_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Ιαν 26, 2019 9:28 am

fasting γνωση μετα την γνωση.

τι νερο πρεπει να πινουμε..... 

εγω εχω την τυχη να εχω προσβαση σε νερο χωρις χλωριο και πινω απο αυτο,,,,

ολα τα εμφιαλωμενα εχουν χλωριο

εμφιαλωμενο πινω ελαχιστο,, περι το 1-2 λιτρα το μήνα, ειναι αναποφεκτο οταν πας σε 
καποια ταβερνα ή καποια καφετερια να πιεις κατι καλυτερο απο εμφιαλωμενο.

σε πολλες αλλες χωρες βάζουν και φθόριο στο νερο,,ισως και στην Ελλάδα κάποιες πόλεις να φθοριονουν παραλληλα με την χλωρίωση το νερο. Τετειο νερο πιστευω οτι πρεπει να αποφευγεται.

Σε καποια φαση ειχα ενα πολυ καλο φιλτρο με ενεργο ανθρακα που συγκρατουσε 
την οσμη της χλωρινης,, δεν ξερω κατα ποσο ηταν αποτελεσματικο στα υπολυπα μορια του χλωριου
αλλα την μυρωδια την συγκρατουσε.

ενας κυριος που θεραπευτηκε απο πετρες στα νεφρα μονο με fasting χρησημοποιει απεσταγμενο νερο,

βιντεο=



στο βιντεο fasting-the Full movie 
μια κοπελα περιγραφει οτι με ακαταλληλο νερο μπορει να ειναι αντιθετα τα αποτελεσματα=


εφόσον επι 7-10 μερες πινουμε μονο νερο κατα την άσκηση του fasting ας ειναι το 
νερο το φαρμακο μας και οχι το φαρμακι μας.


''άσε την τροφή να είναι το φάρμακο σου και το φάρμακο σου ας είναι η τροφή σου''

Ιπποκράτης (Κως 460 π.Χ. - Λάρισα 377 π.Χ.[2]


με πειραματα που εχω κανει στο νερο εχω παρατηρησει οτι αν βρασεις το νερο και το αφησεις να κρυωσει 
κατακάθεται στο πατο του δοχειου ολα τα βαρέα αλατα που περιεχει,,,
[αυτα συνηθως ειναι υποπτα για πετρες στη χωλή και στα νεφρα] 

ομως αυτο μπορει να επιτευχθεί και με αλλον τροπο πιο οικονομικό και ευκολο,,, = 
αν παγώσουμε το νερο σε βαθιά κατάψυξη περι στους μείον 15-20 βαθμούς Κελσίου,
οταν ξεπαγωσει αυτο το νερο εχει το ιδιο αποτέλεσμα  fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 1715487243,,,

ετσι αν εχετε υποψίες οτι το νερο που πινετε δεν ειναι και τοσο ''αριστον'' παρτε εναν καταψυκτη,,,ρυθμιστε τον στην φουλ-ψυξη..... μαζεψτε
αδεια πλαστικα μπουκαλια εμφιαλωμενου και 
βαλτε τα σε βαθιά κατάψυξη fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 4007620700,,,,
καθε μερα θα βγαζετε 2-3 μπουκαλια και θα πινετε νερο χωρις αλατα. fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 103431122

βέβαια το βράσιμο σκοτώνει βλαβερούς μικροοργανισμους και κολονοβακτηριδια [βακτηρίδια του κολον]
ενω ο παγος μονο τα αλατα διαχωριζει,,,ετσι,, προσοχη τι νερο θα καταψυξετε.


Ενα αλλο τρικ που μπορειτε να κανετε για να δειτε αν το νερο που πινετε περιεχει χλωριο
ειναι το εξης=

το χλωριο αν δεν ερθει σε επαφη με κατι νιτρικο παραμενει αοσμο και αγευστο.....
αν παρετε ενα ποτηρι νερο 
και................................κατουρήσετε μεσα χεχε fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 183906736αν εχει χλωριο θα μυρίσει αμεσα χλωρινη,,,
αυτος ειναι 
και ο λογος που πολλες πισινες βρωμάνε χλωρινη..... ειναι λογο του οτι οσοι μπενουν μεσα 
κατουρανε στην πισινα και το νιτρο των ουρων ενεργοποιει το χλωριο,,,,οσο πιο πολυ κατουρημα-τοσο πιο πολυ μυρωδια χλωριου.....
φυσικα οπως 
καταλαβενετε αν το νερο της βρυσης μυριζει χλωριο ειναι λογο μολυνσης του δυκτιου απο βωρθονερο affraid


αντε στην υγεια σας.... fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 1746148819


Έχει επεξεργασθεί από τον/την -nikos- στις Τρι Οκτ 22, 2019 11:08 am, 1 φορά

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Ιαν 28, 2019 8:48 pm

γνώση μετά την γνώση=



αφου περιεγραψα τι νερο πινω οταν 
κανω fasting 
θα περιγραψω και τι τρωω τους 2 μηνες μεταξυ των ασκησεων fasting.





η διαιτα που ακολουθω ειναι =


το πρωι λαχανικα οπως μπροκολο-πιπεριες-καροτα-ντοματα-και φρουτα
μαζι με 5+ κουταλιες της σουπας ελαιολαδο [το ελαιόλαδο βοηθά στην διάσπαση των βιταμινών και μεταλων απο τα λαχανικά και τα φρούτα.


το μεσημερι =
οτι εχει το τραπέζι σε οση ποσσοτητα θελω,,, πχ φασόλια ή φακες ή 3 μπριζόλες ή 4 αυγά πλήρη,,,,,ή ολα μαζι χαχαχα.


απαγορεύεται δια ροπάλου και μαστιγώματος η ζάχαρη και το ψωμι-ζυμαρικά...


μετα τις 4 το μεσημέρι δεν τρωω τιποτα μεχρι το επομενο πρωι.


οταν τρωμε κρεας ή πολλα αυγα παντα μετα απο μια ωρα τρωμε και γιαουρτι 
για να απορροφήσει το ασβεστιο το θειάφι που παραγει το κρεας,,,διαφορετικά ο οργανισμος αφαιρεί ασβέστιο απο τα κοκάλα με οτι αυτο συνεπάγεται.


ολη η διατροφή συμπιέζεται μεταξυ 8-9 ωρα το πρωι μεχρι τις 4 το απόγευμα και επιτρέπονται τα πάντα 
σε οποιαδήποτε ποσότητα εκτός πάντα από ψωμι και ζάχαρη.


το πρωινό μου =

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Wp_20120


ελαιόλαδο απο το χωριο.... αφου φαω τα λαχανικα [ωμα] πινω και μερικες γουλιες λαδακι,,,,

ποσο φυτοφάρμακο εχει ριξει ο ελαιοπαραγωγος για να μην εχει αγριόχορτα
ή για να σκοτώσει το εντομο ''δακος'' δεν μπορω να το γνωριζω. Suspect

τα λαχανικα που τρωω δεν ειναι απο βιολογικο καταστημα,, απο το σουπερ-μαρκετ της γειτονιας ειναι,,πιθανων να ειναι υβρίδια ή μεταλαγμενα λαχανικα και φρουτα,,

παλια ντοματες τον χειμωνα δεν υπηρχαν, αρα σιγουρα ειναι προιον μεταλαξης,,,

τα καροτα δεν εχουν σημαδια απο σκουλήκια,, αρα σίγουρα εχουν φυτοζιζανιοκτονο,,,

κατι καρυδια που τρώω βρίσκονται μεσα σε συσκευασια pac αρα σιγουρα εχουν περασει 
απο ραδιενεργες ακτινες Χ για αποστείρωση...

και οι πιπεριες ''φλωρινης'' ειναι απο την αλβανια,,, αρα δεν υπαρχει τροπος να ελενξουμε 
ποσα φυτοφαρμακα εχουν χρησιμοποιηθει....

ΟΜΩΣ....παρολα αυτα,,, νιωθω οτι ειναι μακραν υγειηνοτερο να τρωω τα 
παραπανω για πρωινο απο το να φαω κρουασαν+τοστ+καφεδες για πρωινο,,, 
fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 302832457διοτι οσο ''υποπτα'' και αν ειναι εχουν μακραν περισσοτερες πιθανοτητες 
να με κρατησουν υγειη απο τους ''καφεδες'' 

το ελαιολαδο ειναι πλουσιο σε βιταμινες Ε και Ω
τα καρυδια το ιδιο πλουσια..
Η ντοματα ειναι πλουσια σε βιταμινη C και σε μεταλα που χρειαζομαστε
το καροτο ειναι πλουσιο σε Β-καροτίνη και βιταμινη Α που ειναι απο τα πιο ισχυρά αντιοξυδοτικα
και η πιπερια ειναι πλουσια σε μια πλειαδα βιταμινων...
ολα μαζι καλυπτουν σχεδον ολο το φασμα των μεταλων που χρειαζομαι...
ετσι ακομα και αν εχουν 
καποια φυτοφάρμακα εχουν και την δυνατότητα να με βοηθήσουν να τα αντιμετωπίσω.


Δεν μου αρεσουν δικαιολογίες του τυπου ''αν δεν ειναι βιολογικα καλιεργημενο δεν το κανω''
ειναι σαν να λες
''αν δεν ειναι παρθενα η γυναικά δεν την παντρεύομαι''
''αν το κρασι δεν ειναι 20 χρονων δεν το πινω''
''αν το χαβιαρι δεν ειναι απο οξυρυνχο και ειναι απο σωλομο δεν το τρωω''
και.....''αν δεν ειναι μερσεντες το αυτοκινητο δεν μπαίνω μεσα''

στην πραγματικοτητα 
αν δεν εχεις νερο να πιεις πολυ πιθανον να πιεις το κατουρο σου,
αν δεν εχεις να φας θα φας ποντικια και κατσαριδες ή και χειροτερα
αν δεν εχεις ρουχα θα βαλεις οτι βρεις στα σουπιδια
και αν εισαι στην ερημο 100 χιλιομετρα απο καθε πολιτισμό και κανοντας οτοστοπ σταματησει
ενας λεπρος με πληγες και πυον με μηχανακι χωρις σελα θα τον παρεις αγκαλια και θα πεις και ευχαριστω που σταματησε για να σε παρει.

αν εχω προσβαση σε βιολογικες-οικολογικες τροφες εννοητε οτι δεν υπαρχει δικαιολογια 
αλλα ακομη και αν δεν εχω προσβαση ή χρημα για οικολογικα-βιολογικα παλι θα 
φαω αυτο που θελω.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Φεβ 06, 2019 8:57 am

-nikos- έγραψε:fasting γνωση μετα την γνωση.

οι διατροφικες μου γνωσεις αυξανονται μερα με την μερα βελτιστοποιωντας 
το αποτελεσμα,,

αλλωστε το fasting ειναι σαν μια οποιαδηποτε αλλη ασκηση, 
οπως στην εξασκηση των μυων του σωματος 
τραυματιζουμε τον μυ κατα την ασκηση ωστε να αναπλαθει δυνατοτερος κατα την ξεκουραση
ετσι και στο fasting κατα την διαρκεια της νηστειας με μονο νερο στρέφουμε 
το σωμα στην αυτοφαγεια[να φαει τον εαυτο του]και κατα κυριο λογο τα εσωτερικά οργανα
και κατα την ''ξεκουραση'' [διαλύματα μεταξυ των κύκλων fasting] 
προσφερουμε στο σωμα τα καλυτερα υλικα για να αναπλασει καινουριο DNA και κυταρα...

ας δουμε τι εμαθα=

το σώμα μας καθημερινά αναγεννά κατα μέσο ορο 130,000 κυταρα,,, γιατι πεθαίνουν κατα μεσο ορο 130,000 κυταρα καθε μερα.

τα κυταρα του σκελετου μας ειναι και τα πιο παλια.............5 χρονων...... ναι... ο σκελετος του ανθρωπου εχει μεση ηλικία 5 χρονια,,,, για να αναπλαθουμε τα κοκκαλα μας σωστα χρειαζονται 72 μεταλλα + το ασβεστιο..
τα κοκαλα δεν αποτελουνται μονο απο ασβεστιο,
και υπαρχει μια συνεχής εναλλαγη των ποσοτήτων των μεταλλων στα κοκαλα που σχετίζεται αμεσα με την διατροφη μας,,
ενα παραδειγμα= 
τα κοκαλα χρειαζονται συν των αλλων σιδηρο και θειο,,, τρώγοντας κρεας 
περνουμε μεγαλες ποσσοτητες σιδηρου και θειου ομως οχι ασβεστιου... το 
σωμα αφου χρησιμοποιησει οσο θειαφι χρειάζεται για να αδρανοποιησει το περισσευμα του θειου που εχει μεσα του χρειαζεται ασβεστιο διαφορετικα το περισεβουμενο θειο στο αιμα γινεται τοξικο για την υγεια μας,,,
ετσι
αν δεν ισορροπήσουμε το θειο με ασβεστιο στην διατροφη μας το σωμα αφερει ασβεστιο απο τα κοκαλα για να αδρανοποιησει το θειο,,, καθιστώντας τα κοκκαλα πιο αδυναμα,,,,

στον αντιποδα αν εχουμε υπερβολικη προσληψη ασβεστιου και μηδαμινη προσληψη θειου τοτε το ασβεστιο και το φωσφορο που βρίσκεται μεσα στο ασβεστιο αντι να δημειουργησει γερα κοκαλα κατακαθεται στους μυς σαν 
φωσφοροκρεατινη και προκαλει φωσφορικό τρεμουλο και μειωμενη νευρολογική λειτουργεια.

αρα συμπέρασμα= το κρέας πρεπει να συνοδεύεται με πήγες ασβεστίου πχ, γιαούρτι + σαλάτα μαρουλιού




ας δουμε τι αλλο εμαθα= πως η διατροφή μας επηρεάζει την ψυχική μας κατάσταση.

οι πιο σημαντικες ουσιες που χρειαζεται ο εγκεφαλος για να λειτουργησει σωστα ειναι
η βιταμινη3 ή αλλιως Νιασινη 
και οι ορμονες Σεροτονη και Προγεστερόνη

αυτες οι ουσιες κατασκευαζονται στο γαστρεντερικο συστημα 
και αν το γαστρεντερικο συστημα δεν λειτουργει σωστα μειώνονται με αντίκτυπο στην εγκεφαλική 
μας λειτουργεια,,, 

η κυρια πηγη Νιασινης ειναι οι ζωικες τροφες
και το κυριο συστατικο 
της Σεροτονης και της Προγεστερονης ειναι η χοληστερίνη,,,

μαθενοντας τα παραπανω εμαθα οτι = 
δεν υπαρχει κακη χοληστερίνη αλλα ολες οι μορφες χοληστερίνης ειναι καλες,, 
η ονομασια = χολη-στερινη προερχεται απο φυσικα......απο την χολη.

οι περισσοτεροι πιστευουν-νομιζουν οτι η χολή ριχνει οξυ μεσα στο στομαχι για να ξεκινησει η πεψη,, στην 
πραγματικοτητα η χολη διοχετευει το οξυ της στο συκοτι και οχι στο στομαχι,,,
τα λιπίδια απο την διατροφη μας οδηγουνται στο συκοτι και αυτο με την σειρα του να χρησιμοποιήσει το 
οξυ της χολης για να επεξεργαστει τα λιπιδια και να τα μετατρεψει σε χοληστερινη,,,

αν εχουμε κακες συνηθιες οπως καπνισμα-αλκοολ-τοξικες τροφες-τοξικα επαγγελματα τοτε 
λογο του στρες οι αρτηριες που μεταφερουν το αιμα τραυματιζονται και σπανε και το ''τσιροτο'' του σωματος 
ειναι η ''κακη χοληστερινη'' που καθε αλλο παρα κακη ειναι διοτι επικολαται στις τραυματισμενες 
αρτηριες για να τους δωθει χρονος για να γιατρευτουν,,,, ομως οταν οι συνηθειες που προκαλουν 
τον τραυματισμο των αρτηριων συνεχιζονται,, συνεχιζεται και η επικαλυψη με ''κακη χοληστερινη'' οδηγωντας σε εμφραγμα της αρτηριας,,,,,χωρις ομως 
την ''κακη χοληστερινη'' εχουμε........θρομβους και εγκεφαλικα δηλ,, θανατο ητε με τον ενα ητε με το αλλο....
μονο 
αν σταματήσουμε την τοξικη ζωη που τραυματιζει τις αρτηριες σταματα και η παραγωγη ''κακης χοληστερινης'' 
διοτι το σωμα παραγει οτι χρειαζεται και οχι αχρηστα πραγματα.

Η ''καλη χοληστερινη'' χρεισημοποιηται για την κατασκευη ολων σχεδον των ορμονων συμπεριλαμβανομενης 
της Σεροτονης και της Προγεστερονης,,,

ετσι, με σωστή γαστρεντερικη λειτουργεια επιτυνχανουμε και ψυχικη ισορροπία και ψυχικη υγεια.

Τι αλλο εμαθα=

Τα μεταλα ειναι ο συνδετικος κρικος του GATTACCAAAGΤGG δηλ, του DNA μου και ενας τροπος να 
εντοπιζουμε τα μεταλα ειναι η οσμη,,,, εχετε μυρισει σκουρια ?? φυσικα,,ολοι ξερουν την μυρωδια της σκουριας,,
η σκουρια μυριζει λογο της ΟΞΕΙΔΩΣΗΣ και ολα τα μεταλα οξειδωνονται.... αρα ολα τα μεταλλα μυρίζουν 

και τα περισσοτερα μεταλλα υπαρχουν στα φυτα και στα φρουτα γιατι παίρνουν τα μεταλλα απο το εδαφος και τα χρησιμοποιουν στον...σκελετο τους.
Ετσι οσο πιο αρωματικο ειναι ενα φρουτο ή ενα λαχανικο τοσο πιο πλουσιο σε μεταλα [και βιταμινες]ειναι...
εξου και ο λογος που τα μεταλαγμενα δεν μυριζουν και δεν εχουν γευση,,, διοτι εχουν μεταλλαχτεί ετσι ωστε να 
αναπτύσσονται σε πτωχά εδάφη με τροποποιημενα λιπάσματα.

Τι αλλο εμαθα=

το GGGTTAACCACACA δηλ. το DNA μου αποτελείται απο αμινοξέα
και καθε αμινοξυ αντιπροσοπευει και ενα γραμμα στην ταυτοτητα του DNA μου,,,

το σωμα χρειαζεται τα ''βασικα'' αμινοξεα για να φτιαξει μονο του ολα τα υπολυπα,,,
τα βασικα αμινοξεα ειναι τα εξης= 
Ως βασικά αμινοξέα (ή αλλιώς απαραίτητα αμινοξέα) χαρακτηρίζονται τα αμινοξέα που θα πρέπει να λάβει ένας οργανισμός με τη διατροφή του, σε αντίθεση με τα μη βασικά αμινοξέα (ή αλλιώς μη απαραίτητα αμινοξέα) που μπορούν να συντεθούν από τον ίδιο τον οργανισμό με τη διαδικασία της διαμίνωσης, που για αυτή τη διαδικασία ο οργανισμός χρησιμοποιεί τα βασικά αμινοξέα.
Ο ανθρώπινος (ενήλικος) οργανισμός χρειάζεται εννιά βασικά αμινοξέα τα οποία είναι τα εξής: η βαλίνη, η θρεονίνη, η ισολευκίνη, η ιστιδίνη, η λυσίνη, η λευκίνη, η μεθειονίνη, η τρυπτοφάνη και η φαινυλαλανίνη. Η αργινίνη είναι απαραίτητη για τα βρέφη και τα παιδιά.

  • Από τα παραπάνω αμινοξέα, η αργινίνη, η βαλίνη, η θρεονίνη, η ιστιδίνη, και η μεθειονίνη περιλαμβάνονται στα γλυκογονικά αμινοξέα

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 244837874

αν εγω για μεγαλο χρονικο διαστημα δεν λαμβανω ενα ή περισσοτερα απο τα παραπανω αμινοξεα 
το σωμα θα πρεπει να......αυτοσχεδιασει και 
να φτιαξει DNA απο αυτα που εχει στην διαθεση του με αποτελεσμα να αρχισουμε σιγα-σιγα να εχουμε 
λανθασμενο DNA σε καποια οργανα μας φυσικα μη λειτουργικο και..... οπως ειπαμε 
και στην αρχη οτι μεσα σε 5 χρονια εχουν αντικατασταθει ολα τα κυταρα του οργανισμου μας 
Αρα μετα απο 5 χρονια ελειψης ενος ή περισσοτερων βασικων αμινοξεων 
το σωμα χανει την αρχικη του ταυτοτητα και αναπτύσσει καρκίνους στο σημειο του σωματος 
οπου το DNA εχει μεταλλαχτεί και εχει χασει την αρχική του ταυτοτητα.
βεβαια..... μπορει καποιος με την μεταλαξη να γινει......X-ΜΕΝ....

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Xmen-m10

Αλλα το πιο πιθανο.................ειναι να βγαλει καρκινο και να πεθανει !!!!!  fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 1032021554

Τι αλλο εμαθα=

καθε οργανο του σωματος εκτός απο την στανταρ λειτουργεια του παραλληλα εκρινει και ορμονες 
που αντιστοίχουν σε αλλα σημεια του σωματος...και προκαλουν αντιδραση σε αλλα οργανα...

πχ, η ορμονη του ερωτα εκρινεται απο τους λεμφαδενες της καρδιας
η ορμονη του ανχους κορτιζολη απο τον εγκεφαλο 
ομως η ορμονη που απαντα στον εγκεφαλο εκρινεται απο τα νεφρα[επινεφριδια]και στελνει σημα στο γαστρεντερικο που με την σειρα του στελνει σημα στο συκοτι,αυτο στελνει σημα στην χολη 
για να φτιαξουν χοληστερίνη να την στειλουν στον εγκεφαλο να φτιαξει και αλλη κορτιζολη και ανδρεναλινη 
αν χρειάζεται....αν δεν χρειαζεται
το στομαχι στελνει σημα στον εγκεφαλο να εκρινει αυξηντικη ορμονη για να μεταβολισει-μεταστοιχειωσει 
τα θρεπτικα συστατικα σε αμινοξεα-μεταλα-βιταμινες και μετα σε καινουριο DNA, δηλ σε καινουρια 
κυταρα-οργανα-κοκκαλα-αιμα κλπ...

ας το δουμε πιο απλα..... τα μυρμήγκια [και γενικα ολα τα εντομα] για να επικοινωνήσουν 
χρησιμοποιουν ορμονες και αναλογα την ορμονη 
που εκκρινουν επικεινωνουν μεταξυ τους και λενε οτι θελουν με πολυ λεπτομερη τροπο !!! 
ενα παραδειγμα του ποσο υψηλη ειναι η επικοινωνια 
των εντομων= https://www.tovima.gr/2014/05/30/science/ta-myrmigkia-epeksergazontai-dedomena-kalytera-apo-to-google/

τα εντομα ηταν η πρωτη πολυπλοκη μορφη ζωης στον πλανητη,, 
μετα ή ταυτοχρονα αναπτύχθηκαν τα ψαρια,,

ολα τα θηλαστικά και ερπετα ειναι άμεσοι απόγονοι των ψαριών για αυτο εχουν ολα τα θηλαστικα 4 ακρα
2 μάτια 2 αυτια 1 καρδια και μια ουρά 

η επικοινωνια των εσωτερικων οργανων του σωματος γινεται με τις ορμονες-φερορμονες+τοξινες του σωματος
αυτη ειναι η φωνη τους.....η γλωσσα τους.... οταν καποιο οργανο εχει προβλημα 
φωναζει τα υπολυπα να το βοηθήσουν,,, μιλαει μαζι τους μεσω του πονου μεσω ορμωνων μεσω φλεγμονης και μεσω τοξινων για να εξηγησει στα υπολυπα πιο ειναι το προβλημα του, και φυσικα 
ολα τα υπολυπα οργανα σπευδουν να το βοηθήσουν,,,

ενα πολυ απλο παραδειγμα=
οταν πχ εχουμε πολυ λιπος στο σωμα και καποιες αρτηριες πιεζονται απο το λιπος και δεν μεταφερουν αρκετο αιμα και οξυγωνο σε ενα οργανο,, το οργανο αυτο απελευθερωνει τοξινες που κανουν την καρδια να 
αυξησει την πιεση του αιματος για να ανταπεξελθει στην στενωση των αρτηριων........

αν.......αντι να μειωσουμε το λιπος και να απελευθερωσουμε τις αρτηριες απο την πιεση παρουμε....Χαπι που 
ριχνει την πιεση,,, ουσιαστικα κοβουμε την τελευταια ελπιδα του οργανου να οξυγονωθεί σωστα,,,
το οργανο 
για να μην πεθάνει αυξάνει τα αναεροβια κυταρα[καρκινικα] στην θεση των οξυγονούχων που πεθαινουν απο έλλειψη οξυγόνου. ΠΡΩΤΟΣ ΛΑΧΝΟΣ  fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 3891378121 ΚΑΡΚΙΝΟΣ !!! μολις κερδισατε το τζακ-ποτ.

Γενικα,,,φάρμακα που αντιμετοπιζουν το σύμπτωμα και οχι την αιτια 
το πιο πιθανό ειναι να αυξήσουν τα προβλήματα,,, 
πιο πολυ τα φαρμακα που μιμούνται τις πραγματικες ορμονες,,
πχ= χρηση χημικής τεστοστερωνης και ανδρογόνων = ατροφία των όρχεων και καρκίνος του προστάτη.
πχ= χρηση υποκαταστατων των ορμονων του θυροειδη = ατροφια του θυροειδη 

Επισεις εμαθα οτι=
η σωστη σταση του σωματος και η υγειης κινηση της σπονδυλικης στηλης επηρεάζουν ολο το νευρολογικό συστημα 
και οτι η νευρολογικη ''καλωδιωση'' του σωματος ειναι εξισου ζωτικη με την καλωδιωση ενός διαστημοπλοιου 
οι
νευρονες ειναι οι πιο δυσκολοι στην επιδιορθωση -αναγεννηση και χρειαζονται απο 3 εως 30 χρονια για να 
επιδιορθοθουν.....

η γενικη ''ιατρικη'' αποψη ειναι οτι οι νευρονες δεν αναγεννουνται,, ομως... ενα 
απλο παραδειγμα θα αποδειξει το αντιθετο,=
στην κινα εξασκουν απο χιλιετειες τον βελονισμο,, με την βελονα τραυματιζουν τους νευρονες που 
δεν ''γουσταρουν'' και ετσι οι αλλοι ''περνουν τα πανω τους'' αν οι νευρονες δεν αναγεννιόνταν 
τοτε τα αποτελεσματα θα ηταν μονιμα-σωστα?? ομως οχι,, τα αποτελεσματα του βελονισμου 
κραταν περι τα 2 - 3 χρονια.... μετα απο 2-3 βελονισμους το σωμα αναγεννα τους νευρονες πιο βαθια στο σωμα[εκει που δεν το φτανει η βελονα] και ετσι ο βελονισμος δεν εχει αποτελεσμα 
μετα απο 2-3 θεραπείες.


Ας δουμε τι αλλο εμαθα=

στο σωμα κυκλοφορούν τουλαχιστον 100 διαφορετικες ορμονες και καθε μια εχει την λειτουργεια της,,
ο ανθρωπος μετα τα 40-50 ετων χανει 
την ικανοτητα να εκκρίνει ικανοποιητικες ποσσοτητες ορμονων ωστε να επανακαμπτει 
απο εκθεση σε τοξινες και αλλους κινδύνους της υγειας...
μελετες εδειξαν οτι υπευθηνη για την συνέχιση της καλης καταστασης του οργανισμου ειναι 
η καλη κυκλοφωρια του αιματος,, το αιμα μεταφερει οξυγωνο προς το σωμα 
και απομακρυνει τις τοξινες και το διοξειδιο του ανθρακα μεσω της αναπνοης... 
ενα μεγαλο ποσοστο του αιματος απασχολειται στην πεψη και 
εχει αποδειχθει οτι οσο λιγοτερο χρονο απασχολουμε το σωμα με την πεψη 
της τροφης τοσο περισσοτερο χρονο 
εχει για να στηλει αιμα και ενεργεια στα υπολυπα οργανα με αποτελεσμα 
να αυξανονται τα επιπεδα των ορμονων που θα μας αναγεννήσουν,,
Σε παρατεταμενες 
περιοδους πεινας-νηστιας αυξανονται οι ορμονες της επιβιωσης ακομη και 1000% και 
παραλληλα το σωμα μπενει σε φαση αυτοφαγειας καταναλωνοντας ολα τα γερικα κυταρα ή ιούς ή χαλασμενο DNA
καθως και χρόνιο λιπος,,,,
Στα διαλύματα μεταξυ των νηστειών εχουμε εμεις και μονο 
εμεις την ευθύνη να προσφέρουμε τα καλύτερα δομικά στοιχεια στον οργανισμο μας  ωστε να αντικαταστησει 
ολη την σαβούρα που καθάρισε με καινουρια-υγειη και δυνατά κυτταρα.



επιλογος=
καθε μερα πεθαινουν χιλιαδες κυταρα στο σωμα μας και καθε μερα χιλιαδες αναγεννουνται,,
η διαφορα μεταξυ υγειας και ασθενιας ειναι στο αν 
τα κυτταρα μας πεθαινουν πιο γρηγορα απο οτι αναγγενουνται ή αναγεννουνται πιο γρηγορα απο οτι πεθαινουν.

κανεις δεν ειναι αθάνατος, ας ειμαστε τουλάχιστον ζωντανοί μεχρι να πεθάνουμε.


fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 4232938862

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Φεβ 13, 2019 2:03 pm

4 κυκλος fasting..

ξεκίνησα την Κυριακή μεχρι την Κυριακή που μας ερχεται-7 μερες
μονο νερο.
ειχα πεσει στα 103 κιλα στον 3 κυκλο ανεβηκα στα 108, τωρα παω για τα 101 κιλα,,σημερα ειμαι 104 μετα απο 4 μερες fasting

σε αυτον τον κυκλο πινω χλιαρο-ζεστο νερο αντι για κρυο νερο,, δεν ξερω αν ειναι καλυτερο [αν και νιωθω καλυτερα] 
γιατι το κρυο νερο απαιτει θερμιδες απο το σωμα και το σοκαρει συναμα αυξανοντας λογικα τα βλαστοκυταρα 
ενω το ζεστο νερο μεταφερεται στα κυταρα χωρις στρες ομαλοποιωντας την διαδικασια ενυδατωσης..

και τα δυο ακούγονται ορθα,,,τεσπα θα το παω με ζεστό νερό αυτη την εβδομαδα.

όπως πάντα δεν υπάρχει καθόλου αίσθημα πείνας, και νιωθω περίφημα,, εντύπωση μου κανει η αφή-όψη της επιδερμίδας μου που εχει μια λαμψη θα μπορουσα να πω.

οι 10-12 κυκλοι fasting το χρονο μου φενονται τωρα πολυ πιο βατοι απο οτι στην αρχη,, και βαση των 
παρατηρησεων μου ανακαλυπτω και διαφορετικους τροπους που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το fasting θεραπευτικα και αναγεννητικα,, 
συγκεκριμενα 
στον 3 κυκλο fasting την 4 ημερα εφαγα βολβους παντζαρια [κοκκινογουλια] και οσοι εχετε φαει βολβους απο παντζαρι γνωριζετε οτι το εντονα κοκκινο-μοβ χρωμα οταν τα τρωμε συνοδευει και τα κοπρανα με ενα βαθυ κοκκινο-μοβ χρωμα.
κατα την διαρκεια του fasting ολα τα στοιχεια του βολβου αφομοιώθηκαν απο το σωμα με αποτέλεσμα τα κοπρανα να εχουν το φυσικό χρωμα του μεταβολισμού..
αυτο μας λεει οτι οτιδηποτε καταναλωθει κατα την διαρκεια του fasting αφομοιώνεται πληρως ητε αυτο ειναι τοξικο ητε αυτο ειναι ευεργετικο για το σωμα.

Ετσι μετα απο 1,5-2 χρονια που πιστευω οτι θα εχω φτασει τα 85-90 κιλα, και δεν θα με ενδιαφέρει να αδυνατίσω περετερω θα κανω fasting 
των 4 ημερων πχ.
 ενας κυκλος με καροτο ή ενας κυκλος με παντζαρι ή ενας κυκλος με σκορδο ή ενας κύκλος με κουνουπίδι,,κλπ.

τα ξαναλεμε στον 5 κυκλο... fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 1746148819

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Φεβ 28, 2019 1:22 pm

-nikos- έγραψε:
-nikos- έγραψε:fasting γνωση μετα την γνωση.

οι διατροφικες μου γνωσεις αυξανονται μερα με την μερα βελτιστοποιωντας 
το αποτελεσμα,,

αλλωστε το fasting ειναι σαν μια οποιαδηποτε αλλη ασκηση, 
οπως στην εξασκηση των μυων του σωματος 
τραυματιζουμε τον μυ κατα την ασκηση ωστε να αναπλαθει δυνατοτερος κατα την ξεκουραση
ετσι και στο fasting κατα την διαρκεια της νηστειας με μονο νερο στρέφουμε 
το σωμα στην αυτοφαγεια[να φαει τον εαυτο του]και κατα κυριο λογο τα εσωτερικά οργανα
και κατα την ''ξεκουραση'' [διαλύματα μεταξυ των κύκλων fasting] 
προσφερουμε στο σωμα τα καλυτερα υλικα για να αναπλασει καινουριο DNA και κυταρα...

ας δουμε τι εμαθα=

στο τελος απο το παρακατω βιντεο μου ρθε και εμενα να χειροκροτησω !!! fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 2146464671

γιατι ?? γιατι βιώνω ηδη αυτα που περιγραφει,, flower



η βέλτιστη λειτουργεια του μυαλου περνάει... απο το στομάχι..

σχετικα βιντεο=
https://www.youtube.com/watch?v=n4UYpMdcnYM

https://www.youtube.com/watch?v=xhjleR6xZY8

https://www.youtube.com/watch?v=QOyHr8wnDBE

με την αυτοφαγεια καθάρισα το σώμα μου από όλη την σαβούρα

με την σωστη διατροφη το ξαναχτισα καλυτερο και δυνατοτερο με πολυ λιγοτερες τοξινες.

με την νηστια γιάτρεψα το γαστρεντερικο μου και το έκανα πιο αποδοτικό ωστε να αφομοιώνει καλυτερα τα θρεπτικα συστατικα.

με την νηστια των 7 ημερων μονο με νερο και των υπολυπων με μονο ενα γευμα την ημερα αυξησα ολες τις 
ορμονες μου σε επιπεδα εφηβου [διαθεση-ενέργεια-αυτό-ίαση]
επεστρεψε η λιπαροτητα στο προσωπο μου σε βαθμο σχεδον εφηβου, [ειχα και ενα καυλο-σπυρί τις προαλες] δερματικά οπως ξηροδερμία-απολέπιση-κλπ,εχουν εξαφανιστει, και φυσικα ουτε λογος για ρυτιδες... fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 3350164617  απλα δεν υπαρχουν.
επισεις κοιμάμαι καλυτερα και περισσοτερο συμπληρωνοντας ανετα 6-7 ωρες υπνου, ενω 
πριν το fasting κοιμομουν 4 εως 5 ωρες το πολυ.

κατα την περιοδο που τρωω δινω στο σωμα μου τα καλυτερα υλικα και το κουραζω ελαχιστα απο θεμα τοξινων,


κατα την περιοδο της νηστιας των 7 ημερων μονο με νερο τρέφομαι ουσιαστικα ακόμα καλύτερα fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 1764762785
αφου τα κυταρα που διασπα το σωμα με την αυτοφαγεια ειναι 
καθαρη πρωτη υλη DNA ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΗ απο τοξινες που ειχε την πρωτη φορά που μπηκε στο σωμα μου.

Ουσιαστικα τωρα μετα απο 4 κυκλους fasting οταν κανω fasting ειναι σαν να τρέφομαι με φαρμακα αναζοωγονισης που κατασκευάζει το ιδιο το σώμα μου.

το γαστρεντερικο μου δουλευει τοσο καλα απο θεμα αφομοίωσης θρεπτικών 
συστατικών που μαλλον μετα απο εναν χρονο θα κανω fasting ανα 15-20 μερες αντι για 45 μερες που κανω τωρα προκειμενου να κρατησω το βαρος μου στα 100 κιλα,, γιατι το στομαχι μου τωρα χωνεύει και....σίδερα χαχα
και σχεδον τιποτα δεν ''παει'' χαμενο.

Να σημειωσω τελος οτι ολα μα ολα τα θρεπτικα συστατικα που εχω στην διατροφη μου 
προερχονται απο μια μεγαλη ποικιλια τροφιμων που 
περιλαμβανει φρούτα-κρέας-ψάρια-αυγά-γαλακτοκομικα-λαχανικά και όσπρια.
δεν τρωω τιποτα που να περιεχει αλευρι ή ζαχαρη, και η μονη μου επαφη με την γλυκοζη ειναι 
οταν καποια απο τα φρουτα που τρωω ειναι γλυκα στην γευση,,επιδιωκω παντως περισσοτερο τα αρωματικα φρουτα οσο πικρα και αν ειναι.
επισεις δεν λαμβανω κανενα συμπληρωμα πολυβιταμινων ή αλλο, μιας και οι φαρμακευτικες βιταμινες 
ειναι ητε αποξηραμένες [δηλ, σχεδον αχρηστες] ητε χημικά κατασκευασμενες [δηλ, σχεδόν επικίνδυνες]

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Μαρ 07, 2019 10:00 am

Εδω και αρκετές ήμερες εχω αντικαταστησει 
το κοινό αλάτι στην διατροφή μου με το ορυκτό αλάτι ιμαλαιων

το μονο που μπορω εγω να πω για το αλατι ιμαλαιων ειναι οτι 
εχει γεύση !!!! fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 1715487243 τρώω αλάτι και νιώθω σαν να τρώω φαγητό,, αν φαω μια ντοματα πασπαλισμενη με αλατι ιμαλαιων νιωθω σαν να εχω φαει ενα πληρες γευμα,, 

η διαφορα τιμης με το κοινο αλατι ειναι γελοία. ειναι ροζ στο χρωμα λογο υψηλης περιεκτικοτητας σε ιωδιο και σοδιο και 
περιεχει μεταξυ αλλων 82 μεταλα.

Περισσότερα μπορεί να σας πει η διαιτολόγος μου [βιντεο]=





Eπισεις ενα πολυ ωραιο βιντεο που εξηγει 
πως μπορειτε πραγματικα να ελενξετε την κορτιζολη σας μεσο του fasting 


_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Μάης 29, 2019 5:59 pm

Tην μεγάλη εβδομαδα του πασχα έκανα τον έκτο κύκλο fasting επι 7 ήμερες αυστηρά,,, τωρα πια ειναι παιχνίδι να μην φαω τίποτα επι 7 ήμερες και να είμαι απολυτά λειτουργικος και αποδοτικός 
σε όλες τις λειτουργίες του σώματος μου.

λογικά θα κανω 10 κύκλους αυτον τον χρόνο=70 ημερες αφαγίας...ηδη 42 ημέρες είναι γεγονός..

μερικα βιντεο με τον 
Dr. Bruce Lipton για να περναει η ωρα...


https://www.youtube.com/watch?v=7TivZYFlbX8


https://www.youtube.com/watch?v=vxI7i-ycyG8

https://www.youtube.com/watch?v=uCIgxYuNGu0

https://www.youtube.com/watch?v=3YGKyJsH7fA

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Ιουν 13, 2019 9:37 am

Σημερα πεμπτη 13/6/19 διανύω τον εβδομο κυκλο fasting,,ξεκίνησα προχθες την κυριακη και θα ''φαω'' την κυριακη μεθαύριο,, 
ζυγίστηκα σημερα και έφτασα τα 96 κιλά !!!!!  fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 777110832

συνολικά έδιωξα 20 κιλα μέσα σε 6 μήνες.

Παρατηρησεις=
απο τον πεμπτο κυκλο και μετα εχω γινει υπερδραστηριος και μαλιστα την περιοδο του fasting δεν πευτει καθολου η αποδοση μου αλλα αντίθετα μπορω και δουλεύω ολη μερα χωρις κανενα προβλημα,,δεν εχει μειωθεί η δυναμη μου και σηκώνω τα ιδια κιλα που σηκωνα οταν ημουν 118 κιλα,, αρα η μυικη μου μαζα δεν εχει επηρεαστεί απο την διαιτα,, ισως 
βεβαία αν το πάρουμε πιο ''αθλητιατρικό'' το θέμα, λόγο απώλειας λίπους εμπλέκονται ποιο πολλοι σκελετικοί μυες στην άρση βάρους με αποτέλεσμα να αποδηδει το σωμα το ιδιο ικανοποιητικα με πριν.

παρατηρηση 2= διατροφικη... το καύσιμο του σώματος ειναι το γλυκογόνο και οταν τρωμε υδατανθρακες η ενεργεια καλυπτει αμεσα τις αναγκες του σωματος και το περισευμα αυτης μετατρεπεται σε λιπος..
στην διαιτα που ακολουθω +fasting μετατρεπω το λιπος σε γλυκογόνο και αυτη η διεργασια απαιτει περισσοτερο χρονο,,,  afro
ετσι σκοπευω να προσθέσω και βραδυνο γευμα οταν φτασω τα 90 κιλα σωματικο βαρος ουτοσωστε να αυξησω το καφε λιπος μου που μετατρεπεται ευκολοτερα σε ενεργεια απο το ασπρο λιπος.. θεωρητικα το ποσοστό άσπρου λίπους που εχω οταν φτάσω τα 90 κιλα θα είναι ελάχιστο. 

Παρατηρηση 3= παντα μια -δυο μερες πριν την εναρξη του fasting τρωω πολλα λαχανικά και φρούτα ωστε οι ίνες τους να βοηθήσουν την λειτουργεια του εντερου αυτες τις 7 ημερες που δεν υπαρχει καινουρια τροφη στο ''κυκλωμα''.

Επαναλαμβανω οτι δεν πρωτινό σε κανέναν να κανει αυτο που κανω 
χωρις παρακολουθηση ή συμβουλη γιατρου...πειραματιζομαι στον εαυτο μου και μονο,,,
Αλωστε fasting οι περισσοτεροι κανουν μια φορά τον...χρονο ενω εγω εκανα 7 φορες μεσα σε ενα χρονο.
υπαρχουν παραμετροι που μπορει καποιον να τον βαλουν σε κίνδυνο fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 3350164617 οπως πχ αυτοι που εχουν κανει αφαιρεση σκωληκοειδή που ειναι η αποθήκη απαραίτητων βακτηριδιων του εντερου,, αν το εντερο μένει χωρις τροφη για 7 ημερες και πεθανουν ολα τα βακτηριδια του εντερου τοτε μπορει να απολεσει την δυνατοτητα διασπασης των θρεπτικων συστατικων των τροφων...
fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 3350164617 επισεις αυτοι που εχουν κανει αφαιρεση χολής εχουν μειωμένη δυνατότητα χειρισμού των λιπιδιων και της χοληστερινης  

επισεις πολλοι εχουν γενετικές διαφορές οπως πχ στίγμα δρεπανωκυταρρωσης και μεσογειακής αναιμίας ή αλλα που δεν μπορώ να σκευτω-γνωρίζω...

οπότε οπωσδήποτε αν καποιος αποφασισει να ακολουθήσει μια δίαιτα να συμβουλευτεί πρωτα τον γιατρο του.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Σεπ 02, 2019 11:44 am

2/9/2019 
και διανυω τον εννατο κυκλο fasting και ηδη εκανα και τον ογδοο μεσα στον ιουλιο..

Μεσα στο προγραμμα της διατροφης μου υπαρχει μονιμα πια μια εβδομαδα fasting μονο με νερο ανα 2 μηνες περιπου πληρους διατροφης που περιλαμβανει τα παντα απο φυτικης και ζωικης προελευσης εκτος απο=
οτι εχει αλευρι
και οτι εχει ασπρη ζαχαρη.

με το παρον θεμα νομιζω οτι εχω καλυψει πληρως οτι αφορα την θεραπευτικη-αναζογωνητικη νηστια των 7 ημερων μονο με νερο.

για να κλεισω αυτο το θεμα θα προσθεσω μονο μια τελευταια παρατηρηση που ουσιαστικα μου εδωσε την απαντηση του γιατι υπαρχει στο DNA μας αυτη η λειτουργεια του fasting ...

οπως παρατηρησατε σημερα που κανω τον εννατο κυκλο ειναι 2/9/2019 και τον εβδομο κυκλο τον εκανα στις 13/6/19.. 
δηλ, εκανα fasting 3 φορες μεσα σε 3 μηνες,, ο λογος ειναι οτι παχενω πιο γρηγορα απο πριν και νιωθω πιο καλα απο ποτε !!!
Αυτο με εκανε να βγαλω το εξης συμπερασμα=
πρωτον οτι το γαστρεντερικο μου συστημα δουλευει πιο αποδοτικα απο ποτε
και δευτερον η ταχυτητα με την οποια παχενω εξαρταται κατα πολυ απο 
τα πρωτα γευματα που θα φαω μετα το fasting.. 
δηλ, αν τα πρωτα γευματα περιλαμβανουν φρουτα ανεξαρτητα το ποσο γλυκα ειναι δινουν στο συστημα την εντολη να προετοιμαστει για τετοιου ειδους τροφες.. αν παλι ειναι λιπαρα τα πρωτα γευματα το σωμα προετοιμαζεται παλι για τετοιου τυπου τροφες...

αυτο εχει μεινει στην μνημη του DNA μας απο την εποχη που οι ανθρωποι ηταν κυνηγοί και τροφοσυλεκτες οι οποιοι μεταναστευαν ακολουθωντας τα κοπαδια των ζωων που κυνηγουσαν και τρωγοντας τα φρουτα και τους καρπους απο τα εδαφη στα οποια πηγαίναν...
Τοτε.. η διαφορα μεταξυ ενως βερυκοκου και μιας ντοματας ισοδυναμουσε με.....μερικες εκατονταδες χιλιομετρα και αναλογου εποχης του χρονου μεταξυ τους....
Τωρα πας στο σουπερ μαρκετ και τρως οτι θες,,, το σωμα εχει χασει τον μπουσουλα για το αν ειναι χειμώνας ή καλοκαίρι ανοιξη ή φθινόπωρο...
και αυτη ειναι και η συνηθης αιτια των αυτοανοσων ασθενειων οπου το σωμα επιτίθεται στον εαυτο του....διοτι η γενετικη μας ταυτοτητα λεει αλλα και εμεις συμπεριφερομαστε στο σωμα μας διαφορετικα....

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 2027847809 αυτα ειχα να πω για το fasting,, 
και κλεινω αυτο το θεμα με ενα ωραιο βιντεο του Cody's Lab οπου 
εξαγει ζαχαρη απο 2 κιλα πατατες....στο δευτερο βιντεο βραζουν ροφηματα τυπου κολας....

δειτε τι διαδικασία κανει ο οργανισμος για να μετατρεψει την πατατα σε ζαχαρη και αναλογιστείτε τι σημαίνει για τον οργανισμο να λαμβανει ζαχαρη έτοιμη-χωνεμένη και ραφιναρισμενη...
και η αναλογια ζαχαρης που εχουν  τα δυο αυτα πραγματα...




_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Ιαν 13, 2020 7:31 pm

η τελευταια μελετη για το fasting που δημοσιευτηκε το 2020 =



fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 196810035

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Αυγ 19, 2020 8:34 pm


_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Κυρ Οκτ 17, 2021 9:10 pm


_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Απρ 19, 2022 2:27 pm

-nikos- έγραψε:από -nikos- Τετ 29 Μάης 2019 - 6:59 Tην μεγάλη εβδομαδα του πασχα έκανα τον έκτο κύκλο fasting επι 7 ήμερες αυστηρά,,, τωρα πια ειναι παιχνίδι να μην φαω τίποτα επι 7 ήμερες και να είμαι απολυτά λειτουργικος και αποδοτικός 
σε όλες τις λειτουργίες του σώματος μου.


τρια χρόνια μετά και 
με πλήρη υγεία και ενέργεια με 6 νηστείες του νερού τον χρόνο 

σας εύχομαι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ και καλή νηστεία..  fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 1321279406

επιδιώξετε την υγεια σας πάνω απο ολα γιατί μας περιμένουν δύσκολα χρόνια...




fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 2242379550

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Ιουλ 18, 2022 8:38 am

Οσοι 
παρακολουθησατε το παρον θεμα θα εχετε παρατηρήσει οτι πολλα βιντεο 
εχουν σβυσει-κατεβει-δαιμονοποιηθει...

σήμερα έπεσε στην αντίληψη μου οτι η ''διατροφολογος'' μου επισεις δαιμονοποιηθηκε 
και της απαγορεύτηκε να βγάζει καινούρια βιντεο..

περισσοτερα =



πριν 100 χρονια ο Arnold Ehret δολοφονηθηκε στην αμερικη 
μετα την παρουσιαση του βιβλιου του = Mucusless Diet Healing System , 


fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. 519g3510


οπου περιέγραφε για πρωτη φορα την ικανότητα του οργανισμου να αυτογιατρευεται και πως η διατροφή βοηθάει προς αυτην την κατεύθυνση..

Τα σχολια δικα σας και το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αισθάνομαι τυχερος που πρόλαβα να δω τα βιντεο που διαγράφηκαν και εφαρμόζοντας τις συμβουλές που βρηκα εκει κατάφερα να επαναφέρω την υγεία μου σε εφηβικά επίπεδα.

flower

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό. Empty Απ: fasting Η τέχνη του να πίνεις νερό.

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Νοε 04, 2022 12:35 pm

100 αυγά σε 7 ημέρες...


_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης