Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Φίλτρο νερού

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Φίλτρο νερού Empty Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από NiVa013 Πεμ Ιουν 26, 2014 11:00 pm

Καλησπέρα σας, τον τελευταίο καιρό ενδιαφέρομαι να αγοράσω φίλτρο νερού πάγκου. Ύστερα από μια μικρή έρευνα αγοράς κατέληξα σε ένα Αγγλικό μοντέλο αξίες 165 ευρώ. Μετά από λίγο καιρό όμως άρχισα να την ψάχνω κι άλλο. Για να μην τα πολυλογώ, λέω να πάρω ένα 3πλό φίλτρο που μπαίνει κάτω από τον πάγκο αλλά αρχίσαν τώρα άλλα προβλήματα στο μυαλό μου!! Λέω να πάρω μόνο την 3πλή βάση και να βάλω φίλτρα της επιθυμίας μου, πιστεύω ότι όποια θήκη φίλτρου και να πάρω θα είναι το ίδιο, τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. Βρήκα σε site όπως το aliexprees, ebay κτλ. Το άλλο τρυπάκι που μπήκα είναι "γιατί να μη βάλω και ένα φίλτρο UV"? Ψάχνω για τέτοια φίλτρα λοιπόν και σε κινέζικα site το βρήκα και με 18 ευρώ, ενώ Ελλάδα επώνυμο όμως έχει από 80 ευρώ.
Πείτε μου και την δικά σας γνώμη για το ποιά θα ήταν η ποιο προσιτή αγορά γιατί με κάτι τέτοιες λεπτομέρειες που σε βρίσκουν μερικοί κορόιδο μπορείς να γλιτώσεις χρήματα.

NiVa013

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φίλτρο νερού Empty Απ: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιουν 27, 2014 9:09 am

ειχα τετοιο φιλτρο που λες παλιοτερα... τωρα πινω νερο απο φυσικη πηγη..

οπως ακριβώς λες το ειχα και εγω ακριβοπληρωσει..ομως ηταν και πριν 12+ χρονια.. τοτε που δεν υπηρχε προσβαση 
σε φθηνες επιλογες.


ετσι μπορω να σου μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.. 

το φιλτρο πρεπει να ειναι οπωσδήποτε άνθρακος [καρβουνο] και αυτο που ειχα εγω ''κρατουσε'' τα παντα.. απο σωματίδια και αλατα μεχρι και την χλωρίνη και η γευση του νερου ηταν πολυ οk 


σημερα υπαρχουν τοσες επιλογες που δεν 
υπαρχει λογος να δώσεις πολλα χρηματα για κατι που μπορεις να το βρεις στην αρχικη του τιμη...ασε που πιθανων 
και το μαγαζι που το πουλαει 80ε να το αγοράζει απο το ιδιο e-bay καταστημα.




πριν προβεις στην αγωρα, το μονο που πρεπει να κανεις ειναι 
να κανεις μια ερευνα στις διαστασεις των φιλτρων και 
των casing τους... μονο εκει μπορει να την ''πατησεις'' περνοντας μια θηκη φιλτρου που δεν 
θα τεριαζει με φιλτρα αλλων εταιριων...

τα φιλτρα που μπενουν στην βασικη παροχη νερου εχουν στανταρ τρεις διαστασεις....25cm   18cm   and   12.5cm και ολα εχουν το ιδιο παχος...περιπου στα 6-6,5 cm ..

ετσι αν βρεις φιλτρο παγκου που να περνει αυτες τις διαστασεις τοτε θα ειναι πολυ ευκολο να βρεις φιλτρο ανθρακα φθηνα.




να προτημησεις το μεγαλυτερο.... εχει την μεγαλυτερη διαρκεια χρησης...πανω απο 1,5 χρονο.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φίλτρο νερού Empty Απ: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από TZAK KLIK Παρ Ιουν 27, 2014 10:55 am

Το UV νομιζω οτι δεν το χρειάζεσαι. 
Ισα ισα το όζον μπορει να ειναι και βλαβερό, και μυριζει και ασχημα.

για καλές τιμες ψαξε εδώ:

www.skroutz.gr/c/1398/water_filter.html?keyphrase=φιλτρα+ενεργου+ανθρακα&order_dir=asc&page=3

_________________
What seems impossible today may be possible tomorrow
TZAK KLIK
TZAK KLIK

Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φίλτρο νερού Empty Απ: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από NiVa013 Παρ Ιουν 27, 2014 3:05 pm

Σε λίγο καιρό και το UV θα χρειάζεται, όταν το νερό θα γίνει ιδιωτικό. Σήμερα άκουσα από γνωστό περίπτωση που για να βγάλουν ακατάλληλο ένα νοσοκομείο πρέπει να εγκριθεί και γι' αυτό εταιρίες φροντίζουν να συνδέονται στην ίδια παροχή με το νοσοκομείο και να χορηγούν κωλοβακτηρίδια. Πείτε με όμως θέλετε αλλά το UV σκοτώνει πολλούς μικροοργανισμούς.

NiVa013

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φίλτρο νερού Empty Απ: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιουν 27, 2014 7:34 pm

αν θες 1000% ασφαλες νερο θα κανεις το εξης..
θα παρεις 
εναν μικρο θερμοσίφωνα και θα τον συνδεσεις εν σειρα με το φιλτρο..

ο θερμοσίφωνας σπαει τους δεσμους των μοριων των αλατων και σκοτώνει το 90% των μικροβιων..

ετσι μετα στο φιλτρο ενεργου ανθρακα δεν θα περασει ουτε αλατα [τα οποια για οσους δεν το ξερουν κανουν πετρες στα νεφρα και στην χολη..]
ουτε χλωρίνη που ως γνωστο ειναι υποπτη και υπεύθυνη για πολλες μορφες καρκινου...

το νερο ετσι εναι απαλαγμενο απο οτιδηποτε βλαβερο...  

το συστημα εχει μονο ενα μειον.... οτι πρεπει να περιμενουμε να κρυώσει το νερο για να το πιουμε.. Φίλτρο νερού 1496198508

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φίλτρο νερού Empty Απ: Φίλτρο νερού

Δημοσίευση από NiVa013 Παρ Ιουν 27, 2014 7:58 pm

Όχι ρε συ τρελέ, δεν είπαμε κι έτσι!! Και που θα χωρέσει ο θερμοσίφωνας κάτω απότον πάγκο, και πόσο ρεύμα θα καίει δλδ? Άστο!!!

NiVa013

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης