Do It Yourself


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Do It Yourself
Do It Yourself
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

+20
maiklkf
spurosa
Πέτρος48
nickbillzoes
ΛΥΚΟΝΙ
kitrinhs
robo ibo
tsimpidas
klik-01
ΣΑΒΒΑΣ
thomas lpg
sv3.Δημητρης
TZAK KLIK
SV2
radioer. sv3. Δημητρης
NIKDOUL
markos
_ab
Φανης
-nikos-
24 απαντήσεις

Σελίδα 21 από 23 Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Babantza Δευ Δεκ 12, 2016 6:13 pm

Θα το επιχειρησω. Αφου σκεφτηκα γενικα να κανω το μυλο σαν ομορφια θα το δοκιμασω κ αυτο κ οτι γινει. Στην τελικη 20€ βγαινουν οι φερριτικοι μαγνητες σαν τ νικου. Δε πειραζει. Θα βγαλω την τρελα μ. Μη παει αδικα κ η μπαταρια που εχω.

Babantza

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Talon Τρι Δεκ 13, 2016 12:14 am

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ
ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΑ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ
JEEPAP ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ...
ΜΠΑΜΠΗ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ ΞΕΚΙΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 2482350323
ΑΣΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ lol!
ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ Η ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΗ!
Talon
Talon

Αριθμός μηνυμάτων : 177
Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Δεκ 13, 2016 9:05 am

Talon έγραψε:
ΑΣΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ lol!
ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
σωστοοοος..... Very Happy  που ξερεις,,, μπορει να το κανω για να πεισμώσετε περισσοτερο χαχα..

η αληθεια ειναι οτι οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος η υπομονη...μικραίνει. ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 3350164617

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2887
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από jeepap Σαβ Δεκ 17, 2016 1:27 pm

Talon έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ
ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΑ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ
JEEPAP ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ...
Talon ειμαι στη Γερμανια και θα γυρισω μετα τα Χριστουγεννα.
Καλες γιορτες σε ολους

jeepap

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Δεκ 17, 2016 7:28 pm

ενα μπραβο απο μενα Tallon για την κατασκευη της πρεσσας !!!  ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 2734654361

και καλες γιορτες στον Jeepap που βρίσκεται στην γερμανια, και στα υπολυπα μελη εννοητε... ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 4122787417

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2887
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Babantza Δευ Δεκ 19, 2016 4:05 pm

Λοιπον κυριοι. Ανοιξα τον ροτορα τον τορνιρα κ εβαλα μεσα τους μαγνητες του νικου. Τον εκλεισα κανινικα ολα οπως τα λετε. Τα πηνια εχουν 4 αποληξεις κ εχω βγαλει 4 καλωδιακια. Εχω κλεισει τον δυναμο. Πειτε μου μονο οτι δε χρειαζεται τιποτα καλωδια απο τον αξονα γιατι αν ναι θα τρελαθω.
Τωρα τι συνδεω για να παρω 'ρευμα'

Babantza

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Δευ Δεκ 19, 2016 5:32 pm

αν βγαζει 4 καλωδια λογικα ειναι ενας ουδετερος και οι τρεις φασεις,,

αν μετρησεις τον ουδετερο με καθε φαση πρεπει να βγαζει ιδια ταση .

αν εντοπισεις τις τρεις φασεις τις ανορθωνεις ετσι =

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Dfzjfc

τον ουδετερο τον αφηνεις ασυνδετο.


οι μαγνητες μπενουν κολημενοι [αληλοσυνδεωμενοι]

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2887
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Δευ Δεκ 19, 2016 5:49 pm

Μάλλον θα εννοείς τα 2 καλώδια του άξονα που προορίζονταν για την σύνδεση του "φυσικού" πηνίου / (που στα εργοστασιακά δυναμό δεν τοποθετούν μαγνήτες , αλλά πηνία προς αντικατάσταση του μαγνήτη και φτιάχνουν έτσι έναν "τεχνητό " μαγνήτη" που τροφοδοτείται με ρεύμα από την μπαταρία του αυτοκινήτου για να γίνει μαγνήτης. Αυτά τα καλώδια καταλήγουν στα δακτυλίδια του άξονα . Και επειδή βάζεις δικούς σου μαγνήτες , πλέον αυτά τα καλώδια δεν χρειάζονται τα αφήνεις εκτός . Τα μόνα καλώδια που σε ενδιαφέρουν είναι τα καλώδια των 3 φάσεων της περιέλιξης .

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Babantza Δευ Δεκ 19, 2016 6:14 pm

Το εβαλα στις 2000 στροφες κ ολα βραχυκυκλωνουν τι γινεται τωρα?

Babantza

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Πέτρος48 Τρι Δεκ 20, 2016 2:48 pm

Απόφυγε να το δοκιμάζεις στον τόρνο και για αρχή δοκίμαζε το με κάποιο τρυπάνι , απλά έναν ταχυσύνδεσμο βάλε με τον άξονα.
Τώρα αυτό που λέει ο Νίκος για το 4ο καλώδιο ότι θα είναι ουδέτερος δεν το ήξερα .
Αν ισχύει τότε λογικά για να βρεις τις 3 φάσεις και δεδομένου ότι αυτές θα είναι σε σύνδεση αστέρα . (το κέντρο του αστέρα θα είναι ο ουδέτερος )
Δεδομένου επίσης ότι κάθε τύλιγμα του αστέρα θα έχει ίδια ωμική αντίσταση με τις άλλες .
Τότε αν βρεις 2 τυχαίες φάσεις θα έχουν το άθροισμα των 2 φάσεων π.χ. αν η μία φάση έχει 2ohm τότε οι 2 φάσεις θα έχουν το άθροισμα δηλαδή 4 ohm .
όπου μετράς 4ohm και τα 2 σύρματα ανήκουν και είναι μέρος από τις 3 φάσεις .
Αν μετρήσεις 2ohm τότε εννοείται ένα από τα 2 σύρματα που μετράς είναι ο ουδέτερος , με λίγο ψάξιμο θα βρεις ποιος είναι ο ουδέτερος που σου δίνει με όλα τα υπόλοιπα σύρματα μόνο 2ohm . Ενώ θα κρατήσεις από τα 4 σύρματα μόνο τα 3 που μεταξύ τους (και ανά 2) δίνουν άθροισμα 4ohm.
Ελπίζω να είμαι σωστός .

[img]ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Ws43s6[/img]

Πέτρος48

Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Babantza Τρι Δεκ 20, 2016 4:40 pm

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 2ldi0l4
Οπως βλεπεται απο ολη την περιεληξη βγαινουν 4 συρματα.
Τωρα εγω με ποια λειτουργια του πολυμετρου μπορω να βρω το ουδετερο. 
Επισης ποσες γεφυρες ανορθωσης πρεπει να βαλω? 4 συρματα εχω.
Κανενα ελληνικο site για πηνιοσυρμα εχετε?
Αυτο δε ξερω πως θα το καταφερω να το κανω. Την περιεληξη.
Ο ροτορας ηταν ευκολο με σωστα μηχανηματα.
ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 29zd98x

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 282huu9

Babantza

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Τρι Δεκ 20, 2016 4:56 pm

δοκιμασε αυτο που λεει ο Πετρος και 
επισεις 
ψαξε για βραχικυκλωμα μεταξυ πηνιων-σωμα

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2887
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Babantza Τετ Δεκ 21, 2016 2:26 am

Οκ ευχαριστω. Αν τα καταφερω κ βγαλω ακρη θα κανω κ περιελιξη.
Βρηκα αυτο το συρμα 
http://www.tme.eu/gr/details/1040-0500-47/surmata-perielixi_/synflex/1040-0500-47/
Ειναι οκ? 
Περιμενα πιο φθηνο να ειναι. Αν το εψαχνα πιο μπροστα θα επαιρνα νεοδυμιου να μη μπλεκω κ με περιελιξη.
Αν εχετε καποιο site να προτεινεται για συρμα.

Babantza

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Τετ Δεκ 21, 2016 8:45 am

αν δεν ειναι βραχυκυκλωμενη η περιελιξη παρε κατευθηαν νεοδημειου μαγνητη,,

για συρμα θελει λιγο ψαξιμο,,, εγω οταν το πηρα-πηρα καρουλα 10κιλων με 12,5ευρο,, ομως αρκετοι φιλοι 
εχουν βρει με 12,5ευρο χυμα....πρεπει ομως να πας κατευθηαν στο καταστημα με δικη σου καρουλα και να σου τιλιξουν οσο θες [1,5-2κιλα]

απο διευθηνσεις ομως δεν ξερω.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2887
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Talon Πεμ Δεκ 22, 2016 8:10 pm

Babantza έγραψε:Ναι. Κ τους φεριτικους τι θα τους κανω?? Μαγνητακι στο ψυγειο  ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 777110832
ΠΕΣ ΜΟΥ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΕΡΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΥΝΑΜΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΩ

Babantza έγραψε:Αν εχετε καποιο site να προτεινεται για συρμα.
ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ 225 ΤΗΛ 2310556980 ΤΙΜΗ ΣΥΡΜΑΤΟΣ 15/ΚΙΛΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ
Talon
Talon

Αριθμός μηνυμάτων : 177
Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από Babantza Παρ Δεκ 23, 2016 8:40 pm

Ενταξει. Βρηκα στην πολη ενα μαστορα που κανει περιελιξεις. Δε πουλαει αλλα ειπε αφου ειναι για πατεντα θα μου δωσει. 1½ κιλο 20€. Καλα ειναι απο το να τρεχω. Οποτε θα χρειαστω βοηθεια κ για την περιελιξη.. Stand by.

Τωρα με τα ηδη υπαρχων πηνια δεν εβγαλα ακρη. Θα σας ετοιμασω ενα σχεδιο για να καταλαβω καλα τις συνδεσεις. Επισης θελω σταθερες στροφες γτ με το δραπανο δε γινεται και ο τορνος ειναι στο χωριο οποτε αργα αργα.

Babantza

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 08/12/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από GP550Z Πεμ Ιαν 12, 2017 7:03 pm

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω αν καί είμαι μέλος αρκετό καιρό. Έχω διαβάσει όλες τις δημοσιεύσεις με προσοχή από την στιγμή που αποφάσισα να φτιάξω και εγώ μία ανεμογεννήτρια.Για να μην σας ζαλίζω με πολλά λόγια αφού κατέστρεψα 9 δυναμό τελικά κατάφερα και ξεπρεσαρισα έναν ρότορα και ακολουθοντας τις οδηγίες κυρίως του Νίκου ολοκλήρωσα τήν κατασκευή.Τα πηνία έγιναν με σύρμα 0,45 και 45 στροφές ανά πηνίο οι δε μαγνήτες έχουν εξωτερική διάμετρο 7 εκ. με εσωτερική διάμετρο 3 εκ.
Όταν έκανα την πρώτη μέτρηση με περιστροφή με το χέρι ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος καθώς είχα τάση γύρω στα 4 volt ανά φάση, σύντομα όμως διαπίστωσα πως δεν παρήγαγε αρκετό ρεύμα ούτε για ένα 12V λαμπάκι. Εκτιμώ ότι οι μαγνήτες δεν είναι αρκετά ισχυροί δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω. Κάθε βοήθεια/σχόλιο ευπρόσδεκτο. Ευχαριστώ.

GP550Z

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2016
Τόπος : Ελλαδα-Γιαννης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Πεμ Ιαν 12, 2017 8:33 pm

καλώς ηρθες στο φόρουμ  ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 3689752291

με συρμα 0,50 και 70 σπειρες εχω αυτο το αποτελεσμα =



το λεπτο συρμα εχει περιορισμους στα Αμπερ και 
το 0,45 βγαζει με το ζωρι 1 αμπερ,,, σε 3 φασεις εχεις 3 αμπερ

αν παραλληλησεις τις εξοδους, αν τις βαλεις εν σειρα [για περισσοτερα βολτ] πευτεις στο 1 Αμπερ.


οπως 
θα δεις στο βιντεο =https://www.youtube.com/watch?v=P7dVk_ubPA8
αναβω 120 watt λαμπες οταν τις τροφοδοτω με 48ν βολτ 
ενω οταν τις τροφοδοτω με 24ν δεν αναβουν,, ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 2695339710


αρα η γεννητρια μου ειναι 120 watt ή δεν ειναι ??

οταν σχεδιαζουμε μια γεννητρια υπολογιζουμε στην αρχη στα ποσα βολτ θα την χειριστουμε,,[αριθμος σπειρας] ετσι 
μετα παμε στο δευτερο ζητουμενο που ειναι τα αμπερ [παχος συρματος]


αν θελουμε πολλα αμπερ με λιγες στροφες τοτε θελουμε χοντρο συρμα και ισχυρό μαγνητη,, 

αν εχουμε αδυναμο μαγνητη τοτε αντισταθμιζουμε την μικρη μαγνητικη δυναμη με πολλες σπειρες,, 

και για να παρουμε ολα τα watt που μπορει να δωσει εφαρμοζουμε την αποδοση της σε φορτια που το Αμπεραζ της μπορει να στηρίξει.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2887
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από GP550Z Παρ Ιαν 13, 2017 12:28 am

Τα σχόλια αυτά τα έχω διαβάσει σαν απάντηση σε φίλους στο παρελθόν. Ο λόγος που επέλεξα ελαφρώς λεπτότερο σύρμα ήταν γιά να μπορέσω να έχω περισσότερες σπείρες ανά πηνίο και κατ επέκταση ικανοποιητική τάση (τα αυλάκια του στατορα ήταν ρηχά).
Η συνδεσμολογία που έχω είναι αστέρα και για ανόρθωση χρησιμοποίησα τις διόδους του δυναμό.
Το αποτέλεσμα είναι 13.5ν με δράπανο ( όχι πάρα πολλές στροφές) αλλά χωρίς ισχύ !!!!

GP550Z

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2016
Τόπος : Ελλαδα-Γιαννης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιαν 13, 2017 8:47 am

GP550Z έγραψε:
Το αποτέλεσμα είναι 13.5ν με δράπανο ( όχι πάρα πολλές στροφές) αλλά χωρίς ισχύ !!!!

40 σπειρες ανα πηνιο ειναι λιγες,, αν δεν χωρουσαν παραπανω 
τοτε 
για να αυξησεις τα βολτ σε χαμηλες στροφες θα πρεπει να προσανατολιστεις σε ισχυρότερο μαγνητη.

εγω με δυο φεριτικους και 70 σπειρες ανα πηνιο πιανω 125ν με το δραπανο και ανετα 12ν με το χερι

η μετατροπη του μαγνητισμου σε ηλεκτρισμο ειναι αποτελεσμα του οσες πιο πολλες μαγνιτικες γραμμες κοβει το πηνιο τοσα περισσοτερα βολτ εχουμε,,

ετσι οσες περισσότερες σπειρες τοσες περισσοτερες μαγνητικες γραμμες,, αν εχουμε λιγες σπειρες τοτε αυξανουμε τις μαγνητικες γραμμες[ισχυρότερος μαγνητης]

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2887
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από GP550Z Παρ Ιαν 13, 2017 10:43 am

Απο τα σχολια σου επιβεβαιονονται οι φοβοι μου οτι οι μαγνητες δεν ειναι πολυ ισχυροι
δεν εχουν τις διαστασεις που εσυ χρησιμοποιησες και δευτερον προερχονται απο παλια ηχεια.
Ακολουθουν δυο φωτος
ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 2eaqjjs
ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Dvmuc7

GP550Z

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2016
Τόπος : Ελλαδα-Γιαννης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιαν 13, 2017 11:45 am

πάντως στην περιελιξη εκανες πολυ επαγγελματικη δουλεια !!!! ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 3864437157


οι μαγνητες που χρεισιμοποιησα εγω ειχαν 2 ευρο ο ενας...

ενας νεοδημειου σαν αυτον που χρεισιμοποιησε ο Ταλον κανει γυρο στα 60 ευρο,,, 

λογο του οτι εχεις μονο 40 σπειρες ανα πηνιο θα ελεγα να κινηθεις προς τον νεοδημειου,, ή παρε δυο σαν τους δικους μου + τον νεοδημειου για να φτιαξεις και δευτερο δυναμο.

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2887
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από GP550Z Παρ Ιαν 13, 2017 7:34 pm

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Θα προσπαθήσω μάλλον να βρω μεγαλύτερους μαγνήτες φερρίτη γιατί οι νεοδυμίου είναι πολύ ακριβοί και ο στόχος μου είναι να ανάβουν δύο λάμπες των 20w. Γέλασα πολύ με το αστείο που έκανες να φτιάξω και δεύτερη γεννήτρια γιατί θα πρέπει στατιστικά να βρω άλλα 10 δυναμό !!!!

GP550Z

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2016
Τόπος : Ελλαδα-Γιαννης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Παρ Ιαν 13, 2017 8:28 pm

εεε οχι,, στατιστικα απο εδω και εμπρός θα εχεις μονο 
πετυχημένες κατασκευες διοτι 
οτι δεν ηξερες πριν χαλασεις μερικους δυναμο τωρα το ξερεις.


καλη συνεχεια, 
θα περιμενουμε το αποτελεσμα.  ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 61416244

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2887
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια  - Σελίδα 21 Empty Απ: ΔΥΝΑΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ για ανεμογεννήτρια

Δημοσίευση από -nikos- Σαβ Ιαν 14, 2017 1:41 pm

GP550Z έγραψε:
Δυναμό μεγαλύτερης απόδοσης πχ 100w θα έχουν βαθύτερα αυλάκια ??? 

εγω σε εναν δυναμο που ευτιαξα 
φάρδυνα με ενα τρυπάνι την πισω πλευρα του αυλακιου,,

_________________
«αν κλείσεις την πόρτα σου σε κάθε πλάνη, στο τέλος θα μείνει απ' έξω και η αλήθεια»
-nikos-
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2887
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

https://doityourself123.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 21 από 23 Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης