Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κινηματογραφικά

5 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Σεπ 14, 2013 8:28 am

Φανης έγραψε: και ψαχνω και για sbs...
τι ειναι το sbs ??

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από Φανης Σαβ Σεπ 14, 2013 9:11 am

side by side

https://www.google.gr/search?q=half+sbs+movies&client=firefox-a&hs=PYk&rls=org.mozilla:en-US:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Hf0zUtXVOYiVtAa724DgAQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1540&bih=806&dpr=1.09

Στην ουσια προβαλεται διπλα απο τον player...
Η 3d τηλεορασεις εχουν την εξης λειτουργεια (μιλαμε για γυαλια χωρις μπαταριες)

Προβαλει και την δεξια και την αριστερη οικονα μαζι...
Φοροντας τα γυαλια με το ενα ματι βλεπεις την μια και με το αλλο την αλλη...
Ετσι δημιουργητε το εφφε του 3d...
Bεβαια αυτες οι ταινιες πιανουν πολυ χωρο 5-10 gb....

_________________
Καλοκαιρι ειναι αν ετσι Νιωθεις!!!!!
Φανης
Φανης

Αριθμός μηνυμάτων : 280
Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013
Τόπος : Θεσσαλονικη

http://www.usbekits.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από Χρήστος Σαβ Σεπ 14, 2013 9:08 pm

Η πρώτη της ταινία (To Have and Have Not) και ήταν μόνο 19 χρονών...
 

_________________

Play it once, Sam. For old times' sake.
Χρήστος
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 236
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Ροζ θόρυβος και... μοντάζ...

Δημοσίευση από Χρήστος Δευ Σεπ 16, 2013 12:11 am

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Sergei-eisenstein
 
Εγώ για τον ροζ θόρυβο διάβαζα και να που κατέληξα. Αλήθεια ψέματα δεν ξέρω, είναι από άρθρο στο Βήμα.
----- http://www.tovima.gr/science/article/?aid=317549 -------
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ
Τα μαθηματικά του Χόλιγουντ
Τι σχέση μπορεί να έχει η «ακολουθία 1/f» της κυματικής με τις ταινίες που σπάνε τα ταμεία; Φαίνεται ότι αυτή ακριβώς κρύβεται πίσω από το επιτυχημένο μοντάζ που εξασφαλίζει εισπρακτική επιτυχία
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/02/2010 06:52
 
Η χρυσή εποχή του Χόλιγουντ μπορεί να έχει παρέλθει από τη δεκαετία του 1950, πρόσφατα όμως η Μέκκα του κινηματογράφου φαίνεται ότι έχει ανακαλύψει μια «μαγική» μαθηματική συνταγή για να κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον μας εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η ικανότητα συγκέντρωσης της προσοχής μας διαρκεί για ορισμένα διαστήματα που επαναλαμβάνονται ανά τακτό χρόνο.
 
«Οι κινηματογραφιστές γίνονται όλο και καλύτεροι στο να φτιάχνουν τα πλάνα τους έτσι ώστε η διάρκειά τους να τραβάει την προσοχή μας» λέει οΤζέιμς Κάτινγκ, ψυχολόγος στο Πανεπιστήμιο Κορνέλ της Νέας Υόρκης. Ο κ. Κάτινγκ ανέλυσε 150 ταινίες του Χόλιγουντ και ανακάλυψε ότι όσο πιο πρόσφατες ήταν τόσο περισσότερο η διάρκεια των πλάνων τους έτεινε να ακολουθεί ένα μαθηματικό πρότυπο, το οποίο συναντάμε επίσης στον «ρυθμό» των χρονικών διαστημάτων συγκέντρωσης της προσοχής των ανθρώπων.
 
Τη δεκαετία του 1990 μια ομάδα ερευνητών του Πανεπιστημίου του Τέξας μέτρησε τη διάρκεια των διαστημάτων συγκέντρωσης της προσοχής εθελοντών, ενώ αυτοί εκτελούσαν εκατοντάδες διαδοχικές δοκιμασίες. Οταν μετέτρεψαν αυτές τις μετρήσεις σε ακολουθίες κυμάτων χρησιμοποιώντας ένα μαθηματικό εργαλείο, το οποίο είναι γνωστό ως μετατροπή του Φουριέ, είδαν ότι το μέγεθος των κυμάτων αυξανόταν καθώς αυξανόταν η συχνότητά τους.
 
Από τον Νείλο στις οθόνες μας
Το χαρακτηριστικό αυτό είναι γνωστό ως «διακύμανση 1/f» ή «ροζ θόρυβος» και σε αυτή την περίπτωση σήμαινε ότι ορισμένα διαστήματα συγκέντρωσης της προσοχής με συγκεκριμένη διάρκεια επαναλαμβάνονταν ανά τακτές χρονικές περιόδους. Ο πρωτοπόρος θεωρητικός του χάουςΜπενουά Μάντελμπροτ έχει ανακαλύψει ότι τα ετήσια επίπεδα ανόδου της στάθμης των νερών του Νείλου ακολουθούν αυτό το πρότυπο, ενώ άλλοι το έχουν εντοπίσει στη μουσική και στις αναταράξεις του αέρα.
 
Για να διαπιστώσει αν η διάρκεια των πλάνων της κάμερας στις κινηματογραφικές ταινίες ακολουθεί επίσης αυτό το πρότυπο ο κ. Κάτινγκ μέτρησε τη διάρκεια του κάθε πλάνου σε 150 διαφορετικών ειδών εισπρακτικές επιτυχίες του Χόλιγουντ που κυκλοφόρησαν ανάμεσα στο 1935 και στο 2005. Στη συνέχεια μετέτρεψε τις μετρήσεις σε ακολουθίες κυμάτων για κάθε ταινία. Τα αποτελέσματα, γράφει στο άρθρο του που δημοσιεύεται στο επιστημονικό έντυπο «Ρsychological Science», έδειξαν ότι οι πιο πρόσφατες ταινίες είχαν περισσότερες πιθανότητες να ακολουθούν τον κανόνα της 1/f από ό,τι οι παλαιότερες. Ο κ. Κάτινγκ υποστηρίζει ότι το γεγονός πως ακολουθούν το πρότυπο της 1/f ίσως κάνει τις ταινίες περισσότερο συναρπαστικές επειδή συμπίπτει με τον ρυθμό των χρονικών διαστημάτων συγκέντρωσης της προσοχής των ανθρώπων. Αμφιβάλλει ωστόσο ότι οι σκηνοθέτες εφαρμόζουν εσκεμμένα τους νόμους των μαθηματικών όταν κάνουν τις ταινίες τους. Απλώς πιστεύει ότι οι ταινίες που τυχαίνει να είναι μονταρισμένες κατ΄ αυτόν τον τρόπο έχουν περισσότερες πιθανότητες να σημειώσουν επιτυχία, γεγονός το οποίο με τη σειρά του κάνει άλλους να θέλουν να μιμηθούν το στυλ τους. Αυτό ίσως εξηγεί γιατί όλο και μεγαλύτερος αριθμός πρόσφατων ταινιών τείνει να ακολουθεί την 1/f.
 
Ο κ. Κάτινγκ, ο οποίος είναι λάτρης των φιλμ νουάρ, είναι βεβαίως ο πρώτος ο οποίος παραδέχεται ότι ο Οπως τονίζει, η τάση αυτή δεν συμπίπτει απαραίτητα με τις ταινίες δράσης όπως το «Πολύ σκληρός για να πεθάνει 2» (Die hard). Το σημαντικό είναι να υπάρχουν πλάνα παρόμοιας διάρκειας τα οποία επαναλαμβάνονται σε ένα πρότυπο τακτών χρονικών διαστημάτων καθ΄ όλη τη διάρκεια της ταινίας.
 
Το μυστικό του καλού μοντάζ
ρυθμός των πλάνων δεν είναι το παν: όπως διαπίστωσε, η διάρκεια των πλάνων στα φιλμ νουάρ είναι κατά κανόνα τυχαία και το κάθε πλάνο δεν σχετίζεται με τα άλλα σε καμία χρονική κλίμακα. Αντιθέτως το «Ο Πόλεμος των Αστρων: Επεισόδιο 3- Η εκδίκηση του Σιθ», το οποίο ο ίδιος αξιολογεί ως «απλώς απαίσιο», τηρεί αυστηρά την 1/f. Ο ερευνητής υπογραμμίζει ότι η καλή πλοκή και η δυνατή ερμηνεία εκ μέρους των ηθοποιών είναι προφανώς πιο σημαντικές.
 
Η θεωρία για τα διαστήματα συγκέντρωσης της προσοχής συνάδει με μια άλλη πρόσφατη έρευνα. ΟΤιμ Σμιθτου Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου παρακολουθεί τις κινήσεις των ματιών των κινηματογραφόφιλων. Εχει αποδείξει ότι το στυλ του μοντάζ των σύγχρονων ταινιών έχει ως αποτέλεσμα να κάνει περισσότερους ανθρώπους να εστιάζουν το βλέμμα τους στο ίδιο σημείο της οθόνης την ίδια στιγμή. Ερμηνεύει την ανακάλυψή του ως ένδειξη ότι το κοινό παρακολουθεί με περισσότερη προσοχή την ταινία.
 
TI EINAI O ΡΟΖ ΘΟΡΥΒΟΣ
Σ το φάσμα της συχνότητας ενός ροζ θορύβου η ισχύς της φασματικής πυκνότητας είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη συχνότητα. Ο θόρυβος αυτής της «απόχρωσης» έχει την ίδια ενέργεια σε όλες τις οκτάβες, αλλά η έντασή του μειώνεται κατά τρία ντεσιμπέλ ανά οκτάβα. Ονομάστηκε έτσι επειδή βρίσκεται ανάμεσα στον «λευκό» και στον «κόκκινο» θόρυβο ή θόρυβο Μπράουν. Ο Μάντελμπροτ και ο Βαν Νες έχουν προτείνει την ονομασία «κλασματικός θόρυβος» (κάποιοι έχουν επίσης μιλήσει για «μορφοκλασματικό θόρυβο» ή «θόρυβο φράκταλ»), αλλά ο όρος χρησιμοποιείται σπάνια.
 
Το ανθρώπινο αφτί δεν μπορεί να συλλάβει όλες τις συχνότητες του φάσματός του, αλλά τον ξεχωρίζει εύκολα από τον λευκό θόρυβο. Πρακτικά η παραγωγή ενός «πραγματικού» ροζ θορύβου είναι αδύνατη, εφόσον ένα τέτοιο σήμα έχει άπειρη ενέργεια. Σε πρακτικό επίπεδο ένας ροζ θόρυβος μπορεί να παραχθεί μόνο για ένα συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων. Θεωρητικά ωστόσο έχει εντοπισθεί σε πάρα πολλά φυσικά, βιολογικά και οικονομικά συστήματα: στις ακολουθίες ορισμένων μετεωρολογικών δεδομένων, στην ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία ορισμένων ουράνιων σωμάτων, στη στατιστική δομή όλων των εικόνων του φυσικού περιβάλλοντος, σε όλες σχεδόν τις ηλεκτρονικές συσκευές (όπου αποκαλείται «θόρυβος flicker» ή «θόρυβος αναλαμπής»), στους ρυθμούς των παλμών της καρδιάς, στις στατιστικές των αλληλουχιών του DΝΑ, στις μεταβλητές των οικονομικών αγορών (όπου αποκαλείται «φαινόμενο μακροπρόθεσμης μνήμης») και, πρόσφατα, στα μοντέλα των ψυχικών καταστάσεων στην ψυχολογία.
 
© 2010 Νew Scientist Μagazine, Reed Βusiness Ιnformation Ltd.
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

_________________

Play it once, Sam. For old times' sake.
Χρήστος
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 236
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Σεπ 16, 2013 8:37 am

Xρηστο αυτη η ταινια πρεπει να σου αρεσει..


_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από Χρήστος Δευ Σεπ 16, 2013 9:34 am

Την περίμενα και όταν την είδα και δεν ενθουσιάστηκα καθόλου. Το βιβλίο ούτε το ακουμπάει νομίζω.

_________________

Play it once, Sam. For old times' sake.
Χρήστος
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 236
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Σεπ 16, 2013 9:46 am

αλλο ενα κλασικο...




πλακα εχει εκει που παει την 
γκομενα στον σινεμα που παιζει τσοντα.....

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από Χρήστος Δευ Σεπ 16, 2013 2:18 pm

Η αγαπημένη μου ταινία όλων των εποχών. Από την πρώτη φορά με το που είδα την εισαγωγή μόνο ήταν αρκετό. Και αυτό εγινέ τουλάχιστον 25 χρόνια πριν όταν είμουν ακόμη παιδί ανέμελο και πλατσούριζα στη θάλλασα και έπαιζα "ηλεκτρονικά".

Αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να την χαρακτηρίσει είναι ίσως ο ορισμός του νεο-νουάρ, αλλά ούτε από τέτοια ήξερα τότε. Η μουσική, οι ήχοι και ο απροσάρμοστος χαρακτήρας έκαναν όλη τη δουλιά μάλον και δεν χρειαζόταν εξήγηση.

Και τι καλά που απέδωσε τον δρόμο (αν και τελικά μόνο ένας γερμανός κατάφερε να προσεγγίσει την αμερική καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο ιθαγενή), όταν μάλιστα όπως έχει πει ο σκηνοθέτης ως παιδί όλα αυτά τα έβλεπε μέσα από το παράθυρο μια και ήταν πολύ φιλάσθενος και δύσκολα έβγαινε έξω.

Τέλεια.Τελεία! Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 2734654361

_________________

Play it once, Sam. For old times' sake.
Χρήστος
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 236
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Σεπ 19, 2013 11:26 am

μια αντιπολεμικη ταινια που της κοψαν...... ολες τις αντιπολεμικες 
σκηνες..



_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από Χρήστος Πεμ Σεπ 19, 2013 12:01 pm

"μια αντιπολεμικη ταινια που της κοψαν...... ολες τις αντιπολεμικες
σκηνες.."

ποιός το λέει αυτό?

_________________

Play it once, Sam. For old times' sake.
Χρήστος
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 236
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Σεπ 19, 2013 12:25 pm

εγω...

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από Χρήστος Πεμ Σεπ 19, 2013 12:30 pm

Ναι, εννοώ αν γίνεται με λίγο περισσότερα λόγια να μας πεις την σκέψη σου.

_________________

Play it once, Sam. For old times' sake.
Χρήστος
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 236
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Σεπ 19, 2013 1:38 pm

την ταινια την ειδα οταν προτοβγηκε στον σινεμα και απο την 
αρχη παρατηρισα οτι δεν υπήρχε ειρμος μεταξυ των πλανων που απαρτιζαν την ταινια.. 
στην αρχη το θεωρησα απαραδεκτο για το υψος του σκηνοθετη αλλα μετα φανηκε οτι οφηλωνταν στα βιαστικα κομενα πλανα....

αν δει καποιος προσεκτικα την ταινια θα καταλαβει οτι επεσε λογοκρισία...απο ανωτερον,,

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από Χρήστος Πεμ Σεπ 19, 2013 2:23 pm

Σκεφτόμουν να γράψω κάτι για τον Μάλικ (και επίσης ξαναείδα πολύ πρόσφατα την ταινία), και κατά ένα τρόπο με πρόλαβες για αυτό και η ερώτησή μου.

Δεν είναι η προσέγγιση όλων όσων φτιάχνουν κάτι όμοια, το βλέπουμε ακόμη και στις ποιό απλές περιπτώσεις σε όλες τις στιγμές της ζωής μας. Έτσι και δεν νομίζω πως αναγκαστικά πάντα θα περιμένουμε μία γραμμική εξέλιξη από όλους τους σκηνοθέτες, ή ακόμη και αν όχι γραμμική να περιμένουμε ένα συγκεκριμένο ειρμό με την ένοια που έχουμε συνηθήσει.

Για τον συγκεκριμένο και ακριβοθώρητο, (αν και αυτή ήταν η μόλις 3η μεγάλου μήκους ταινία του) αυτό πιθανόν να ήταν αναμενόμενο αν κάποιος έχει ήδη παρακολουθήσει την προηγούμενη από αυτή και με απόσταση 20 χρόνων μεταξύ τους Days Of Heaven. (και μόνο για τις εικόνες χωρίς τίποτα παραπάνω προτείνω να την δείτε αν δεν το έχετε κάνει ήδη.)

Ότι καθώς λένε έχει κάνει 2 χρόνια μοντάζ σε εκείνη την ταινία σίγουρα σημαίνει πως αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς βγήκε και για να καταφέρει να ενώσει την ιστορία του τότε έβαλε εκ των υστέρων το κοριτσάκι να κάνει αφήγηση. Το ίδιο είναι πιθανό να ισχύει και για αυτή εδώ, εννοώ πως αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς βγήκε μια και εδώ η αρχική αφήγηση που είχε γυριστεί βγήκε εντελώς.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε φυσικά ποτέ τι ακριβώς συμβαίνει αλλά όλα τα στοιχεία αν γνωρίσουμε λίγο τον Μαλικ, για εμένα τείνουν στην αντίθετη κατεύθυνση από το δικό σου συμπέρασμα. Δηλάδη εδώ έχουμε να κάνουμε με τον χαρακτήρα του (μάλον δύσκολο), την προηγούμενη ιστορία του, και καθώς επίσης πως πολλά είναι στα πόδια του όταν αρχίζει να κάνει κάτι για αυτό και δεν έγραψα τυχαία παραπάνω τον χαρακτηρισμό "ακριβοθώρητος".

Για την εντύπωση που μου έκανε προσωπικά η ταινία μια και την έχω πολύ φρέσκια δεν νομίζω πως είναι λιγότερο αντιπολεμικό ότι είδα στο τελικό cut, από τις κομμένες σκηνές που μόλις είδα. Επίσης σε κάθε τι που βλέπουμε ως τελικό αποτέλεσμα υπάρχουν "άπειρες" κομμένες σκηνές πάντα. Να φανταστώ εδώ πως θα είχε υλικό πολλών εκατοντάδων ωρών έτσι και αλλιώς.

Για την ασυναρτησία που είπες δλδ, δεν νομίζω πως κάποιος θα πήγαινε να δει την συγκεκριμένη γνωρίζοντας έστω πολύ αχνά ποιός την έκανε, και να περίμενε να δει τον Ριαν.

Παρόλα τα παραπάνω που ίσως κάποιος τα εκλάβει ως θετικά προκατελημένο απέναντι του, να αναφέρω για την ιστορία πως η επόμενη ταινία του που είδα (μετά τις 3 πρώτες), και δεν έχω δει άλλες, είναι το Tree Of Life. Δεν ξέρω τι ήθελε να πει ο ποιητής αν και υποψιάζομαι, (και εκεί φυσικά έχουμε "πειραματικό" κινηματογράφο επίσης) αλλά η δική μου γνώμη είναι πως έκανε μια αβυσσαλέα μπαρούφα!

Ναι καλά οι εικόνες και η "ανορθόδοξη" οπτική και αφήγηση, αλλά αυτό που μου εμείνε ήταν πως πίσω από το όλον το μόνο που υπήρχε ήταν ένας εντελώς επιφανειακός, αμερικάνικος με την κακή ένοια προβληματισμός επιπέδου γυμνασίου...

Ποιός είμαι εγώ τώρα να λέω τέτοια μεγάλα λόγια θα μου πει κάποιος αλλά εμένα έτσι μου φάνηκε. Ίσως και να μην κατάλαβα τίποτα από την άλλη.

Σημασία έχει πάντως να υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετική ματιά στα πράγματα και επίσης με διαφορετικές ικανότητες για να μας προσφέρουν κάτι από μία άλλη οπτική. Έτσι προχωράει κάθε τι νομίζω.

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Daysofheaven_1

_________________

Play it once, Sam. For old times' sake.
Χρήστος
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 236
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Σεπ 19, 2013 5:12 pm

Χρήστος έγραψε:

Ναι καλά οι εικόνες και η "ανορθόδοξη" οπτική και αφήγηση, αλλά αυτό που μου εμείνε ήταν πως πίσω από το όλον το μόνο που υπήρχε ήταν ένας εντελώς επιφανειακός, αμερικάνικος με την κακή ένοια προβληματισμός επιπέδου γυμνασίου...

και αυτο ηταν εμφανες,,, 

αν τελικά ηταν υπαιτιότητα του σκηνοθετη
αρχιζω να προκαταβαλομαι αρνητικα οταν βλεπω πολλους διασημους μαζεμενους σε μια ταινια....σημενει οτι πρόκειται για μπαρούφα..

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty I Was A Communist for the FBI. -(WTF???)

Δημοσίευση από Χρήστος Παρ Σεπ 20, 2013 2:23 am

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Communist+for+the+fbi+lobby

Πρόσφατα ανακάλυψα την ταινία και μόνο για τον… τίτλο της κάθισα και την είδα.
 
Τίτλος για γέλια, γέλια δυνατά, για να μην τον γυρίσω στο κλάμα.
 
Ο μακαρθισμός στα πάνω του το 1951, καθώς επίσης και οι μαύρες λίστες στο Χόλυγουντ που χαντάκωσαν ηθοποιούς, σκηνοθέτες, σεναριογράφους και πάει λέγοντας. Εν μέσω λοιπόν τέτοιας υστερίας έναντι του Κόκκινου Κινδύνου με παιχνίδια κατασκόπων και απ’ όλα τα καλά έπρεπε να βγει και μια ταινία.
 
Με τα πατατάκια αν χείρας, δεν μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα μια και είδα ότι ακριβώς περίμενα. Η ταινία είναι καλογυρισμένη και βασίζεται σε ιστορίες που είχαν δημοσιευθεί νωρίτερα σε εφημερίδα από τον πραγματικό Matt Cvetic, βαλτό του FBI όπου για 9 χρόνια εμφανιζόταν ως μέλος του Κ.Κ για να αποσπά πληροφορίες. Αργότερα νομίζω έγινε και ραδιοφωνικό σόου.
 
Αι κομουνισταί εμφανίζονται φυσικά ως τέρατα, αδίστακτοι, δολοφόνοι, ρατσιστές και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Πολύ αναμενόμενο και θα τσατιζόμουν αν ήταν αλλιώς τα πράγματα δεδομένων των συνθηκών. Ίσως όμως και από υπερβάλλον ζήλο να το παράκαναν τελικά, αφού καθώς διαβάζω, στη New York Times η κριτική είχε ένα σκεπτικισμό.

Ο καημένος ο Cvetic από την άλλη, τραβούσε μεγάλο ζόρι μια και τον έφτυνε ακόμη και η οικογένειά του που τον νόμιζε για τρομερό μίασμα τόσα χρόνια. Πολύ ευχαριστήθηκα την ηλίθια φιγούρα του έφηβου γιού του. Τι φάτσα ήταν αυτή όταν έμαθε πως ο μπαμπάς του είναι κομουνιστής!  Τι απογοήτευση! Ακριβώς όλη η πονεμένη Αμερική ήταν εκεί και εγώ ήθελα να τον χαστουκίσω!

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 CUCH7g3sR1WEiIH4XCGCS91o1Uc
 
Στο happy ending τελικά ο μπαμπάς καταθέτει στο δικαστήριο και αποκαλύπτει την πραγματική του ταυτότητα, και ο αδελφός και ο γιός του τον αγκαλιάζουν και αγαλλιάζουν. Ακόμη μια σκηνή που ήθελα να αρχίσω τις φάπες! Όπως αντιλαμβάνεστε πέρασα υπέροχα.
 
Για να συμπληρώσω της εγκυκλοπαιδικές μου γνώσεις άρχισα και το ελαφρό ψάξιμο μετά…
 
Ποιος ήτο ο σκηνοθέτης?
Gordon Douglas: 50 χρόνια ταινίες όλων των ειδών. Είναι μάλιστα λέει και ο μοναδικός που σκηνοθέτησε και τον Έλβις αλλά και τον Σινάτρα!
Βοηθός σκηνοθέτη σε ταινίες του Χοντρού-Λιγνού (κάτω δεξιά στα νιάτα του)
Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 June-lang-oliver-hardy-gordon-douglas-zenobia

Ποιος ήτο ο πρωταγωνιστής?
Frank Lovejoy:  Ηθοποιός ραδιοφώνου, κινηματογράφου και τηλεόρασης. Έπαιζε συνήθως δεύτερους ρόλους και έχει εμφανισθεί δίπλα στην Joan Crawford (Goodbye, My Fancy-1951), και τον έχει σκηνοθετήσει και η Ida Lupino (The Hitch-Hiker -1953).


 Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Idalupino1   Action!
*πρωτοπόρος στις γυναίκες του Χόλυγουντ ως κινηματογραφίστριες  δηλαδή, εκτός από ηθοποιός που είχε παίξει και με τον Μπόγκαρτ και άλλους. Καθώς φαίνεται η κυρία τα είχε και μεγάλα και δεν μασούσε και θα πρέπει να ασχοληθούμε αργότερα αποκλειστικά μαζί της. 
 
Είναι νουάρ? Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 2471202094 
Εδώ να παραθέσω αυτούσιο από κάποιο blog:
Despite the far more important political and historical underpinnings, I Was A Communist for the F.B.I. is stylistically a film noir. Matt Cvetic, played by Frank Lovejoy, has much in common with the typical noir anti-hero. He leads a double life that is entirely defined by his alienation from the rest of society. He’s a natural loner, possessing some force of will enabling him to endure extreme hardship and isolation from everyone else — even contempt from those he loves.
 
Επεράσαμε όμορφα…

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 2747267343

_________________

Play it once, Sam. For old times' sake.
Χρήστος
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 236
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από Φανης Παρ Σεπ 20, 2013 6:47 pm

Αυτο στην υπογραφη σου Χρηστο που επαιζε?
Κατι μου θυμιζει....

_________________
Καλοκαιρι ειναι αν ετσι Νιωθεις!!!!!
Φανης
Φανης

Αριθμός μηνυμάτων : 280
Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013
Τόπος : Θεσσαλονικη

http://www.usbekits.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από Χρήστος Παρ Σεπ 20, 2013 6:53 pm

Casablanca.
Και κανονικά δεν υπάρχει το "play it AGAIN Sam" είναι παράφραση. (Μετά το έκανε ταινία ο Αλεν)
 


(και το τωρινό άβαταρ είναι από το τέλος της ταινίας)

_________________

Play it once, Sam. For old times' sake.
Χρήστος
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 236
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Σεπ 20, 2013 7:07 pm

ωραίες εποχες... η ποιο διασημη ταινια για την καζαμπλανκα δεν 
εχει ουτε μια σκηνη γυρισμενη
στην ομώνυμη πολη.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Σεπ 25, 2013 11:46 am

.                                    MATRIX
ευρηματικο σεναριο με τεραστια επιτυχεια στην πρωτη ταινια..
αν δεν 
γυρίζονταν 2 και 3 τοτε θα μιλουσαμε για επος ισάξιο του blade runner...





BLADE RUNNER


_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Σεπ 25, 2013 12:38 pm

και μιας και αναφερθηκα στο blade runner μην ξεχασω να 
αναφερθω και σε εναν ηθοποιο που εκτιμω ιδιετερα και παρακολουθω οποιαδηποτε ταινια συμετεχει.

ειναι ο RUTGER HAUER 



και η αγαπημενη ταινια μου ειναι το 
ladyhawke


_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Σεπ 27, 2013 10:54 am

οταν τα οσκαρ πανε εκει που πρεπει.....

οι καλυτερες ταινιες με το καλυτερο σεναριο που εχω δει..





_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Μας ψεκάζουν τελικά...

Δημοσίευση από Χρήστος Κυρ Σεπ 29, 2013 10:34 pm

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Hartswardvdcover

Μου ήρθε φλας τώρα.
Είναι το πιθανότερο να έχετε δει το Hart's War. Παίζει ο Bruce Willis και είναι λοχαγός ή κάτι τέτοιο και τον έχουν κλείσει σε στρατόπεδο κατά τον δεύτερο παγκόσμιο κτλ. Από την ιστορία δεν θυμάμαι τίποτα άλλο σχεδόν, έχει μερικά χρόνια που το είδα.

Ένα πράγμα όμως δεν θα ξεχάσω. Πριν διαβάσει κανείς παρακάτω υπάρχει περίπτωση να την ανακαλέσει και να θυνμηθεί ίσως κάτι που μπορεί να του έκανε εντύπωση?
.
.
.
.
.
.
.
Εμένα λοιπόν θυμάμαι καθώς έβλεπα την ταινία κάτι ακαθόριστα άρχισε να μην μου κάθεται καλά στην αρχή δεν κατάλαβα τι, γρήγορα όμως άρχισα να μουτζώνω την οθόνη για να μην μουτζώνω εμένα...

Ρε παιδιά, έχετε κρυώσει ποτέ? έχετε βρεθεί σε κρύο, σε χιόνια, και να μην μπορείτε να ζεσταθείται? Φαντάζομαι σε όλους θα έχει συμβεί (μην κοιτάς εμένα που είμαι και κρυουλιάρης). Όταν λοιπόν βρεθείς σε μια τέτοια κατάσταση, ενστικτωδώς αρχίζεις μερικές κινήσεις. Φτιάχνεις τα ρούχα σου, κλέίνεις τρύπες, τραβάς τους γιακάδες, τα κασκόλ. Αυτά είναι μηχανικές κινήσεις. Αν πάλι σοβαρέψει το πράγμα αρχίζεις να το σκέφτεσε κιόλας, το πως να προφηλαχθείς παραπάνω. Μου έχει τύχει μια φορά, το πρωί αν δεν έκανα τίποτα ίσως και να με βρίσκαν παγωμένο, και προσπάθησα να εκμεταλευτώ κάθε τι που είχα, για να χάνω την λιγότερη θερμότητα. (εντάξει δεν ήταν άκρως τραγική η περίπτωση αλλά υπό προυποθέσεις θα μπορούσε να είναι)

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 774

Έτσι λοιπόν όσοι έχουν κρυώσει θα έχουν αντιληφθεί το πόσο σημαντικό είναι να προφυλάξεις τον λαιμό σου, περνά πολύ αίμα και σαν επακόλουθο μπορείς από εκεί να χάνεις πολύ ενέργεια.

Αν ότι έγραψα μέχρι εδώ σαν φένεται λογικό, τότε ας μου απαντήσει κάποιος γιατί ο λοχαγός μας, αλλά και όλοι οι άλλοι όσο θυμάμαι φορούσαν τα κασκόλ σαν μοντελάκια??? Γιατί οι γιακάδες ήταν επιτηδευμένα σηκωμένοι αλλά κανείς δεν φρόντιζε να τυλιχθεί όπως μπορούσε?
Το θέμα μου όμως δεν είναι ακριβώς αυτό, αυτοί με λόγο ή χωρίς έκαναν μια ταινία για να πουλήσουν, από εμάς που την καταναλώσαμε πόσοι αλήθεια παρατήρησαν αυτή την παπάρα? Βάζω στοίχημα πολύ λίγοι. Αν είναι έτσι φαντάσου τι άλλο μπορούμε να καταναλώνουμε με το μυαλό σε νάρκη και πόσο εύκολα μπορούμε να συρώμαστε και να χορεύουμε στον σκοπό τον άλλων, και ΓΙΑ τον σκοπό των άλλων.
Ειδήσεις, "γεγονότα", "αλήθειες", "ιδεολογίες", "θεωρίες" και αν συνεχίσω θέλω πολλές σελίδες.

Μας ψεκάζουν, θα αρχίσω να το πιστεύω.

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 09


Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Hartswar
-Σύντροφε κρυώνω!!!
-Σοβαρά? Άνοιξε τον γιακά να ζεσταθείς! Δες εμένα, έτσι γλύτωσα και την πνευμονία.

ΡΕ ΑΝΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΝΟ

_________________

Play it once, Sam. For old times' sake.
Χρήστος
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 236
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από TZAK KLIK Πεμ Οκτ 03, 2013 2:50 pm

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 H5xc

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 4vxb



Οπωσδήποτε μην χάσετε τα εξής
 „ Μαργαριτάρια „ !!!!

 το ARTE έδειχνε αποσπάσματα πριν λίγο καιρό και είπα :

„ ’Αει μυαλά !!!“Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 2081923224 
TZAK KLIK
TZAK KLIK

Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κινηματογραφικά - Σελίδα 3 Empty Απ: Κινηματογραφικά

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Οκτ 10, 2013 7:57 pm

τον ντρεντ δεν μπορώ να τον χαρακτηρίσω ουτε ήρωα ουτε αντιήρωα..
ειναι αυτος που ειναι..... ειναι γεννημα-θρεμα της 
εποχης του ψυχρου πολεμου καθως και αλλοι undergraund ηρωες κομικ εκεινης της εποχης..
οι αναγνωστες και φαν του ειδους ειναι και αυτοι θυματα τροπο-τινα αυτης της ψυχροπολεμικης εποχης...
δεν θα κρυψω οτι ειμαι και εγω φαν του ειδους αλλα κατανοω τους νεότερους που δεν ζησαν την τρομοκρατια εκεινης της εποχης [1980-1988] 
ακομα θυμαμαι τις εκπομπες στην κρατικη τηλεοραση με οδηγειες συμπεριφωρας σε περιπτοση πυρηνικης εκρηξης...εκπομπες που ηδη στις ΗΠΑ παίζονταν απο δεκαετιες...

το ζοφερό περιβαλον που κινείται ο δικαστης ντρεντ ηταν οτι πιο κοντινο στο μελλον που περιμενε η ανθρωποτητα..εξου και τα εκατομμυρια αναγνωστες ανα τον κοσμο.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης