Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"   Empty Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"

Δημοσίευση από Πέτρος48 Πεμ Φεβ 18, 2016 8:29 pm

Καλησπέρα σε όλους , είπα να μοιραστώ μαζί σας μια ιδέα . Και η ιδέα αυτή αφορά ένα φωτοβολταϊκό πάνελ σε αρχικό στάδιο με 2 απλές κυψέλες .
Το νόημα αυτού που θα πω και θα παρουσιάσω ως ιδέα αφορά στο πως θα κάνω ένα πάνελ διαφορετικό από τα άλλα .
Δηλαδή ως γνωστό τα ηλιακά πάνελ εκτός αυτού που προορίζονται και προσφέρουν , υπάρχουν και κάποια μειονεκτήματα. όπως το ότι δεν μπορούν να τα βάλουν όλοι στην ταράτσα τους π.χ. αν κάποιος δεν έχει μονοκατοικία και μένει σε πολυκατοικία είναι όντως μειονέκτημα λόγω και της τεράστιας επιφάνειας που καλύπτουν αλλά και του αισθητικού αποτελέσματος . Γιατί όχι και του μειονεκτήματος όταν πρόκειται για εκτάσεις μεγάλες π.χ. σε χωράφι . που λογικά χαραμίζεται το χωράφι λόγω και της έκτασης που καταλαμβάνουν.

1) Ας πάρουμε πρώτα τις ιδιότητες του πλεξιγκλάς 
 https://www.youtube.com/watch?v=6GG-Q1QlrZs
https://www.youtube.com/watch?v=zTD4xzlwiRU
Αυτά ως γνωστό μπορούν να φέρουν την φωτεινή ενέργεια  μέσω του πλεξιγκλάς (είτε σε τζάμι ) και να την κατευθύνουν όπου θέλουμε.

2) Θέλουμε να μικρύνουμε την μετωπική (προς τον ήλιο ) αυτή επιφάνεια του πάνελ , για να μην καταλαμβάνει χώρο.

3) Και μου βγήκε η περιέργεια τι θα γίνει αν βάλω π.χ. 2 κυψέλες για αρχή ανάμεσα σε φύλλα πλεξιγκλάς . (λογικά ο καθένας θα απαντήσει "δεν θα αποδώσει  γιατί δεν θα βλέπουν μετωπικά τον ήλιο )

Το είπα και το έκανα για να μου λυθεί η περιέργεια με 2 απλές κυψέλες . Η κάθε κυψέλη βγάζει 0,4 του βολτ έως 0,6 του βολτ ανάλογα την κυψέλη και στο φως που θα την εκθέσουμε. Και οι 36 κυψέλες που αποτελείται ένα ολοκληρωμένο ηλιακό πάνελ μας βγάζει 18 έως 21 βολτ.

Κάνω λοιπόν το 1ο πείραμα με 2 μόνο κυψέλες και περιμένω από αυτές να πάρω το αντίστοιχο αποτέλεσμα.

https://www.youtube.com/watch?v=ETK2ixAK_zA&feature=youtu.be
Εκεί που περίμενα να μου βγάλει σχεδόν " άχρηστα πράγματα" είδα την έκπληξη  Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"   2081923224

Μπορεί άραγε ένα ογκοδέστατο ηλιακό πάνελ να γίνει σε μέγεθος "βαλιτσάκι"?  Βάζοντας τις 36 κυψέλες σε στυλ "σάντουιτς"?

Οπωσδήποτε έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι δεν θα έχει την ίδια απόδοση με το να ήταν οι κυψέλες κατά μέτωπο με τον ήλιο . Λογικά θα ήταν η απόδοση μια ιδέα παρακάτω . όμως υπάρχει ένα σοβαρό κίνητρο .

Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"   1o7lfo

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"   Empty Απ: Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Φεβ 18, 2016 8:48 pm

νομίζω οτι είναι πολύ καλή ιδέα,, !!! Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"   3864437157

ειχα την εντύπωση οτι το φως μεταφέρεται μονο στα ακρα του φαιμπεργκλας [σοκορα]


και ισως βασικά αν συνδυάσεις και τις ιδιότητες του νερού 
να είμαστε μπροστά σε πατέντα που να αξίζει να την κατοχυρώσεις.

για περισσότερη έμπνευση=


_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"   Empty Απ: Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"

Δημοσίευση από Πέτρος48 Πεμ Φεβ 18, 2016 9:35 pm

ειχα την εντύπωση οτι το φως μεταφέρεται μονο στα ακρα του φαιμπεργκλας [σοκορα]

Παντού μεταφέρεται , ακόμη και περισκόπιο να φτιάξεις όπως στα υποβρύχια και τοποθετήσεις τις κυψέλες μέσα στην σωλήνα του περισκοπίου .


και ισως βασικά αν συνδυάσεις και τις ιδιότητες του νερού 

Για το νερό μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για ζεστό νερό (ταυτόχρονα και ηλιακός νερού) για να ψύχει τις κυψέλες  Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"   3350164617
Μέχρι και με φωσφορίζουσες ουσίες έκανα πείραμα ... πήρα μια αμπούλα από τα αλιευτικά είδη και δοκίμασα να δω αν βγάζει κάτι η κυψέλη κατά την διάρκεια της νύκτας ... αλλά μπα τίποτα δεν έγινε .

Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα στο βίντεο μου . Ήταν αν το πρόσεξες ότι η πλευρές που έπρεπε να είναι μετωπικά με τον "ήλιο" ήταν κρυμμένες !!! και το φως που έβαλα ήταν μετωπικά μόνο στις πίσω "ανούσιες" πλευρές των κυψελών και πάραυτα οι 2 κυψέλες που λογικά θα έπρεπε να δώσουν μεταξύ 0,8 έως 1,2 βολτ . Έδωσαν 0,9 στο δυνατό φως .

Μπορώ αν θέλω να προσθέσω (αντί 36 στο σύνολο κυψέλες ) και λίγες περισσότερες .
Κρατάω επιφυλάξεις ακόμη γιατί μπορεί να μας έδωσε ικανοποιητικό συγκριτικά βολτάζ , αλλά δεν γνωρίζουμε ακόμη τι γίνεται με το αμπεράζ . Θα το ολοκληρώσω και θα δω στο τέλος τι γίνεται .

Οι βελτιώσεις που μπορούν να γίνουν σε μια τέτοια ιδέα είναι πολλές , π.χ. να μπουν μπροστά με τον ήλιο παραβολικά κάτοπτρα που θα κατευθύνουν περισσότερο φως προς το πλεξιγκλάς κτλ 
Να μπουν καθρέπτες γύρω από το πλεξιγκλάς για να μην διαφεύγει καμιά ακτίνα ηλιακού φωτός.

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"   Empty Απ: Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Φεβ 19, 2016 8:53 am

δοκίμασε να γδαρεις-ξυσεις το μεσαιο φαιμπεργκλας,,,,εφοσον η μεγαλυτερη ποσοτητα φωτος φενεται να πηγενει κατακυριο λογο στα σοκορα με το ξύσιμο θα μεταφερθει πιθανων στην ξυμενη επιφανια.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"   Empty Απ: Φωτοβολταϊκό "σάντουιτς"

Δημοσίευση από Πέτρος48 Παρ Φεβ 19, 2016 10:00 am

δοκίμασε να γδαρεις-ξυσεις το μεσαιο φαιμπεργκλας

Είναι ήδη γδαρμένες όλες οι πλευρές . Ακριβώς επειδή τα φύλλα τα έκοψα με πριόνι !!! (δεν τα λιάνισα για καλύτερο αποτέλεσμα )
Κανονικά από όσο γνωρίζω αυτοί που φτιάχνουν τις φωτεινές επιγραφές για καταστήματα και χρησιμοποιούν λεντοταινίες ακολουθούν την ίδια μέθοδο μεταφοράς φωτισμού. Αυτοί λιανίζουν τα σόκορα για καλύτερα αποτελέσματα .

Τα έχω βάλει στο πρόγραμμα να το υλοποιήσω κάτι τέτοιο . Όμως προτού κάνω την οριστική κατασκευή δεν βιάζομαι ακόμη γιατί κάθε μέρα που περνά μου δημιουργούνται περισσότερες ιδέες . 
Π.χ. θεώρησα ότι οι κυψέλες μου είναι κάπως ακατάλληλες (που απλά τις είχα από παλιότερα και είναι διαστάσεων 15Χ15 εκατοστά) 
Το καλύτερο θα ήταν να μπουν παραλληλόγραμμες κυψέλες και όχι τετραγωνικές . Καονονικά θα έχουμε καλύτερη απόδοση με τις παραλληλόγραμμες κυψέλες γιατί σε αυτές αν το φως έρχεται προς το μεγαλύτερο μήκος του και με μικρότερο διανυσματικό χώρο θα αποδώσουν καλύτερα .

Επίσης τα φύλλα πλεξιγκλάς που χρησιμοποίησα έχουν πάχος 4 χιλιοστά . Θα δοκιμάσω να δω τι γίνεται και με πιο λεπτά πλεξιγκλάς των 2 χιλιοστών .
Ανάλογα το αποτέλεσμα θα ξεκινήσω με το πιο κατάλληλο πάχος .

Φανταστείτε αν πετύχει κάτι τέτοιο , τι άλλα πράγματα θα μπορούσαμε να φτιάξουμε . π.χ. έναν ηλιακό φακό .
Στον ηλιακό φακό όμως του εμπορίου υπάρχει περιορισμός της επιφάνειας των κυψελών για αυτονόητους λόγους που αφορά τον όγκο .
Όμως με την μέθοδο αυτή που λέω , θα μπορούσαν να μπουν περισσότερες κυψέλες μέσα στον φακό και να γίνει ακόμα πιο πολλά υποσχόμενος ο φακός και ίσως μικρότερος σε όγκο. Ή ένα ηλιακό ποδήλατο τοποθετώντας ένα φωτοβολταικό βαλιτσάκι πίσω στην σέλα του ως υποβοήθηση.

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης