Do It Yourself

Φιλοσοφία και δεοντολογία

Σελίδα 3 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Φιλοσοφία και δεοντολογία

Δημοσίευση από Χρήστος Την / Το Δευ Ιουλ 29, 2013 6:03 pm

Χμμμμμ, ακριβώς την ίδια εποχή άρχισα να σπουδάζω και δεν ξέρω πως είναι τα ήθη τώρα αλλά σίγουρα ξέρω πως ήταν τότε. Να συμφωνήσω με τον Φάνη αρχικά για το συγκεκριμένο περιστατικό. Μάλον τσάμπα το χάσατε το κοκό (αυτό το ότι σας άφησαν να πάτε τόσες φορές εκεί) αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα. (Έγω να δεις τι έχω χάσει από βλακίες... χαχαχα)

Αλλά και από την άλλη ναι. Να περιμένουν να τις ταίσεις και να τις ποτίσεις ήταν τουλάχιστον τότε αρκετά κοινή πρακτική και νομίζω πως το εφάρμοζαν γιατί έτσι μάθαιναν από μικρές (κοινωνικόπολιτισμικό το θέμα μάλον). Αλλά και από αυτά που βλέπω γύρω μου δεν βλέπω να άλλαξαν και πολλά σήμερα.

Τέλος όμως μπορείς και να διαλέξεις με όλα τα συν και πλην των δύο αντίθετων επιλογών.

Όταν σπούδαζα είχα ένα βολιότη γνωστό που δεν χώνευα και πολύ να πω την αλήθεια αλλά αυτός ταιρίαζει στην ιστορία κατά μία ένοια. Είχε φράγκα πάντα και έτσι είχε ξυλωθεί να πληρώνει τέτοιες. Ακόμη και όταν είχε σχέση για καιρό με μία, δεν φτάνει που την τάιζε, αλλά τάιζε και την συγκάτοικό της μαζί, μια και όλο έβγαινε μαζί τους και η δικιά του, του υπενθύμιζε συνεχώς πως το κορίτσι είναι φτωχό και μπλα μπλα μπλα.....   Βρε ούστ χολέρα

Χαχαχαχαχαχχαχαχα
Χρήστος

Αριθμός μηνυμάτων : 259
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Δευ Ιουλ 29, 2013 8:03 pm

Χρήστος έγραψε: Μάλον τσάμπα το χάσατε το κοκό (αυτό το ότι σας άφησαν να πάτε τόσες φορές εκεί) αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα. α

Nαι... αυτο που δεν καταλάβατε απο την ιστορία ειναι το συναίσθημα που νιώσαμε
και δεν ξαναπηγαμε...
Νιώσαμε ''ανεπαρκείς''
φυγαμε πριν την χυλοπιτα  φαντασου να επιμεναμε σαν μαλακες και
καλα να ''προχωρισουμε'' χωρις ουτε μια βολτα
χωρις ουτε ενα κερασμα,, θα τρωγαμε χυλο.. και θα ηταν ολος δικος μας 
-nikos-
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2618
Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013

http://doityourself123.forumgreek.com

Δημοσίευση από Φανης Την / Το Δευ Ιουλ 29, 2013 9:15 pm

E και τι εγινε στην τελικη?
Αυτο με το αισθημα του φοβου θα πρεπει να αναλυθει....
γενικως παιζει απο λιγο εως πολυ ...
Ο φοβος τησ αποτυχιας ενοω
Φανης

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2013
Τόπος : Θεσσαλονικη

http://www.usbekits.com

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Τρι Ιουλ 30, 2013 8:48 am

αν μπορουμε να αναλυσουμε κατι...αυτο ειναι ο τροπος επικοινωνιας
που εχουν οι γυναικες που ειναι πιο εξελιγμενα οντα
απο τους ανδρες που οπως φενεται συνηθιζουν
να αγνωουν.

Για να μην παρεξηγιθω οταν λεω οτι οι γυναικες ειναι πιο εξελιγμενα οντα δεν ενοω και οτι ειναι και πιο εξυπνες... αντιθετα
η εξελιξη τους πολλες φωρες  ειναι και η αιτια που κανουν τις λαθος επιλογες που τους καταστρεφουν την ζωη.

Η γυναικα απο την φυση της ειναι αδυναμη σωματικα και το ξερει !!
αντιθετα με την υπολυπη φυση οπου τα θυλικα ειναι μεγαλυτερα και δυνατοτερα απο τα αρσενικα...μαλιστα στον κοσμο των εντομων τα θυλικα ειναι 2 και 3 φωρες μεγαλυτερα απο τα αρσενικα που συχνα μετα την συνουσια μετατρεπονται και σε γευμα για τα πεινασμενα θυλικα.

Η γυναικα αντιθετα αδυναμη καθως ειναι εχει επιφορτιστεί και τον ρολο της αναπαραγωγης του ειδους,, μονο που τα μικρα του ειδους για να ενηλικιωθουν και να μπορουν να επιζησουν μονα τους χρειαζονται αρκετα χρονια....ετσι γενετικα η γυναικα εχει μαθει να επιλεγει τον εραστή-σύζυγο με κριτηρια και εξωτερικής εμφανισης
και στάτους επιβίωσης-διαβιωσης.
Ετσι η γυναικα προτιμα συνηθως τους ψηλοτερους ανδρες απο τους
κοντοτερους διοτι υποθετει στο υποσυνηδιτο της οτι σαν ψηλοτεροι θα εχουν και μακρυτερη πουτσα που θα αυξησει τις πιθανότητες γονιμοποιησης  και απογόνων με αυτα τα χαρακτηριστικα.....τον ψηλο ανδρα μπορει να αντικαταστησει ενας κοντοτερος μεν ποιο μυωδης δε ανδρας ο οποιος οσο μεγαλυτερη ειναι η διαφορά μεταξυ της διαμετρου της ομοπλατης του απο την διαμετρο της μεσης του...τοσο πιο ''καλα'' καθεται στο ματι μιας γυναικας.....εξου και το γυναικειο ρητο=
''ποτε δεν βγενω ραντεβου με ανδρα που εχει μεγαλυτερο κολο απο τον δικο μου...''

Τον δυνατο και ομορφο ανδρα τον αντικαθηστα μονο ενας ανδρας με επιροη και δυναμη πανω στους υπολυπους.... αυτος μπορει να ειναι ενας διευθηντης σε ενα πολυκαταστημα ή ενας ενστολος των σωματων ασυνομευσης και καταστολης..ενας αρχηγος συμμορίας, ενας τραγουδιστης συγροτηματος ή ακομη και ο μπαρμαν της διπλανης καφετεριας....
Ναι.... πριν κανετε καμακι σε γκομενα που καθετε σε ενα μπαρ αναρωτηθητε πρωτα τον λογο που καθετε στο μπαρ και δεν παει σε ενα τραπεζι οπως κανει και ο υπολυπος κοσμος....

ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ τους αντικαθιστά με μεγαλη επιτυχία ο ψεύτης........αυτος που θα πεισει την γκομενα που καθεται απεναντι του οτι εχει ενα ή περισσοτερα απο τα χαρισματα που προαναφερθηκαν
[μεγάλη ψωλη-πολλα λεφτα-δύναμη και επιρροή..]εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες απο ολους τους υπολυπους να πηδήξει την θηλύκια.....την οποια θα βρεθει το πρωι να αναρωτιεται για τα υπολυπα ψεματα που ''εχαψε'' μιας και ηδη εχει ανακαλυψει οτι το μεγεθος του πεους δεν ηταν οπως της το περιγραψανε.... 

συνεχιζεται...
-nikos-
Admin

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Τρι Ιουλ 30, 2013 1:43 pm

Oι αντρες αντιθετα σκευτονται σαν αντρες...δηλ. αν τους αρεσει κατι θελουν
να το παρουν με καθε τροπο θεωρουν αυτοι δυνατο...
θα πανε στα γυμναστηρια, να φουσκοσουν τα μασκουλα τους
θα αγοράσουν την πιο φίνα μηχανή ή ενα ακριβο αυτοκινητο για να κανουν μοστρα..
συνηθως στις μικροτερες ηλικίες θα προσπαθησουν να μειώσουν ολα τα αρσενικά που βρίσκονται
γυρο τους θεωρώντας οτι ετσι θα φανουν καλυτεροι στα ματια του θηλυκού..
θα πουν ψεματα μικρα ή μεγαλα για τον εαυτο τους και για την οικονομικη τους κατασταση...
και γενικα θα σκαρφιστουν οτι μαλακια υπαρχει για να παρουν αυτο που θελουν...
αυτο που θελουν
αυτο που θελουν
α υ τ ο  π ο υ  θ ε λ ο υ ν ??

χαχαχα θυμαμε τον εαυτο μου οταν και εγω δεν ηξερα πως να ''κανω φαση'' με το αλλο φυλο.....
η αληθεια ειναι οτι δεν ανακαλυψα εγω τον τροπο αλλα μου τον διδαξε ενας τυπος  που περιέργος
ειχε απιστευτη επιτυχεια με το αλλο φυλο...
δεν ηταν ιδιετερα ομορφος....
δεν ηταν ουτε πλουσιος... ουτε καινουριο αυτοκινητο ειχε ουτε το πεος του τζον χολμς..χαχα,
και το κυριοτερο ολων..=
ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΠΟΤΕ ΨΕΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ   
ομως δεν υπηρχε νυχτα που να μην βρει γυναικα για να πλαγιασει μαζι της...
μαλιστα δεν εκανε μακροχρονιες σχεσεις γιατι οπως ελεγε =
''ειναι κριμα να κυκλοφορουν τοσα πολλα μουνια και εσυ να περιορίζεσε σε ενα ''
βεβαια ηταν και ο χαρακτηρας του τέτοιος [πολυγαμικος] και η πολυγαμια δεν τεριαζει σε ολους,,μιας
και καποιοι ειναι αισθηματίες και αγαπησιαρηδες,, αλλα αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο που
πιθανών να γραφτει στο ''φιλοσοφία και δεοντολογία''  μελοντικα...

Οπως ειπα και πιο πανω ο τυπος ηταν φενομενο !!!!!
αν ελεγε οτι θα παει να ''βγαλει καμια γκομενα'' τοτε ηταν 100% οτι θα εβρισκε μια...
επρεπε να μαθω το μυστικο   και λογο του οτι απο τους φιλους και γνωστους δεν
εβγαζα ακρη αποφασισα να πλησιασω τον ιδιο τον μαστερ !!

ετσι μεσώ ενός κοινου μας γνωστού γνωριστηκαμε και αφου ηπιαμε μερικες μπυρες
εριξα το θεμα στο τραπεζι και τον ρωτησα στα ισια πως τα καταφερνει...
στην αρχη δεν ηθελε να μου πει αλλα εγω τον ρωτουσα ερωτησεις του τυπου ''μηπως τις γνωριζεις απο παλια ??''
''μηπως τις λες τιποτα απαιχτες ατακες ??'''
''μηπως ετσι ??  μηπως αλλιως ?? '' σιγα-σιγα εσπασε η αρνηση του και αρχισε να μου
λεει το ''θεμα'' και τις λεπτομεριες του...
αρχισε καπως ετσι = ''να ξερεις οτι οι περισσοτεροι αντρες ειναι μαλακες οταν ....μπλα..μπλα μπλα..μπλα...
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Οταν τελειωσε το ''μαθημα'' επρεπε να γινει δοκιμη στο πεδιο της μαχης- ενα μπαρακι Σαββάτο βράδυ...
και ετσι πηγα οπως και τις αλλες φορές, παρηγγειλα ενα
ποτο ,επιασα μια γωνια και εβαλα σε εφαρμογη το σχεδιο γυναικοκατακτητης.. ..
ηταν τρελο...
στο τελος της βραδιας ειχα να επιλεξω μεταξυ τεσσαρων γυναικών... δεν πίστευα ακομη στην
επιτυχια μου !! το επομενο σαβατοβραδο ξανα εφαρμοσα το συστημα...ξανα επιτυχία με δυο κοπελες..
το επομενο τα ιδια !!
ειχα γινει φιρμα μεταξυ των συνομιλικων μου.. αλλες σχεσεις κρατουσαν μια-δυο νυχτες και αλλες
σχεσεις ξεπερνουσαν το 6μηνο.. και οπου πηγενα ως δια μαγειας μετα απο καμια ωρα πλακωνανε ολα τα μπακουρια
που ειχαν μαθει οτι ημουν εκει πιστεύοντας οτι η τοποθεσια ειχε τις γκομενες...
ετσι λυθηκε το θεμα γυναικα για μενα..... και αφησα
τους ορίζοντες μου να απλωθούν και σε αλλα θέματα που ηταν μεχρι τοτε
ανεξερευνητα.
-nikos-
Admin

Δημοσίευση από Φανης Την / Το Τρι Ιουλ 30, 2013 3:17 pm

Δεν προκειτε να σε ρωτησουμε τι ειπε ο αλλος να ξερεις...

Εχω και εγω εναν τετοιο φιλο που απο πολυ μικρη ηλικια πηδαει δεξια και αριστερα...
Δεν ξερει και αυτος ποσες πηδηξε...

Δεν ειχε καποιο κολπο συγκεκριμενο...
Ο καθενας ειναι μοναδικος...
Ακομα και το ιδιο που κανει καποιος ο αλλος ενδεχετε να μην μπορει και να μην τον εκφραζει...

Ενα ειναι σιγουρο ομως...
Οτι ολες οι γκομενες δεν καθονται με την ιδια ευκολια...
Αν μια εχει να παει με αντρα καιρο τοτε ειναι πιο ευκολη απο μια αλλη που πηγε την προηγουμενη μερα με καποιον...

Επισης ρολο παιζει και το ποτο....

Εγω ανηκω στους μονογαμικους...
Αλλα γενικα ειμαι και επιλεκτικος...
Δεν μπορω να παω με σαβουρα εκτος και αν πιω πολυ...
Αλλα μεχρι σημερα δεν πηγα με καποια που δεν διαλεξα...
Φανης

Δημοσίευση από Χρήστος Την / Το Τρι Ιουλ 30, 2013 3:36 pm

Άντε να πω και γω τη ... μου. Όλα που αναφέρθηκαν νομίζω πως συμβαίνουν, οι συνδιασμοί είναι άπειροι και δεν μπορεί να έχει μία συνταγή. Το θέμα επίσης είναι τι είσαι εσύ πρώτα και τι ψάχνεις.

Αλλά αν θα έπρεπε να βάλω μια πολύ γενική κατάσταση και στατιστική, νομίζω πως το θέμα είναι να της πηδήξεις πρώτα το μυαλό. Και όχι απαραίτητα με ψέματα, ή "ψέματα" ή υπερβολές για εσένα, αλλά πρώτα και κυρίως για εκείνη. Όσο υποψιασμένη να είναι, όσο και να ζητάει κάτι βαθύτερο, αυτός που έχει την τέχνη σίγουρα θα έχει προβάδισμα. Στατιστικά πάντα φυσικά.
Χρήστος

Η σουηδέζα, η γαλλίδα, η ιταλίδα.

Δημοσίευση από Χρήστος Την / Το Τρι Ιουλ 30, 2013 3:45 pm

Μέρος 1ο: H σουηδέζα

Μην κάνετε όρεξη και το μυαλό σας πάει στο πονηρό, δεν θα σας κάνω τη χάρη.

Η σουηδέζα C, βρέθηκε για μεταπτυχιακό στο Λονδίνο όπου είχε γνωρίσει την μεσογειακή D. Έμεναν στο ίδιο δωμάτιο και είχαν γίνει πολύ φίλες. Κάτι είχε μπερδέψει με την υποτροφία της C και για να προλάβει να εγγραφεί στη νέα σεζόν έπρεπε να καταβάλει 2500E τα οποία όμως θα έπαιρνε πίσω σύντομα. Το θέμα ήταν μπερδεμένο αλλά εντελώς τυπικό.

Η C δεν είχε τόσα χρήματα δικά της οπότε που να στραφεί για να τα ζητήσει αλλού από την μητέρα της. Όπως είπαμε το θέμα ήταν τυπικό και τα χρήματα θα τα έπαιρναν πίσω πολύ σύντομα.

Η μητέρα της όμως, πράγμα που ίσως εμάς εδώ να μας φαίνεται πολύ περίεργο αρνήθηκε. Βλέπεις εκεί όλα είναι τακτοποιημένα, και αφού το σύστημα δουλεύει μόλις φύγεις από το σπίτι είσαι μόνος. Υπάρχει πρόνοια και δεν χρειάζεται να σε νταντεύουν συγγενείς μέχρι τα βαθιά γεράματα και στον δρόμο θα μείνεις αν το θέλεις εσύ και μόνο. Σε αυτό το πλαίσιο η μάμα αρνήθηκε στην κόρη το ποσό, και όχι γιατί ήταν καμιά παράξενη ή σπαγκοραμμένη μάγισσα. Ησυχία, τάξη και ασφάλεια…

Αν και μεγαλωμένη κατά το σουηδικό ήθος, η C δεν μπορούσε παρά να έχει ένα παράπονο μια και έβλεπε το αδιέξοδο. Επίσης όσο σκληρός και να είσαι, μάνα λες είναι αυτή, τι στο καλό?

H D, που την αγαπούσε πολύ την C, δεν μπορούσε να την βλέπει έτσι και είπε την ιστορία στους δικούς της γονείς. Για αυτούς τα 2500E ήταν πάρα πολλά χρήματα, καθώς ήταν μια φτωχή μεσογειακή οικογένεια. Παρόλα αυτά δεν δίστασαν να πουν πως θα τα δώσουν. Η C εξεπλάγην από την κίνηση, τόσο που στην αρχή δεν το πίστευε, και μετά όταν το χώνεψε δεν μπορούσε να τα δεχτεί.

Ποιος ξέρει τι έγινε τελικά και μέσα σε όλα, η σουηδέζα μαμά εδέησε να τα δώσει. (Αμάν βρε γυναίκα, τόση ιστορία έπρεπε να γίνει?) Και έτσι το θέμα έληξε ήσυχα στο τέλος.

Πέρασαν μερικά χρόνια. Η C, παρέμεινε στην Αγγλία μετά τις σπουδές και είχε μια πολύ καλή θέση ως ανερχόμενο στέλεχος σε μια εταιρία. Η ζωή όμως δεν έχει και πολύ σχέση με τα μέρη μας και πάλι. Παρόλο που έβγαζε αρκετά, αφού δεν είχε οικογένεια κτλ, μόλις σχολούσε γυρνούσε στο δωμάτιο που νοίκιαζε σε ένα σπίτι, όπου κάθε δωμάτιο το νοικιάζει και ένας άσχετος. Κοινή πρακτική και τρόπος ζωής εκεί για τα μπακούρια.

Μόνος και ξένος, μέσα σε ξένους, να γυρνάς πίσω σε ένα ξένο δωμάτιο. Και να μην ξέρεις ποιον συγκάτοικο θα βρεις σήμερα καθώς μπορεί εύκολα να έχει αλλάξει. Μια φορά έφεραν την αστυνομία και έβγαλαν έναν ψυχάκια νέο συγκάτοικο σηκωτό έξω. Άλλη πάλι, η C γύρισε και βρήκε δύο άσχετους στο κρεβάτι της. Έτσι κυλά η ζωή εκεί πολλές φορές.

Νίκο μην απορείς αν έχουν οινόπνευμα εκεί που έγραφες για τους άγγλους. Έχουν μια χαρά, αλλά καθώς βλέπεις κάτι τους λείπει και πίνουν όπου βρουν. Γιατί οι παμπ γεμίζουν μόλις σχολάν τα γραφεία νομίζεις? Γιατί ο γιάπης του πρωινού, το βραδάκι ήδη σέρνεται στα κράσπεδα ξερνώντας? Γιατί η C βρήκε αλλού μάνα, πατέρα και αδελφή? Η C νομίζεις θα καταδεχόταν να την ταίζει κάποίος? Πόσο μάλον να του το ζήταγε...
Χρήστος

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Τρι Ιουλ 30, 2013 5:21 pm

Φανης έγραψε:Δεν προκειτε να σε ρωτησουμε τι ειπε ο αλλος να ξερεις...

Αλλα μεχρι σημερα δεν πηγα με καποια που δεν διαλεξα...

ωραιος !!!!

εγω ομως θα το πω ετσι και αλλιως...

ουτε λιγο ουτε πολυ ο τυπος μου ειπε
οτι οι γυναικες διαλεγουν ΠΑΝΤΑ
και οι ανδρες κανουν την πρωτη κινηση ΠΑΝΤΑ.....

οι ανδρες κανουν δυο λαθη..
το πρωτο ειναι οτι ενεργουν σαν κυνηγοι και προσηλωνονται σε ενα ''θήραμα'' τοσο πολυ
που δεν βλεπουν γυναικες αλλες απο αυτη που βαλανε στο ματι...

το δευτερο ειναι οτι φοβούνται να κανουν την πρωτη κινηση για να μην χασουν
την υπερηφάνεια τους σε περίπτωση αποριψης..

η συνταγη ηταν απλη και θα μπορουσε να πει κανεις...φεμινιστική χαχαχα

πηγενεις σε ενα μπαρ ή οπου αλλου πιστευεις οτι θα βρεις γυναικες μονες που ψαχνουν...
και αντι να πεσεις με τα μουτρα στην διμετρη ξανθια που τιναζει συνεχως τα μαλλια της...
καθεσε με υπομονη και ψαχνεις ποιες εχουν καρφωθει σε εσενα... 
ετσι μεταξυ αυτων διαλεγεις με ποιες θα ''παιξεις''..
και μετα επιλεγεις τοπο και χρονο για να κανεις την πρωτη κινηση...η εξελιξη
ειναι σχεδον σιγουρα θετικη διοτι διαλεξες αυτη που σε διαλεξε,, και
την εκανες να νιωσει οτι μονο εσυ την διαλεξες
πλησιαζωντας την και ζητώντας της να ξαναβρεθειτε μονοι σας...
-nikos-
Admin

Δημοσίευση από Χρήστος Την / Το Τρι Ιουλ 30, 2013 7:07 pm

"οτι οι γυναικες διαλεγουν ΠΑΝΤΑ
και οι ανδρες κανουν την πρωτη κινηση ΠΑΝΤΑ....."

πουφ..... πολύ κλισέ, άσε που το έχω ακούσει και από χαζογκόμενα κιόλας.

Ποτέ δεν υπάρχει το ΠΑΝΤΑ ή καλύτερα, υπάρχει πάντα και ποτε?
Χρήστος

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Τρι Ιουλ 30, 2013 9:12 pm

τα κλισε κανουν την ζωη μας ευκολοτερη και πιο απλη.
-nikos-
Admin

Δημοσίευση από Φανης Την / Το Τρι Ιουλ 30, 2013 10:17 pm

ναι σε ολα κανει την ζωη ευκολοτερη....
Φανης

Λεπτή κόκκινη γραμμή

Δημοσίευση από Χρήστος Την / Το Πεμ Αυγ 01, 2013 4:05 pm

Με αφορμή τη φωτογραφία από την Ίμβρο να ακόμη μερικές σκέψεις για τις λεπτές κόκκινες γραμμές που στέκονται ανάμεσα στο ψέμα και την αλήθεια.

Ένα γεγονός, μια ιστορία, έχει μία και μόνη αλήθεια, την αλήθεια της ύπαρξης του. Εμείς όμως σχεδόν ποτέ δεν μπορούμε, ή ακόμη και να μην θέλουμε να την αντικρύσουμε. Ταγμένοι στην μία ή την άλλη πλευρά λόγω συγκυριών ή συνθηκών, από μια αλήθεια  κρατάμε ένα κομμάτι μόνο. Αυτό είναι αρκετό να μετατρέψει την αλήθεια σε ψέμα καθώς μισή αλήθεια δεν υπάρχει. Και αφού την κουτσουρέψουμε για αρχή, μετά μπορεί να την γαρνίρουμε και με μερικά κερασάκια, ανάλογα το γούστο, το μυαλό και ακόμη-ακόμη τις εμμονές μας.

Τι έχει μείνει λοιπόν τελικά παρά ένα ψέμα?

Σε  μια τυχαία περιήγηση στο ιντερνέτ έπεσα επάνω σε μια ανάρτηση του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] για την ταινία ενός τούρκου σκηνοθέτη για το νησί. Ο τίτλος της ανάρτησης λέει «Ταινία με θέμα τα τουρκικά εγκλήματα στην Ίμβρο». Σύμφωνα με το κείμενο η κεντρική ιδέα είναι πως αφορμή για τον σκηνοθέτη να κάνει την ταινία ήταν η παρατήρηση πως πολλά εγκαταλειμμένα ελληνικά σπίτια είναι ακόμη επιπλωμένα,  σημάδι ότι οι κάτοικοί τους τα εγκατέλειψαν βιαίως. Σήμερα ψάχνοντας λίγο ακόμη βρίσκω πως πολύ πιθανό είναι ο σκηνοθέτης να το είπε έτσι ακριβώς : βιαίως και να μην είναι η λέξη αυτή το κερασάκι του εδώ συντάκτη στην τούρτα.
Άλλωστε μπορούμε να ξέρουμε τα πραγματικά γεγονότα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια?

Αν και ο ένας παππούς μου εκεί γεννήθηκε και μεγάλωσε, δεν έτυχε να επισκεφθώ το νησί παρά μέχρι πριν 2-3 χρόνια για πρώτη φορά, παρόλο που έχω και συγγενείς που βρίσκονται πλέον μεταξύ Πόλης και Ίμβρου.

Το σκέφτηκα στην αρχή αλλά τελικά έκανα το παρακάτω σχόλιο στο θέμα:

"Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον την ταινία μια και έχω καταγωγή από τον παππού μου από εκεί. Δεν πρόλαβα να δω καλά αλλά πολύ πιθανόν στο νεκροταφείο που φαίνεται στο τρέιλερ είναι ακόμη θαμμένοι η προγιαγιά και ο προπάππους.  Ωστόσο κάτι δεν μου κάθεται εντελώς ορθά. Ή η παραπάνω περιγραφή έχει ένα ΜΕΡΟΣ ανακρίβειας, ή αν η περιγραφή είναι σωστή τότε ο σκηνοθέτης κάπου να υπερβάλει ίσως.

Επισκέφθηκα τον τόπο και μίλησα με ντόπιους, έχω και συγγενείς εκτός των άλλων. Από ότι είδα, άκουσα και διάβασα να θέσω λοιπών την δική μου διάσταση.

Έχουν γίνει πάρα πολλά άσχημα, για να φτάσουμε σήμερα να έχει τόσους λίγους Έλληνες ο τόπος. Πρώτα από τους Τούρκους και μετά από την δική μας απάθεια. Όποιος θέλει να μάθει ποιό αναλυτικά μπορεί να ψάξει, να διαβάσει ακόμη και να επισκεφθεί το μέρος.
Επιγραμματικά, οι διοικήσεις, οι απαλλοτριώσεις (ουσιαστικά αρπαγές περιουσίας), οι ανοικτές φυλακές με αποτέλεσμα τον τρόμο και μερικά εγκλήματα, το κλείσιμο των Ελληνικών σχολείων το 64. Όλα αυτά ανάγκασαν τους ντόπιους με πλάγιο πλην άμεσο τρόπο να εγκαταλείψουν το νησί.

Σε αυτό το σημείο ρώτησα στο καφενείο, σε μια παρέα ντόπιων που έμεναν εκεί όλη την ζωή τους, αν μέσα σε όλα αυτά (55, 64, 74) ένοιωσαν ποτέ άμεση απειλή (να τους διώχνουν με το ζόρι και να τους τρομοκρατούν άμεσα). Όλοι απάντησαν πως όχι.
(πολύ επιγραμματικά όλα αυτά φυσικά, συζήτησα είδα, άκουσα πολλά)

Αν πάρουμε λοιπόν τα λόγια τους ως ορθά, και για ποιόν λόγο να τους αμφισβητούμε?, εδώ ακριβώς στέκομαι. Αν ο σκηνοθέτης εμφανίζει πως Έλληνες εκδιώχθηκαν με την βία και όχι πλαγίως τι να θέλει να μας πει? Καλή η προοδευτικότητα από όπου και να είναι μα μήπως εκεί, όπως και εδώ απλά θέλουν κάποιοι να την εξαργυρώνουν προς δικό τους όφελος μέσα σε κάποιες ομάδες?

Μεγάλωσα σε ένα τόπο που δυστυχώς αυτή δεν είναι ξένη πρακτική και είμαι επιφυλακτικός σε οποιαδήποτε είδηση μου πασάρουν.
Δεν με ενδιαφέρει να μαθαίνω την αλήθεια των άλλων με συμφέρει ή όχι. Προσπαθώ να ανασυνθέτω τα πραγματικά γεγονότα στο μέτρο του δυνατού. Φανφάρες, ψέματα, μισές αλήθειες από οπουδήποτε και να προέρχονται δεν με αφορούν.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα
."

Να πω την αλήθεια το βρίσκω περίεργο που κανείς δεν με σχολίασε ακόμη. Σήμερα έψαξα λίγο περισσότερο και βρήκα το παρακάτω. Αν το παρακολουθήσετε θα δείτε πως περιγράφει ακριβώς ότι ανέφερα παραπάνω για την κουβέντα στο καφενείο του χωριού. Πουθενά αναφορά στο «βιαίως» , έμφαση στο πλαγίως.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και να τώρα, που σε αυτή, ή οποιαδήποτε άλλη ιστορία χωρά πολύ νερό, ανάλογα στο χέρι αυτού που θα πέσει, για να την εκμεταλλευτεί κατά το δοκούν αλλάζοντάς-προσθέτοντας-αφαιρώντας μόνο μερικές λέξεις και κώματα σαν άλλη Πυθία…

To χωριό
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ο προππάπους με την προγιαγγιά μαζί στην ανάπαυση

Το από το 64 εγκατελημένο σχολείο

Η Σαμοθράκη στο βάθος
Χρήστος

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Πεμ Αυγ 01, 2013 5:53 pm

αν εισαι αγρότης και σου παρουν το κτημα
[ή στο καψουν..οπως συμβενει στην ηπειροτικη ελλαδα απο τους φιλους μας τους ευρωπαιους]

αν εχεις παιδια και σου κλεισουν το σχολειο....

αν εχεις οικογενεια και ερθουν και ξεφωρτοσουν 2000 ποινικους καταδηκασθεντες για κλοπες βιασμους και φονους,, και αυτοι κοιμουνται εξω απο το σπιτι σου και περιμενουν να φυγεις και να αφησεις την υπολυπη οικογενεια μονη της...

τοτε τι κανεις ??

δεν φευγουν ολοι ομως... παντα υπαρχουν λακεδες και ρουφιανοι που τα βρισκουν με τα καινουρια δεδομενα.... ειναι αυτοι που χτυπάν στον
πληστηριασμο τα κτηματα που σου πηραν.....αυτοι και οι λακεδες τους...
υπανθρωποι γεννημενοι να υπηρετουν καποιον αλλο...

αυτους βρηκες στο καφενιο που πηγες,,, μην σε ξεγελαει το
καλοκαιαγαθο βλεμμα τους.... την πραη συμπεριφορά τους....
σκουλήκια της γης ηταν...με ανθρώπινο πρόσωπο.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την -nikos- στις Πεμ Αυγ 01, 2013 7:13 pm, 1 φορά
-nikos-
Admin

Δημοσίευση από Χρήστος Την / Το Πεμ Αυγ 01, 2013 6:40 pm

Δεν τους γνωρίζω, μπορεί να είναι και έτσι, και παντα υπάρχουν τέτοιοι, εδώ, εκεί, παντού.
Δεν διαφωνώ, αλλά ποτέ δεν είναι μόνο έτσι ή μόνο αλλιώς.

Ο μόνος τρόπος να πας σε Ελληνικό σχολείο, και να βρεις κατι να κάνεις μετά, ήταν να πας στην Πόλη ή στην Ελλάδα. Και αυτό έκαναν οι περισσότεροι. Όσοι είχαν υποκοότητα μπόρεσαν πολύ προσφατα σε δικαστήρια που έγειναν να πάρουν πίσω ένα μέρος από όσα είχαν. Κάπως έτσι.
Χρήστος

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Πεμ Αυγ 01, 2013 6:59 pm

μιας και εθηξα το θεμα με τις πυρκαγιες..

τις πυρκαγιες τις βαζουν κατα την γνωμη μου οι μεγαλοτραπεζητες και οι πολυεθνικές... οι ιδιοι που πουλανε δανεια και πιστωτικές καρτες

ο ελληνας αγρότης δεν ειχε καποιο αξιοσεβαστο εισοδημα αλλα ηταν
αρκετο για να βιοποριζεται και να μην χρεωνεται στις τραπεζες...
οταν του καις τις ελιες τοτε με το πενιχρο του εισοδημα δεν μπορει να επαναφερει τα κτηματα του στην προτερο κατασταση ή δεν μπορει να εξηπηρετησει ταυτοχρονα τις υπολυπες τρεχουσες αναγκες του οπως διδακτρα και ενοικια για τις σπουδες των παιδιων του ή ενα προβλημα υγείας ή κατι αλλο .....
ετσι παει στην λυση του δανεισμου..... μετα απο 3-5 χρονια το κτημα του ξανακαιγεται...

εχετε σκευτει ποσες φωτιες αναβαν στην ελλαδα πριν το 1990 ??
και ποσες απο το 91' μεχρι σημερα ??

-nikos-
Admin

Δημοσίευση από Χρήστος Την / Το Πεμ Αυγ 01, 2013 7:10 pm

Πυρκαγιές έβαλαν με τις πιστωτικές κάρτες και τα διακοποδάνεια πρωτίστως εγώ λέω, είναι ποιό αποτελεσματικό και καίγεσαι τουλάχιστον με γκλαμουριά στο γυρισμό από τη Μύκονο...
Χρήστος

Δημοσίευση από Φανης Την / Το Παρ Αυγ 02, 2013 10:41 am

Δεν ειναι ετσι Χρηστο....
Αυτα τα εθημα μας τα επιβαλανε φορεις της νεας εποχης με το ετσι θελω....
Δεν τα ανακαλυψαμε μονοι μας...

Ολα εχουν καποιο σκοπο με θυματα εμας....
Δεν ειμαστε οι φταιχτες αλλα αυτοι που την πληρωνουν...

Μονο οταν θα το καταλαβουμε αυτο θα μπορεσουμε να γυρισουμε την κατασταση....

Αν και παλι αμφιβαλω γιατι μεχρι και η στοχοποιησει συναθρωπων ειναι κατευθηνομενη χωρις να το καταλαβαινεις....

Π.χ. οταν απεδρασαν απο τα τρικαλα και εγινε το φονικο στην μανδρα κανενας δεν ασχολουταν με το πως και γιατι απεδρασαν αυτοι αλλα με το θυμα που επεσε απο τις σφαιρες των φονιαδων....

Ασχετα αμα υπηρχε καταδιωξη και ανταλαγη πυροβολισμων με ατυνομικους σε μερος με κινηση....

Ολα τα χρεωσαν εκει που ηθελαν...

Φανης

Redneck Zombies

Δημοσίευση από Χρήστος Την / Το Κυρ Αυγ 04, 2013 12:11 pm

My first rifle

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Χρήστος

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Τρι Αυγ 06, 2013 9:32 am

πως να πεισεις κάποιον για την ύπαρξη ενός κόσμου που
έχεις δει αλλά αυτός οχι ??

και αν θες να του τον δείξεις αλλα δεν ειναι διατεθειμένος να τον δει ??

-nikos-
Admin

όταν πεθαίνεις για λάθος λόγους..

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Τετ Αυγ 14, 2013 5:28 pm

στην τουρκια διαδηλωναν κατα του ακραιου μουσουλμανισμου..

στην Εγυπτο διαδηλωναν υπερ του ακραιου μουσουλμανισμου...

ειναι ολοφανερο οτι αυτοι οι ανθρωποι εχουν λυσει τα
προβληματα τους  ή πιστευουν οτι
θα τους τα λυσει η θρησκεια...

παλι καλα που εχουμε και εμεις
τους θρησκευτικους μας διαδηλωτές....

-nikos-
Admin

Οι βασικοί νόμοι της ανθρώπινης ηλιθιότητας - Carlo M. Cipolla

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Δευ Αυγ 19, 2013 7:03 pm

Οι βασικοί νόμοι της ανθρώπινης ηλιθιότητας - Carlo M. Cipolla

Νομος 1ος: Πάντα και νομοτελειακά, όλοι υποτιμούν (ΣτΣ υποεκτιμούνWink τον αριθμό των ηλιθίων σε μία κοινωνία.

Νομος 2ος: Η πιθανοτητα να είναι ηλίθιο ένα συγκεκριμένο άτομο είναι ανεξάρτητη από οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό αυτού του ατόμου.

Νόμος 3ος: “Ηλίθιος ονομάζεται το άτομο που οι πράξεις του προκαλούν ζημιές σε ένα άλλο άτομο ή σε μία ομάδα ατόμων, χωρίς το ίδιο να αποκομίζει κέρδη, ενώ είναι πιθανό να υφίσταται ακόμα και ζημίες.”

Νομος 4ος= “Οι μη ηλίθιοι άνθρωποι πάντα υποτιμούν την καταστροφική ισχύ των ηλιθίων ατόμων. Συγκεκριμένα οι μη ηλίθιοι άνθρωποι συνέχεια παραβλέπουν πως η συναναστροφή  και/ή ο συγχρωτισμός με ηλίθια άτομα απαρέγκλιτα αποδεικνύεται μοιραίο λάθος, ανεξάρτητα από τη χρονική στιγμή, την τοποθεσία και τις συνθήκες”

Νομος 5ος = “Ο ηλίθιος άνθρωπος είναι το πιο επικίνδυνο είδος ανθρώπου” και από εκεί συνάγεται πως “Ο ηλίθιος είναι πιο επικίνδυνος από τον κακοποιό”

πηγη=[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
-nikos-
Admin

Η σουηδέζα, η γαλλίδα, η ιταλίδα.

Δημοσίευση από Χρήστος Την / Το Πεμ Αυγ 22, 2013 11:00 am

Mέρος 2ο: H γαλλίδα

Η Μ... γενήθηκε και μεγάλωσε σε ένα από τα ποιό πλούσια, σικ και σνομπ προάστεια των Παρισίων.
Διαβάζοντας τα αμέσως προηγούμενα, και έτσι όπως βιαστικά βγάζουμε συμπεράσματα πολλές φορές (για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) πιθανό να υποθέσουμε πως η κοπέλα μεγάλωσε στα πούπουλα και έγινε ένα καλομαθημένο σκατό.

Όταν ήταν μικρή όμως, δεν θα ξεχάσει ότι πολλές φορές έβλεπε την μαμά της να μετρά τα ψιλά ένα-ένα για να μπορέσει να αγοράσει ψωμί για τα 3 παιδιά της. Καλά, και αφού τόσο φτώχεια έπεφτε, πως αυτοί βρισκόταν σε τέτοιο μέρος? Πως δεν ζούσαν στα γκέτο που βλέπουμε στις ειδήσεις και τις ταινίες?

Τα πράγματα όμως σχεδόν ποτέ δεν έχουν απλοική εξήγηση. Απλή ίσως.

Η Μ λοιπόν δεν γενήθηκε από κάποιους μεροκαματιάριδες, ή περιθωριακούς της πόλης. Τότε ναι, θα έμενε σε γκέτο. Ο παππούς της από την μεριά του πατέρα της, ήταν όχι απλά εκατομυριούχος, αλλά δισεκατομυριούχος! Δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά το τζάκι πρέπει να πήγαινε πάρα πολλές γενιές πίσω. Εργοστάσια, μετοχές, ακίνητα, ρευστό να φάνε και οι κότες. Τόσα πολλά είχε μάλιστα που τα παλιά τα χρόνια, κάθως ήταν και γκομενιάρης ο παππούς, η γιαγιά τον είχε πιάσει να γκομενεύει. Αυτός της είχε πει οκ, να τα βρούνε, αλλά η γιαγιά τον έγραψε και με δικαστήρια κτλ, του πήρε τόοοοοοσα πολλά όταν χώρισε που τα επένδυσε πολύ μετριοπαθώς και είχε να ζει άαααανετα εξακολουθόντας τις μπουρζουάδικες συνήθειες και τρόπο ζωής της για πάντα. Και ο παππούς και πάλι δεν ήξερε τι είχε και ας του είχε ήδη πάρει τόσα η γιαγιά.

Για να συνοψίσουμε λοιπόν, η μικρή Μ είχε και ένα παππού και μια γιαγιά χώρια πλέον, που δεν ήξεραν πόσα έχουν. Μα γιατί όμως αυτοί μετρούσαν τα ψιλά, όχι για να ντυθούν, όχι για να πάρουν κρέας, αλλά για το ψωμι?

Για κάποιους πολύ σοβαρούς λόγους η μαμά της Μ χώρισε με τον μπαμπά της (τον γιό του μεγιστάνα) και είχε και τα παιδιά. Αφού χώρισαν έφυγε από το σπίτι, το κράτος τους έδωσε λόγο κατάστασεις ένα μικρό διαμέρισμα να μείνουν εκεί που βρισκόταν και η μαμά δούλευε υπάληλος. Μπορεί η μαμά να μην ήταν από το σόι το πλούσιο, αλλά τα παιδια έστω είχαν παππούδες με τρελό κομπόδεμα.

Ποιός παππούς στα μέρη μας (καλά υπάρχουν και τέτοιοι εδώ) θα άφηνε τα εγγόνια του να πεινάνε κυριολεκτικά, όταν δεν ήξερε πόσα έχει?

Άλλα είπαμε, (και) εκεί είσαι μόνος. Όσο να είναι το κράτος δουλεύει χοντά-ψηλά και άλλη ή πόρτα του παππού, και άλλη η δική σου.

Την ιστορία την σύνθεσα από σκόρπιες κουβέντες, και αυτό το "μετρούσε τα ψιλά" το άκουσα σε ξεκάρφωτη φάση, άσχετο από τα άλλα. Έτσι και εγώ λοιπόν ως αφελής, ρωτάω: "μα καλά, εσείς μετρούσατε τα ψιλά, και ο παππούς τι? εγγόνια του δεν είσασταν?"
"Τι σχέση έχει?"μου λέει? Χωρίς κανένα παράπονο, ή μομφή απέναντι του. Παρόλο που δεν είχε και πολλά πολλά με τον παππού.
Τι φάνηκε εντελώς φυσιολογικό και άσχετο. Με την γιαγιά εντωμεταξύ είχε πάντα πολύ καλές σχέσεις, αλλά και πάλι όπως είπαμε άλλη πόρτα ο ένας και άλλη ο άλλος.

Το συμπέρασμα δεν είναι τίποτα το συνταρακτικό, αλλά εμένα μου δείχνει πως υπάρχουν πράγματα που δεν μπορώ να θεωρώ δεδομένα, γιατί έτσι τα βλέπω και τα ξέρω έως τότε, ή γιατί έτσι συνηθίζεται στην γειτονιά μου. Το μυαλό μας δεν πρέπει να εγκλωβίζεται στην καθημερινότητα του μικρόκοσμου μας. Και αν δεν μπορούμε να δούμε για πρακτικούς λόγους και αλλού, τουλάχιστον να το κρατάμε αυτό στα υπόψη.

Τα κλισέ καθώς είπατε κάνουν τι ζωή ευκολότερη. Μα τι να το κάνω αν την παραμορφώνουν κιόλας?
Χρήστος

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Πεμ Αυγ 22, 2013 12:46 pm

σιγουρα θα υπαρχει και καποιο κλισε για την περιπτωση της γαλλιδας αλλα
δεν μου ρχεται στο μυαλο αυτη τη στιγμη...
-nikos-
Admin

Δημοσίευση από -nikos- Την / Το Πεμ Αυγ 22, 2013 1:04 pm

και μιας και λεμε για κλισε... ενα ωραίο απο τον ''πιτσιρικο''

Οι «πρόθυμοι» δημοσιογράφοι και τεχνικοί βρέθηκαν, και το εξάμβλωμα που ονομάζεται «Δημόσια Τηλεόραση» εξέπεμψε σήμερα την πρώτη του ενημερωτική εκπομπή. Την ενημέρωση την έχουν αναλάβει ο Σίμος Κεδίκογλου και ο Παντελής Καψής.

Σκέφτομαι όσα «επαναστατικά» ειπώθηκαν και γράφτηκαν μόλις πριν από δυο μήνες, μετά το λουκέτο στην ΕΡΤ.

Υπάρχει διάχυτη η εντύπωση πως αξίζουμε κάτι καλύτερο. Πως, γενικά και αόριστα, όλοι μας αξίζουμε κάτι καλύτερο. Πως έχουμε αδικηθεί.

Σε αυτή τη ζωή, δεν μας κινεί ένα αόρατο χέρι. Κάνουμε επιλογές. Επιλογές που εξαρτώνται άμεσα από την αξιοπρέπεια και τις αρχές του καθενός από εμάς.

Ήταν επιλογή των δημοσιογράφων που συμμετείχαν στην πρωινή ενημερωτική εκπομπή της Δημόσιας Τηλεόρασης να βρίσκονται εκεί. Δεν τους ανάγκασε κανείς.

Όταν η χώρα χρεοκόπησε και έβλεπα την υστερία με την οποία οι Πρετεντέρηδες στήριζαν το σάπιο πολιτικό σύστημα το οποίο ξέσκισε την Ελλάδα και την κοινωνία, σκεφτόμουν πως δεν θα αργήσει η μέρα που κάποιοι θα περπατούν στους δρόμους και θα τους φτύνουν.

Τελικά, μάλλον έκανα λάθος. Αυτοί θα φτύνουν τους υπόλοιπους.
-nikos-
Admin

Σελίδα 3 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης