Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από mariost Δευ Φεβ 12, 2018 10:48 am

Θα  μοιρατώ  μαζύ  σας  την  εμπειρία  μου   ύστερα  από  6  χρόνια   χρήσης  λέβητα  ξύλου  στην  Βόρεια  Ελλάδα. https://youtu.be/Oe0eyLHzk-M

mariost

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty Απ: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Φεβ 12, 2018 11:59 am

Πολυ καλη η παρουσιαση και 
το πιο σημαντικο ειναι οτι μαλλον ειναι και η μοναδικη παρουσιαση 
συνδυασμού λέβητα ξύλων με λέβητα πετρελαίου ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ 794374389  

Εχω καποιες σημειώσεις να κανω 
στην περιγραφή.

Καταρχην εχω και εγω διπλή εγκατασταση λεβητα και πετρελαίου και ξυλων.

την εγκατασταση την εκανα δυο φορες,, την πρωτη με μαστορα [φιλο] και την εκανα περιπου οπως την δικη σου,, και την δευτερη 
την εκανα μονος μου με απλοποιηση της εγκαταστασης,,, δηλ, μετα απο περιπου 5 χρονια λειτουργειας κατέληξα στις αλαγες που εχω κανει σημερα.

Καταρχην θα πω για την ασφαλεια οπως και εσυ εδωσες ιδιετερη βαρυτητα.

Την εγκατασταση την εχω με ανοιχτο δοχειο διαστολης ΑΛΛΑ οπως πολυ σωστα ειπες ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ 794374389 αν το δοχειο διαστολης ειναι εξωτερικα μπορει να παγωσει και να γινει ζημεια !!!! εχουν σκοτωθεί ανθρωποι απο παγωμενα δοχεια διαστολης. affraid

εγω το ανοιχτο δοχειο διαστολης το εχω μεσα στην σκεπη στεγασμενο και μονομενο και η σωληνα που καταληγει εκει ειναι επισεις εσωτερικα του σπιτιου.
Με το ανοιχτο δοχειο διαστολης ο λεβητας και ολο το συστημα δουλευει σε μισο bar πιεση... αντι για 3 bar που δουλευουν τα κλειστα συστηματα, η χαμηλη πιεση ειναι ενα συν στην μακροζωία της εγκαταστασης.

Πολυ εξυπνο βρηκα το συστημα με την αναποδη σκαστρα [βαλβιδα εκτονοσης] που την εχεις συνδεσει στο δυκτιο..  ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ 794374389 πολυ εξυπνο και αποτελεσματικο,, δεν το ειχα ποτε σκευτει και ουτε το ειχα ξαναακουσει.... πολυ καλη λυση ασφαλισμου.

Αυτο που αλαξα σε σχεση με την αρχικη εγκατασταση ειναι το εξης=
κατηργησα τους διακοπτες εναλαγης μεταξυ των ξυλων και 
του πετρελαιου διοτι ετυχε αρκετες φορες ήτε απο βιασυνη ήτε λογο του οτι μπορει να τον αναψει καποιος αλλος απο την οικογενεια 
και να αμελησει να ''γυρισει'' τους διακοπτες να αναψει ο ξυλολεβυτας ενω ηταν συνδεδεμενος στον πετρελαιολεβυτα...εκει να δεις σκαστρες και βρασιματα !!!!! ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ 1649932485

επισεις ειδα οτι εχεις βαλει εναν κυκλοφωρητη για να μην μπενει κατευθηαν η κρυα επιστροφη μεσα,,,και να ανακυκλωνει το νερο.

Ο τροπος που κατηργησα τους διακοπτες και ελυσα και το προβλημα των ψυχρων επιστροφων ηταν ο ιδιος και για τα δυο... πιθανων 
να γνωριζεις για τα δοχεια αδρανειας ετσι ?? δες εδω τι ειναι = https://www.google.gr/search?q=%CE%B4%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CE%B4%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82&rlz=1C1ASRM_enGR658GR659&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjIpYCfiqDZAhWKFCwKHbdcBroQ_AUICigB&biw=1164&bih=812

Δεν υπαρχει πιο αποδοτικο συστημα σε θεμα καταναλωσης-αποδωσης απο το να τοποθετησεις ενα δοχειο αδρανειας στο συστημα θερμανσης,,, εγω απο 12 τονους ξυλα επεσα στους 7-8 τονους την σεζον μονο και μονο με αυτο που θα περιγραψω.=

Συνδεσα εν σειρα τον λεβητα πετρελαιου με τον λεβητα ξυλων... δηλ,, η επιστροφη απο τα σωματα μπενει μεσα στην εισαγωγή του λεβητα πετρελαιου,, η εξαγωγη του λεβητα πετρελαιου μπενει μεσα στην εισαγωγη του λεβητα ξυλων,, και η εξαγωγη του λεβητα ξυλων οδηγηται στα σωματα μεσα στο σπιτι..

με αυτον τον τροπο ειχα τρια οφελη= το πρωτο οφελος ειναι οτι χρεισημοποιω τον λέβητα πετρελαιου σαν δοχειο αδρανειας ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ 103431122 διοτι εκτος απο λεβητας ειναι και ενα μονομενο δοχειο χωρητικοτητας ίσης με αυτης των ξυλων, ετσι τα επιστρεφομενα που εχουν μια θερμοκρασια περι τους 30-50 βαθμους θα μπουν μεσα στον ξυλολεβητα μολις αυτος θεσει σε λειτουργεια τον κυκλοφορητη στους 70 βαθμους περιπου.

το δευτερο οφελος ειναι η οικονομια καυσιμου εναντι της καταναλωσης με την ιδια αποδοση.
Η εξήγηση ειναι απλη= οι 40 βαθμοι νερου που ''περιμενουν'' μεσα στο δοχειο αδρανειας ειναι πιο ευκολο να ζεσταθουν στους 70βαθμους απο τους 10-15 βαθμους που εχουν τα σωματα μετα απο 15-20 λεπτα αναμονης.

το τριτο οφελος ειναι οτι δεν χρειαζεται πια να γυριζω διακοπτες για επιλογη λεβητα,,, αυτοματα δουλευει οποιος αναψει,,,συνηθως εχω σβυστο τον λεβυτα πετρελαιου απο τον διακοπτη... ομως αν τυχει να κανει συνεχεια διακοπες το ρευμα ή τελειωσουν τα ξυλα για μια-δυο μερες,, δουλευει οτι εχει φωτια,,,,αυτοματα.[και χωρις αυτοματισμο]

ετσι 
απο 2 κυκλοφορητες χρεισιμοποιω πια μονο εναν,,, διακοπτη κανεναν, ουτε ηλεκτροβανες ουτε συμπλεγμα θερμοστατων.

εναν θερμοστατη μονο χρεισιμοποιω και αυτος ειναι πανω στον λεβητα,,, μολις πιασει τους 75 βαθμους τους στελνει.

αν σβυσει δεν κανει τιποτα,, η μονη απαιτηση του συστηματος απο μενα ειναι να βαζω ξυλα.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty Απ: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από mariost Δευ Φεβ 12, 2018 12:58 pm

Πολύ   καλή   η  ιδέα  με  την  εν  σειρά  σύνδεση. Εγώ  ύστερα από  αρκετές  δοκιμές  κατέληξα (επειδή θέλω  από  μέσα δεκέμβρη  ως  τέλος Φλεβάρη  24 ωρη  χρήση  επειδη  στην οικοδομή  πάντα  υπάρχει  κάποιος  και το πρωί και το  βράδυ  εναλλαξ  λόγω  διαφορετικών ωραρίων  εργασίας)  να  δουλεύω  τον  λέβητα  μέ όριο  τους  51 - 55  βαθμούς. Καθ΄ όσον οι  σωλήνες  περνούν  μέσα  από  τα  πατώματα  η  θερμοκρασία  δεν  πέφτει  ποτέ κάτω  από  21 βαθμούς  μέρα  νύχτα.Το  σπίτι  βέβαια έχει  πολύ  καλό προσανατολισμό.Αν λείπω  το πρωί  και  έχει  ήλιοφάνεια αφήνω  μόνο 1 by pass  σώμα  στο επάνω  σπίτι  που  είναι  και το μεγαλύτερο  (70 % το όλου  στα τ.μ.).
Σίγουρα πάντως  με  την  εν  σειρά  σύνδεση   κερδίζεις  κάποια  λίτρα   αποθήκευσης (όχι όμως  πολλά   συγκριτικά   πάντως με  Δ.Δ των 1000  lt.). Επίσης κάνει  καλό  και στον  λεβ. πετρελαίου  που  δεν  αδρανεί ώστε  να  παρουσιάσει οξειδώσεις.Αν αποφασίσω  το  καλοκαίρει  να  τα  σκαλίσω  θα  το  εφαρμόσω  και  εγώ.Σ΄ ευχαριστώ φίλε  για  την  ιδέα. Νά είσαι  καλά.
Η τρίοδη  σκάστρα  υπάρχει  στο εμπόριο  και  επιβάλλεται  σύμφωνα με  όλους  τους κατασκευαστές  στα  κλειστά δοχ. διαστολής.
Ο  δεύτερος  μικρός  κυκλοφορητής  ήρθε  από  το  εργοστάσιο  συνδεμένος  με  ξεχωριστή ηλ. παροχή  πράγμα  που  σημαίνει  ότι  τον  έβαλε  εκ  των  υστέρων  το  εργοστάσιο  λόγω  παραπόνων για  υγροποιήσεις.

mariost

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty Απ: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Φεβ 12, 2018 1:15 pm

Σιγουρα ενα δοχειο αδρανιας 1000 λιτρα θα ειναι τελειο !! πιθανον να πεσει η καταναλωση καναδυο τονους ξυλα ακομη,, ομως 
τα πουλανε πανακριβα.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty Απ: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από mariost Δευ Φεβ 12, 2018 1:28 pm

Εχω  δει  φτιαχτά  από  μεταλλική δεξαμενή πετρελαίου  που  την  μονώνουν  με  ένα  μίγμα  πολυουθεθάνης  και  κάποιου  συνδετικού μέσου  , ίσως  γύψου  επιφανειακά - δεν ξέρω. Τα  άλλα  είναι  απλά.Εσωτερική φτιαχτη σαρπαντίνα χαλκού  και  δύο ζευγάρια  ρακόρ (περίπου tank to tank) . Θέλει βέβαια  και  τον  χώρο του.
Εγώ  έχω  τα δύο   μπόιλερ  (60 και 80 lt)  ένα  δίμετρο τρίστηλο, και  2  σώματα  δίστηλα 1,20  μ. το  καθένα  σαν  υποκατάστατο  σύνολο του  Δ.Δ.Βέβαια  όταν  κοντεύει  να  σβήσει κρυώνει  το ΖΝΧ.
Εκεί  θα  κάνω  την πατέντα  με  θερμοστάτη  και  ηλεκτροβάνα.
Ενα άλλο που  σκέφτομαι  είναι   με  ξεχωριστό  κυκλοφορητή μικρό  και  διαφορικό θερμοστάτη  ρυθμισμένο σε  Δθ=5 βαθμούς C  να  ρίχνω  μέσα  και  το  ζεστό νερό του ηλιακού που πάει χαμένο τον χειμώνα.(καλλίτερα  βέβαια  να  το ρίχνεις πρώτσ  στο  δοχείο αδρανείας)

mariost

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty Απ: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Φεβ 12, 2018 1:44 pm

οταν λες δεξαμενή εννοεις τετραγωνη ? αν εχουμε μικρη πιεση θα ειναι 
ευκολο, να το φτιαξουμε μονοι μας. 

αν ομως εχουμε πανω απο 1,5 bar καλυτερα να ειναι κυλινδρικο το δοχειο.

ειχα φτιαξει καποτε λεβητα μονος μου με την απλη ηλεκτροκοληση και οταν τον πρεσαρρισα στα 3 bar παραμορφωθηκε και εχανε απο παντου,,, οι βιοτεχνιες κολανε με γερα μηχανηματα και χοντρες λαμαρινες 5mm και ανω.

αυτο με το ηλιακο πολυ καλη ιδεα,,

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty Απ: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από mariost Δευ Φεβ 12, 2018 8:26 pm

H  δεξαμενή  που  είδα  ήτανε  κυλινδρική.Την  είδα  μόνο ντυμένη -μάλλον  μεταλλική. Για το ηλιακό  σκέφτηκα παλιά  να  βάλω και άλλα ηλιακά πάνελ  αλλά  τελικά το 2012 την  κάλυψα  τη σκεπή  με  Φ/Β 10 kw και  δεν  έμεινε  χώρος .Μας  πλάκωσε  και η  κρίση  για  τα  καλά  και  μην  έχοντας  περίσια  εισοδήματα (φορτωμένος με δάνεια) τα  παράτησα  όλα  και  δεν  πολυέχω  διάθεση  για  νέα πράγματα  και  έξοδα. Την  ψώρα μου  ξύνω  λίγο  τα  Σαββατοκύριακα στο  γκαραζ που  έχω  το εργαστήριο  και  παίρνοντας ιδέες απο το youtube  με  όσον το δυνατόν  ανακυκλωμένα υλικά  και  φθηνά  νέα εξαρτήματα  προσπαθώ  να  εκτονώνομαι  λίγο  με ηλεκτρικά  και ηλεκτρονικά  - ξύλινες κατασκευές  και  μηχανολογικά. Ψάχνω  τώρα  και για κανένα μεταχειρισμένο φθηνό τορνάκι  να μου λύσει τα χέρια. Να τα λέμε που και που  να μοιραζόμαστε τις ιδέες μας.

mariost

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty Απ: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Φεβ 15, 2018 8:17 am

εγώ θα χαρώ να δω και αλλες κατασκευές σου,, study με 
την ανταλαγη ιδεών γινόμαστε ολοι καλύτεροι ''πατεντιαρηδες'',

αν παρατηρησεις στις υπολυπες κατασκευες που ανεβαζω περιγραφω και τις αποτυχίες στην πορεια για την επιτυχία και 
για να μην κανει τα ιδια λαθη καποιος αλλος,
 αλλα και για να φανει ο πειραματισμος που μας χαριζει γνωση.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty Απ: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από mariost Πεμ Φεβ 15, 2018 11:17 am

Εδώ  Νίκο  τα  ίδια  τα  εργοστάσια  ύστερα  από  ατελείωτες  δοκιμές   μετά  από  κάποιο  διάστημα  αποσύρουν  κάτι  ή  το  βελτιώνουν. Εμείς  με  τα  πενιχρά  μας  μέσα   αν  είναι   δυνατόν  να  πετύχουμε  κάτι  με την  πρώτη.  Και   εγώ   στις  συγκεκριμένες  κατασκευές  είχα  και  ακόμη  'εχω  που και  που κάποια αστοχία.(μια στην αυτόματη  πόρτα  φάγαν  οι κότες  ένα  καλώδιο  του  τερματικού switch , στην  πρέσα έσκασε  το καλούπι στο  παρελθόν, στο  μονόκυκλο  αλλάχθηκε  μεγαλύτερο γρανάζι πίσω  κλπ).
Απλά  προσπαθώ  πάντα  να  βάλω  και  μια  ασφάλεια  ένα  βήμα  πιο κάτω. Συνήθως  υπερδιαστασιολογούμε  καλού κακού τις  κατασκευές(κάνοντας τες αντιοικονομικές). Αλλά  το   κέρδος  με  διάβασμα  και ανταλλαγή πληροφοριών είναι   η συνεχής  γνώση  που  είναι  και η  τελική ικανοποίηση.

mariost

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty Απ: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από artinos123 Παρ Ιουν 26, 2020 11:57 pm

ΑΠΟΡΙΑ:ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΑΚΟ ΝΕΡΟ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ;ΜΕ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ ΑΝΘΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΦΥΣΙΚΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΧΑ ΣΚΕΦΘΕΙ Ως ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΤΟ Η ΠΕΝΙΑ ΤΕΧΝΑΣ ΚΑΤΕΡΓΑΖΕΤΑΙ!

artinos123

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 04/06/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΕΒΗΤΑΣ   ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ  16 ΕΤΩΝ Empty Απ: ΛΕΒΗΤΑΣ ΞΥΛΟΥ - ΕΜΠΕΙΡΙΑ 16 ΕΤΩΝ

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Ιουν 27, 2020 9:03 am

δεν βλεπω να υπαρχει καποιο θεμα με την συνδεση του ηλιακου με τα σωματα,, το σπιτι θα μπορουσε και 
να θερμενεται μονιμα με την ηλιακη ενεργεια αρκει να εχουμε αρκετα πανελ.

ειχα σκευτει παλιοτερα την περιπτωση οπου απλωνουμε μαυρες πλαστικες σωληνες στην ταρατσα και σκεπαζοντας τες με ναιλον ωστε να γινει σαν πανελ μονωμενο... αναλογα την περιοχη θα μπορουσε να καλυψει τα 2\3 των εξοδων θερμανσης σε ενα σπιτι.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης