Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

εργαλεία μπαταρίας LI

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI Empty εργαλεία μπαταρίας LI

Δημοσίευση από panagiotiskatr Παρ Οκτ 28, 2016 6:13 pm

καλησπέρα σε όλους 

έχω μια σπαθοσεγα με μπαταρία της bosch
GSA 10,8 V-LI Professional (βλέπε δεδομένα: https://shop.bosch-professional.com/gb/en/product/cordless-sabre-saw-gsa-108-v-li--33307)


η απορία μου είναι η εξής


μπορώ να συνδέσω τη σπαθοσεγα καλωδιακά με απλή μπαταρία αυτοκινήτου 12v


υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει ? με ποιο τρόπο γίνετε?




ευχαριστώ

panagiotiskatr

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI Empty Απ: εργαλεία μπαταρίας LI

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Οκτ 29, 2016 9:10 am

καλημερα και καλως ηρθες στο φορουμ  μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI 3934792085


η συνδεση εργαλειων μπαταριας σε μπαταρια αυτοκινητου ειναι κοινη πρακτικη και την κανουν [σχεδον] ολοι,,


ενας απλος τροπος ειναι οπως θα δεις στις φωτο =

μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI Wp_20101

εχω αυτο το κατσαβιδι που ειχε δυο μπαταριες.. καποια στιγμη χαλασαν και οι δυο.. μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI 1138416066δεν κρατουσαν την φορτιση τους ουτε 2 ωρες..

εψαξα για μπαταριες αλλα ηταν πολυ ακριβες.. ακριβοτερες και απο το εργαλειο...

ετσι ανοιξα τις δυο μπαταριες-εβγαλα ολα τα στοιχεια απο μεσα και ξεχωρισα τα καλα απο τα χαλασμενα.... τα καλα στοιχεια ηταν αρκετα για την επισκευη της μιας μπαταριας.. την αλλη 
μπαταρια [αριστερα στην φωτο] της εβαλα δυο κροκοδειλακια και αν μεινω απο την πρωτη συνδεω την δευτερη στην μπαταρια αυτοκινητου.


επισεις μεσα στην αδεια μπαταρια εβαλα μια διοδο για προστασια απο αναποδη συνδεση =

μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI Wp_20102


η μετατροπη αυτη εχει ενα μειονεκτημα= οπως βλεπεις στην φωτο 
η αρχικη μπαταρια ειχε 18 βολτ.. αυτο σημενει οτι το μοτερ του επαναφορτιζομενου εργαλειου αποδηδει τις μεγιστες στροφες στα 18 βολτ.

η συνδεση σε 12 βολτ απλα δεν αποδηδει τις μεγιστες στροφες αλλα αποδηδει στροφες για 12 βολτ,,


το ιδιο θα συμβεί και στην σπαθοσεγα σου.. αν η σπαθοσεγα σου ειχε μπαταρια 24 βολτ τοτε 
στα 12 θα αποδηδει τις μισες στροφες....


ομως υπαρχει λυση= μπαταρια 24 βολτ φωτο


στην παρακατω φωτο σου δειχνω τον υπολογιστη μου που ειχε ups με 24 βολτ μπαταρια... οταν χαλασε η μπαταρια απλα του κοτσαρισα δυο μπαταριες αυτοκινητου 
σε συνδεση εν σειρα για να εχω 24 βολτ =

μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI Wp_20103


βασικα εχω 4 υπολογιστες και σε ολους εχω ups απο την ανακυκλωση με μπαταριες αυτοκινητου απο την ανακυκλωση,,, μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI 2734654361

και μια ακομη φωτο αλλου υπολογιστη μου =

μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI Wp_20104





αν δεν σε ενοχλεί το βαρος οτι γουσταρεις μπορεις να κανεις με μπαταριες αυτοκινητου. μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI 580558925

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI Empty Απ: εργαλεία μπαταρίας LI

Δημοσίευση από panagiotiskatr Σαβ Οκτ 29, 2016 9:59 am

καλημερα -nikos-
αυτο δεν ειναι απαντηση ειναι κεφαλαιο για αναρτηση!!!!!!! δεν εχω ξαναδει τετοια αναλυση -απαντηση πραγματικα σε ευχαριστω με τιμα ο χρονος που ασχοληθηκες μαζι μου.

στη δικια μου περιπτωση ειναι ενα εργαλειο με μπαταρια λιθιου. Δεν εχω καταλαβει αν τα μοτερ που οδηγουνται απο μπαταρια λιθιου  ειναι τα ιδια με αυτα που οδηγουνται απο μπαταρια μολυβδου (κοινη αυτοκινητου).Μπορεις να με διαφωτησεις?

επισεις αυτο που ειναι 10 βολτ σε περιπτωση που οδηγειται απο μπαταρια αυτοκινητου δεν θα καει με τα επιπλεον 2βολτ? τι κανουμε για να κατεβασουμε την ταση.

ευχαριστω

panagiotiskatr

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI Empty Απ: εργαλεία μπαταρίας LI

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Οκτ 29, 2016 10:47 am

καλημερα 

εχω την γνωμη οτι δεν εχει προβλημα με 2 βολτ διαφορα,, θα εχει λιγες περισσοτερες στροφες, ομως αν 
επιμενεις να εχεις την ιδια ταση με πριν τοτε εχεις δυο επιλογες...

 η μια ειναι 
το μήκος του καλωδιου...=

 οι αγωγοι εχουν μια ονομαστικη αντισταση η οποια αναλογα το μηκος 
του καλωδιου και το παχος του δημειουργει μια πτωση τασης ειδικα οταν εχουμε χαμηλες τασεις οπως τα 12 βολτ.  

μετα οπως ειδες πιο πανω εχω βαλει μια διοδο για προστασια απο αναποδη συνδεση..
αυτος ειναι ο δευτερος τροπος που ενδεικνύεται για πτώση τασης,,=

 η καθε δίοδος ''κοβει'' 0,4 βολτ ...ετσι 

αν μετα τα πχ 4 μετρα καλωδιο δεν εχεις 10 βολτ [εν λειτουργεια φορτιου] στα ακρα του αγωγου τοτε αυξανεις τον 
αριθμο των διοδων,,= η μια διοδος 0,4ν οι δυο 0,8ν οι τρεις 1,2ν πτωση τασης...+την ονομαστικη αντισταση των διοδων = 10 βολτ στα ακρα του αγωγου εν λειτουργεια φορτιου [σπαθοσεγας εν περιπτωση!!!] ενω στα κροκοδειλακια εχουμε 12ν.







εγω πάντως θα το συνδεα κατευθηαν. μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI 2471202094




υγ, το μοτερ δεν εχει διαφορετικη συμπεριφορα με τις μπαταριες λιθιου απο οτι με τις μολύβδου-οξέως.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2890
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μπαταρίας - εργαλεία μπαταρίας LI Empty Απ: εργαλεία μπαταρίας LI

Δημοσίευση από panagiotiskatr Σαβ Οκτ 29, 2016 1:21 pm

πρώτος........
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ

οι σκέψεις σου είναι πολύτιμες και κατατοπιστικές

panagiotiskatr

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης